Словник НУШ — нова рубрика про найважливіші складові педагогіки Нової української школи. Цього разу розбираємо поняття «ранкове коло»: що це, для чого його проводять щодня та як родини можуть використовувати його вдома.
За концепцією НУШ, кожен день шкільного навчання діти і вчитель розпочинають з ранкового кола. Це коротка структурована зустріч у колі, під час якої діти вчаться вітатися, уважно слухати одне одного, ділитися власними думками та створювати атмосферу довіри і цінування кожного в класі.
Ось найважливіші принципи ранкового кола:
- діти та вчитель сидять у колі — це свідчить про рівність усіх учасників зустрічі;
- у колі панує доброзичливість та повага до кожного — учасники уважно слухають, не перебивають, не оцінюють та не критикують інших;
- коло дає відчуття спільноти — діти вчаться відчувати себе частиною класу, мислити і діяти за межами своїх особистих інтересів, піклуватися про інших.
Ранкове коло як щоденна рутина вже давно існує в освітніх системах Європи та США, адже соціальні навички є такими ж важливими у шкільній програмі, як і академічні досягнення учнів.
Ранкове коло має обов’язкові складові:
Вітання. Це важлива частина кожного дня, адже саме через вітання ми показуємо повагу та увагу до інших. Під час вітання у колі учасники обов’язково називають один одного на ім’я — так діти відчувають, що кожного з них визнають та цінують. Наприклад, кожна дитина може сказати, як би їй хотілося, щоб до неї звертались та як вимовляли її ім’я. Діти можуть пропонувати власні способи і традиції привітань — різними мовами, жестами.
Знайомство і презентація себе. Знайомитися можна і треба щодня — вивчення себе та інших лежить в основі нашого пізнання. В англомовній педагогічній літературі ця складова кола називається «sharing» — «ділитися»: діти можуть ділитися і розповідати про свої інтереси, смаки, улюблені заняття. Через такі розповіді вони вчаться формулювати та висловлювати свої думки. Вчитель слідкує за дотриманням правил і заохочує дітей говорити, наприклад, запитуючи: «Хто наступний?», «Хто ще хоче поділитися?» Усі позитивні моменти вчитель відзначає, наприклад: «Дякую, що підняв руку», «Дякую, що почекав на свою чергу», «Дякую, що дивишся в очі, коли до тебе звертаються».
Групова активність чудово розвиває відчуття спільноти, де кожен робить свій внесок у загальну справу: ранкову пісню, танець, вірш, гру. Тут діти вчаться брати активну участь, чекати своєї черги, взаємодіяти всі разом.
Новини, тема та цілі дня. На завершення кола вчитель повідомляє про поточні новини класу, про те, що діти вивчатимуть і робитимуть сьогодні. Мета цієї частини зустрічі — налаштувати дітей на робочий настрій, щоб вони розуміли і уявляли план на цей день.
Як застосовувати ранкове коло вдома?
Ранкове коло часто є найулюбленішою частиною дня для дітей, адже вони почуваються рівними, цінними та належними до своєї спільноти. Практикування кола вдома тільки підсилить ці відчуття. Ви можете запровадити нову сімейну традицію — родинне коло і проводити його, наприклад, раз на тиждень — у неділю. Важливо пам’ятати про принцип рівності та взаємної поваги до всіх учасників кола, незалежно від віку. Кожну таку зустріч слід планувати і готувати заздалегідь: обрати тему, якій вона буде присвячена, гру, в яку зможуть пограти усі.
Вітання в родинному колі може бути коротким, але хай кожен скаже кілька слів про свій настрій та відчуття в цей момент — так усі тренуватимуть звичку саморефлексії.
Під час «sharing time» учасники можуть поділитися досвідом, який здобули цього тижня: нові знання, знайомства, прочитана стаття чи книжка, маленьке досягнення. Якщо модератор кола обрав для зустрічі певну тему, учасники можуть поділитися своїм розумінням цього поняття чи ситуації. Наприклад, «Що означає бути другом?», «Як ти розумієш співчуття?», «Що мені приносить радість?», «Що означає просити пробачення?», «Від чого в мене псується настрій?» Тему варто обирати, зважаючи на події в родині, відповідаючи таким чином на запит дітей обговорити певний випадок чи новину.
Для спільної активності можна обрати настільну гру, заспівати улюблену пісню або вивчити рухи модного танцю.
Наприкінці кола можна обговорити плани на наступний тиждень: які цілі ставить кожен учасник, у чому потрібна допомога інших членів родини, який відпочинок чи розвагу можна вигадати для всієї родини.
Найважливіше у колі — це щирість та відкритість, тому не перетворюйте ці зустрічі на формальність: якщо не маєте часу на коло цього тижня, краще перенести на наступний, ніж провести його поспіхом і безладно. З родинного кола всі мають вийти з відчуттям довіри, єдності та цінності кожного в сім’ї.