Супергерої серед нас: як молодших школярів навчають протидіяти інсультам

Навчальна програма «Супергерої FAST» — міжнародна ініціатива, яка охопила вже понад 20 країн. «Освіторія» долучилась до її реалізації з проєктом Амбасадорів FAST — 50 проактивних учителів впроваджують програму в регіонах України та популяризують серед колег. Велика мета — залучити 1 мільйон маленьких громадян світу, щоб врятувати та подовжити життя їхніх бабусь і дідусів.

Інтерактивна освітня програма «Супергерої FAST» — 5-тижневе навчання для дітей 5–9 років разом із персонажами-супергероями, що допомагають дітям розпізнавати перші ознаки інсульту та викликати невідкладну медичну допомогу. Цікаві ігри, конкурси, відео та квести розроблені фахівцями Факультету освітньої та соціальної політики Університету Македонії (Греція) за підтримки Ініціативи Angels та схвалені Всесвітньою організацією інсульту. В Україні програма реалізується за підтримки Міністерства освіти і науки України в партнерстві з ГС «Освіторія».

У світі вже є перші досягнення навчання: у Греції завдяки програмі «Супергерої FAST» рівень знань про симптоми інсульту зріс з 38 % до 85 %.

Інсульт є серйозною проблемою для суспільства. Щороку стається близько 130 тис. випадків, і це вже майже друга причина смертності в Україні. 

Навчальна програма продумана й повністю забезпечена. Учителям лише потрібно виокремити по одному уроку на тиждень у рамках відповідних курсів чи класних годин.

Зараз триває методична розробка, яка з нового навчального року дозволить доповнити програмою один з курсів варіативної складової навчального процесу учнів початкової школи.

Які основні ознаки інсульту та що робити?

Причиною інсультів стає утворення тромбів, які перекривають кровотік, позбавляють мозок кисню та інших поживних речовин, через що порушується його діяльність. Інсульт має три основні ознаки, які може розпізнати навіть дитина:

  • половина обличчя раптово починає смикатися й перекошуватися;
  • слабкість в руці, яка не може навіть втримати склянку води;
  • мовлення порушується та стає невиразним.

Надважливою складовою у виявленні та реагуванні на інсульт є час. Прогноз для пацієнта напряму залежить від того, як швидко йому буде надана кваліфікована медична допомога, адже за кожну хвилину від початку інсульту в мозку відмирає 2 млн нервових клітин. Тому в рамках програми «Супергерої FAST» дітей навчають не лише визначати ознаки, а й викликати швидку допомогу: від набору номера до роз’яснень, що трапилось та куди їхати швидкій.

Як зареєструватися та долучитися вчителю, школі, учням і батькам?

Програма «Супергерої FAST» стартувала в українських школах з березня 2021 року. Її тривалість — від 5 тижнів (по одному уроку на тиждень). Тож кожна школа та вчитель можуть долучитися ще в цьому навчальному році: зареєструватися на порталі, завантажити матеріали та пройти зі своїми учнями весь шлях до Супергероїв.

Приєднати школу

Після реєстрації вчитель отримує безкоштовний доступ до всіх навчальних та методичних матеріалів для проведення тематичних уроків. Програма передбачає 5 інтерактивних занять, після яких діти отримують звання Супергероя FAST та відповідний сертифікат.

Зареєструватися вчителю

До програми можна долучитися всією родиною і так само виконувати завдання, проходити квести та грати вдома батькам і дітям.

Залучити сім’ю

Вчителі та батьки, що вже долучилися до програми «Супергерої FAST»

Галина Сищук, амбасадорка проєкту «Супергерої FAST», вчителька початкових класів Харківської спеціалізованої школи № 11

«За 16 років роботи у школі я ще жодного разу не працювала з такою якісною програмою! І це не просто емоції. У нашу країну заходить багато проєктів і, якщо зізнатися чесно, перші кроки завжди якісь невпевнені: доводиться багато чого відшліфовувати, підганяти, доробляти. Робота в цьому проєкті з першої секунди почала приносити задоволення. Якісна платформа витримала стрімкий наплив користувачів. Працювати майже без збоїв — то великий виклик, з яким розробники впорались на 100 %. Можливість навчатись у зручному форматі (працювати можна очно, дистанційно і змішано) не змусила нас чекати завершення пандемії і дозволила говорити про важливе незалежно від обставин. Та особливо хочу виділити якість самих занять і змістове наповнення. На перший погляд, розважальна дитяча програма має доступну, відповідну до віку інформацію як для дітей початкової ланки, так і для батьків. Рухаючись від заняття до заняття, діти і їхні родини занурюються в тему, починають обговорювати важливість проблеми та налагоджують відносини взаємопідтримки та взаємотурботи. «Дитяча» ж частина навчання настільки вдало та грамотно наповнена мнемонічними техніками, що з першого ж знайомства з героями, з першого мультфільму чи фрази, діти, самі того не розуміючи, запам’ятовують і відпрацьовують алгоритми дій при інсульті.

Важливі теми потребують всебічного обговорення. І це чудова ідея — впливати на обізнаність родин через дітей. Маленькі Супергерої колись стануть великими рятівниками Всесвіту. Нумо їх зрощувати, рятуючи своїми діями чиїсь життя».

Христина Матієвська, мама учня 3-А класу Бурштинського НВК, Івано-Франківська область

«Освітня програма «Супергерої FAST» для нас є надзвичайно цікавою, навчальною та водночас розважальною. Завдяки цьому проєкту дитина навчилася впізнавати перші ознаки інсульту та викликати швидку медичну допомогу.

Програма «Супергерої FAST» є досить доступною та легкою для освоєння дитиною як вдома самостійно, так і з учителем у школі. Вона складається із захопливих, цікавих ігор, мультфільмів, які вчать дітей допомагати своїм супердідусеві чи супербабусі, якщо раптом виникли перші ознаки інсульту. А супернагороди мотивують дитину навчатись та розвиватись й надалі!

Я рекомендую підтримувати в школі проведення навчального проєкту «Супергерої FAST», адже діти вже в юному віці отримують чудові знання про основи здоров’я, вчаться бути рішучими та вчасно звертатися по невідкладну медичну допомогу!

А найголовніше те, що діти вчаться піклуватися про своїх рідних і не тільки, бо вчасно надана медична допомога — це врятоване людське життя!»

Вікторія Щербакова, вчителька початкових класів (2-А клас з інклюзивною формою навчання) опорного закладу «Кролевецький ліцей № 3» Кролевецької міської ради, Сумська область

«Програма «Супергерої FAST», з одного боку, захоплює, дає змогу поринути у світ гри та екстриму, а з другого — несе дуже важливу мету: навчити дітей рятувати життя своїх рідних та близьких! Програма структурована, логічна, все продумано до дрібниць. Доцільно підібрані персонажі-супергерої, які допомагають дітям легше запам’ятовувати інформацію, сприймати її. Цікаві пізнавальні мультфільми, пісні, ігри та конкурси роблять програму ще цікавішою та мотиваційнішою. ​​​​На словах не можна описати емоції, переживання та захват дітей. З яким нетерпінням та великим бажанням вони чекали нової зустрічі! У класі постійно обговорювалися теми, які ми розглянули на зустрічах. ​​​​А батьки постійно дякують за чудову програму, за те, що ми взяли в ній участь. Вони були справді здивовані, що про інсульт можна розповісти доступно, легко, творчо, креативно. ​​​​​​​​​Звичайно, карантин вніс свої корективи. Дві зустрічі ми проводили онлайн. Але дітям сподобалось. Я спочатку вагалась, чи буде результат, але все вийшло. Учні легко все сприймали. Батьки теж були задоволені.​​​​

Для вчителів міста та району був проведений один тренінг онлайн, а для колег закладу провела офлайн. Легше було проводити тренінг, коли ти безпосередньо контактуєш з колегами. Але програма настільки цікава та захоплива, що позитивні відгуки були і в першому випадку, і в другому. ​​Я вважаю, що всі педагоги початкових класів повинні долучитися до цієї програми. Проєкт дійсно суперовий: навіть не вагайтеся — беріть і робіть!»

Як стати частиною рекорду Гіннеса

Під час реалізації програми вчителів та дітей запрошують також долучитися до встановлення світового рекорду Гіннеса: разом створити найбільшу фототеку людей, які носять маски Супергероїв. Долучайтеся і ви до рекорду!

Стати частиною рекорду Гіннеса

Поділитися цією статтею