У березні в українських школах розпочинається освітня програма «Супергерої FAST», мета якої — навчити дітей розпізнавати перші ознаки інсульту та звертатися за невідкладною медичною допомогою.

Освітня програма «Супергерої FAST» — міжнародна кампанія, яка проводиться у понад 20 країнах світу. Це інтерактивна навчальна програма для дітей 5–9 років, яка за допомогою персонажів-супергероїв, а також цікавих ігор, конкурсів, поробок та мультфільмів вчить дітей впізнавати перші ознаки інсульту та викликати невідкладну медичну допомогу.

«Програма «Супергерої FAST» розроблена саме для дітей початкової школи, оскільки це той вік, коли діти багато часу проводять зі своїми дідусями та бабусями. Діти цього віку також відкриті та охоче діляться своїми новими знаннями зі своїми рідними. Навчальні матеріали яскраві та цікаві дітям. Їх можна опановувати в школі чи вдома з батьками. Результати навчання досить переконливі: у Греції завдяки програмі «Супергерої FAST» рівень знання про симптоми інсульту зріс з 38 % до 85 %», — розповів Ян Ван дер Мерве, керівник Ініціативи Angels в Європі та лідер проєкту «Супергерої FAST».

Програма розроблена Факультетом освітньої та соціальної політики Університету Македонії (Греція) за підтримки Ініціативи Angels та схвалена Всесвітньою організацією інсульту. В Україні програма реалізується за підтримки Міністерства освіти і науки України в партнерстві з ГС «Освіторія».

«Концепція Нової української школи, яку ми зараз впроваджуємо, має на меті навчання дітей життєво необхідних навичок та компетенцій у природний для них спосіб: через гру, співпрацю, спілкування. Запропонована програма є саме тим гарним прикладом компетентністного підходу до навчання та надає дітям важливі знання про основи здоров’я та як звернутися до невідкладної медичної допомоги. Тому Міністерство освіти і науки України радо підтримує проведення освітньої програми «Супергерої FAST», — повідомив Віктор Сальков, державний експерт Міністерства освіти і науки України.

Інсульт є серйозною проблемою для суспільства. В Україні щороку стається близько 130 тис. випадків інсульту. Прогноз для пацієнта напряму залежить від того, як швидко йому буде надана кваліфікована медична допомога, адже за кожну хвилину від початку інсульту в мозку відмирає 2 млн нервових клітин.

«Як лікар-невролог, чия робота полягає в порятунку людей з інсультом, я дуже вдячний організаторам за навчальну програму «Супергерої FAST». Складно переоцінити значення цих знань і вміння дітей розпізнати перші ознаки інсульту та викликати екстрену медичну допомогу. Під час інсульту важлива кожна хвилина. Я щиро вболіваю, щоб кожна школа долучилася до програми і ми разом змогли допомагати людям, у яких стався інсульт, отримувати вчасну та кваліфіковану медичну допомогу», — наголосив Дмитро Лебединець, керівник Інсультного центру клінічної лікарні «Феофанія» ДУС, м. Київ, член робочих груп МОЗ та НСЗУ з питань інсульту.

Приєднатися до програми «Супергерої FAST» може кожна школа в Україні. Для цього потрібно лише зареєструватися на сайті.

Після реєстрації вчитель отримує безкоштовний доступ до усіх навчальних та методичних матеріалів для проведення тематичних уроків. Програма передбачає 5 інтерактивних занять, після яких діти отримують звання Супергероя FAST та відповідний сертифікат.

Глобальна мета програми — навчити 1 млн дітей в усьому світі розпізнавати симптоми інсульту. На підтвердження успішного проходження програми організатори пропонують всім Супергероям FAST фотографуватися в масках Героїв та завантажувати фотографії для встановлення рекорду Гіннеса — найбільшого в інтернеті фотоальбому Супергероїв. Долучитися до рекорду можна за посиланням. Маску можна роздрукувати прямо на сайті, або ж виготовити її з кольорового паперу.

Дослідження показують, що люди часто не розпізнають основних симптомів інсульту і не відразу звертаються за медичною допомогою. Недавнє дослідження, опубліковане в журналі BMC Emergency Medicine, показало, що лише 23 % пацієнтів з інсультом усвідомлювали, що у них інсульт. А тільки 11 % з них негайно звернулися за допомогою.

Проєкт «Супергерої FAST» покликаний змінити цю сумну статистику та поширити знання щодо ознак інсульту через обізнаність дітей. Дізнатися більше про програму і долучитись до супергероїв можна на сайті.

Поділитися цією статтею