Не суп, а банош і шпундра, не шоколадки, а львівський сирник та йогурт із бананом. Перша леді, шеф-кухар Євген Клопотенко, міністри та «Освіторія» скуштували обід із реформованого меню разом з учнями НВК №209. Детально розповідаємо про всі нововведення, які торкнуться шкіл України з 1 вересня.
Шкільне харчування: Перезавантаження
У Києві презентували нове 4-тижневе меню для українських шкіл. Воно містить 160 страв та має не тільки урізноманітнити учнівський раціон, а й зробити його достоту смачним.
Презентацію провели ініціаторка реформи Олена Зеленська, очільник проєкту CultFood Євген Клопотенко, міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко та міністр освіти і науки Сергій Шкарлет. Перша леді та урядовці приєдналися до учнів під час обіду та розпитали малечу прямісінько за столами, які страви з оновленого меню їм найбільше до смаку.
Учнівські фаворити — йогурт із бананом і шпундра
Згадайте запах, яким зустрічала вас шкільна їдальня. Котлетно-цибулево-борщевий? Чи, може, їдкий запах пересмаженої олії? Ви б сильно здивувалися, ступивши до їдальні київського НВК №209: тут немає жодного натяку на запах їжі! На столиках дітей чекає яскравий і поживний обід:
- салат із морквою, сиром та сметаною,
- булгур,
- шпундра,
- львівський сирник,
- йогурт із бананом.
— Буряк я вдома нечасто їм, але шпундра (запечений тертий буряк зі шматочками запеченої курки, — ред.) мені подобається! — трохи боязко розповідає на камеру одна з учениць, зиркаючи на операторів та фотографів, які фільмували незвичайну шкільну трапезу.
— А мені найбільше йогурт із бананом подобається! — усміхається хлопчина.
— І мені йогурт, і мені, — піднімають руки ще двоє хлопчаків.
— І морква теж класна. І сирник. Класний буряк із м’ясом (назва страви — шпундра, — ред.), — додають подружки-учениці.
Після обіду на учнівських тарілках залишилося чимало їжі. Але упорядник нового шкільного меню Євген Клопотенко все логічно пояснює: «Діти під тиском камер ніколи не їдять — це ще той стрес! Бачу таке не вперше. Головне, що вони схвально відгукуються про смаки приготованого».
Щодо смаків — як представник запрошеної преси, підтверджую: смачно! Булгур у поєднанні з буряково-м’ясною шпундрою отримує всі 12 балів! М’ясо ніжне, аж тане в роті. Шкільний львівський сирник — то взагалі ідеальна страва для всіх, хто мріє з’їсти десерт і не набрати зайвих калорій. Солодкого смаку йому додає морквочка. Але смак овочу в корисному десерті — дуже делікатний. Якби мене саме так годували в шкільній їдальні, точно не витрачала б «обідні» гроші на кукурудзяні палички з беконом.
«Наші діти їдять у школах те саме, що й ми 30 років тому»
— Я мама, і мені не байдуже, що їдять і мої діти, і діти інших українців у школі. Так, я можу дати зранку своїм дітям поживний сніданок, а ввечері — корисну вечерю. Але не можу проконтролювати, чим харчується моя дитина протягом дня, — розповіла Олена Зеленська, перша леді України. — Знаю, багато дітей взагалі не харчуються в школах: їжа або несмачна, або холодна, або погано виглядає. Це не дивно: більшість меню та стандартів не оновлювалися десятки років, і наші діти їдять те саме, що й ми 30 років тому. Тож ми поставили мету — підвищити рівень харчування в закладах освіти. Час на підготовку ще є: більшість норм наберуть чинності з 1 вересня.
«Несмачна» статистика від першої леді
Скільки шкільних їдалень в Україні:
🍏 не перевіряють калорійність страв:
91% — у містах та 98% — у селах;
🌡 не здійснюють температурний контроль страв: 25% їдалень в Україні;
🥬 забезпечують можливість харчування для дітей з особливостями дієти:
15% — у селах та 36% — у містах;
🍽 не мають потрібного обладнання для приготування страв:
52% — у селах та 40% — у містах.
Українські учні їдять забагато солі
Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко під час зустрічі з медіа зізнався, що полюбляє смачно поїсти:
— Я батько чарівної донечки. І я люблю смачно поїсти. Але ще більше я люблю поїсти смачно й корисно. Зберегти здоров’я в рази легше, ніж повернути його після хвороби. Кожна п’ята смерть відбувається саме з причини споживання людьми нездорової їжі. Забагато солі, недостатньо цільнозернових продуктів, мало свіжих овочів і фруктів. Ці харчові звички українців треба змінювати. Адже нездорове харчування є пусковим механізмом, який запускає незворотні зміни, що призводять до неінфекційних хвороб. Тож формування здорових харчових звичок має починатися з дитячого віку.
Пан міністр наголосив, що в Україні ще з 1 січня 2021 року змінили санітарні правила і норми. Збільшено кількість молока та кисломолочних продуктів у раціоні, а також м’яса, риби, бобових та круп. Зменшено кількість споживання солі. На жаль, встановлена норма солі не дуже подобається нашим дітям.
— Тому ми вирішили зменшувати кількість солі в шкільному меню поступово. Навіть готові чути від батьків критику: «Та наша дитина нічого іншого не їсть!» Ні, треба переводити дітей на здорове харчування, тож ми переживемо шквал критики. А ось такі продукти, як сосиски, ковбаси, консерви та кондитерські вироби назавжди зникнуть з учнівського раціону в школах, — додав міністр.
Чи постачають школам безпечні продукти?
Цьогоріч Держпродспоживслужба провела 414 позапланових і 8 планових перевірок з безпеки харчових продуктів. Перевірку пройшли 3966 постачальників та 466 операторів ринку, які постачають продукцію для 14531 школи. Кожне четверте шкільне меню порушує норми харчування.
«Через кілька років українське шкільне харчування стане одним з найкращих у світі»
— «Їжа в школах повинна бути безпечною та здоровою», — цю фразу ми чули багато десятиліть поспіль. Але чомусь ніхто не казав, що їжа має бути смачною, — розводить руками Євген Клопотенко, емоційний і натхненний керівник проєкту CultFood. — А з появою супермаркетів і кіосків діти почали віддавати перевагу купленим смаколикам, обираючи смак. Діти пішли з їдалень. Тож наша місія — повернути дітей в їдальні. Не примусово, а саме через смакові якості їжі. Тож їжа в школах має бути корисна, смачна та… українська! Задля цікавості я провів власне опитування серед 2000 дітей. 78% ніколи не чули про базилік. Я засмутився: обізнаність дітей в їжі у нас на дуже низькому рівні. Вважаю, що якщо ми змінимо підхід до харчування, ми змінимо націю. Наразі ми сформували нові норми харчування зі збалансованими нормами цукру, солі, із врахуванням дієтичних потреб дітей з непереносимістю глютену. Тож коли ми втілимо ці норми в життя — українське шкільне харчування стане одним з найкращих у світі. Важливо: ці норми стосуються не лише шкіл, а й дитячих садочків.
— Я вірю, що через рік, а максимум два, в їдальнях більше ніколи не смердітиме пересмаженими котлетами, — продовжує шеф-кухар. — І ви ніколи не почуєте від учнів: «Пхе! Молочна плівка!» Для мене найвищою винагородою стане коментар: «Ти знаєш, Женю, у мене в їдальні було краще, ніж у тебе в ресторані!»
Корисне харчування — не дорожче за «шкідливе»
— Чи буде зростати вартість страв нового меню? Так, але ця сума не є критичною, — зазначив керівник проєкту CultFood Євген Клопотенко.
— Раніше, щоб приготувати шкільний сніданок за всіма правилами та вимогами, потрібно було 14 гривень. Зараз потрібно буде витратити 14 гривень 50 копійок або якщо в батьків є бажання покращити якість страв і продуктів — вартість може коливатись до 25 гривень.
Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет додав, що вартість оновленого меню варіюватиметься залежно від регіонів:
— Це через різницю закупівельної вартості продуктів та комунальних послуг.
Відповідаючи на запитання «Освіторії» про вартість оновленого шкільного меню, перша леді Олена Зеленська зазначила, що до неї надходить багато запитань від українців на кшталт: «А коли в нашій країні в школах буде безкоштовне харчування? Ось в Ізраїлі — безкоштовно!»
Перша леді розповіла, що під час кожної закордонної поїздки намагається дістати інформацію про шкільне харчування. Отже, як харчуються учні в різних країнах?
Канада
Діти не харчуються в школах. Що будуть їсти учні протягом дня, залежить тільки від батьків, які пакували ланч-бокс. Натомість канадські чиновники просто інформують батьків, що корисно, а що ні. Батьки незадоволені: «Чому ви тільки розповідаєте, чим годувати дітей? А де нам гроші взяти?»
Ізраїль
Система шкільного харчування ідентична з українською. Ніхто в школах не харчується безкоштовно, окрім дітей з визначених соціальних категорій.
Фінляндія
Харчування в школах — безкоштовне. Але є запитання до того, чим саме безкоштовно годують школярів.
Що зміниться назавжди на кухні шкільних їдалень України?
У меню з’являться традиційні українські страви: банош, шпундра, вертута, полтавський борщ, товчанка, львівський сирник, куліш із курячим м’ясом, шуліки з маком.
Як було раніше:
Спеції під забороною
Дозволені ковбасні вироби, сосиски, м’ясні та рибні консерви
60–80 грамів хліба на прийом їжі
15–18 грамів цукру на прийом їжі
50–75 грамів фруктів або соку на прийом їжі
175 грамів м’яса на тиждень
100 мілілітрів молока та кисломолочних продуктів на тиждень
100 грамів сиру кисломолочного та 30 грамів сметани на тиждень
Як стало:
Дозволені спеції
Заборонені ковбасні вироби, сосиски, м’ясні та рибні консерви
30–50 грамів хліба на прийом їжі
7,5 грамів цукру на прийом їжі
100 грамів фруктів на один прийом їжі
70, 100 і 140 грамів м’яса на прийом їжі двічі на тиждень при одноразовому харчуванні залежно від віку дитини
Діти зможуть просто в школі скуштувати страви різних кухонь світу: пастуший пиріг, сінабон з корицею, чилі кон карне, манний пудинг з ягідним кулі, пан де калатрава, бефстроганов із вареної яловичини, лобіо з квасолею, фритату.
З’являться безглютенові позиції: банановий бісквіт, булочка з корицею, горіхове печиво, млинці.
Зросте вибір гарнірів: у меню додали булгур, сочевицю, кускус.
5 порцій на вибір протягом тижня:
200 мілілітрів молока або рослинних напоїв (для дітей, які мають харчову алергію на молоко),
125 мілілітрів йогурту або кефіру,
125 грамів сиру кисломолочного,
75 грамів сиру м’якого,
15 грамів сиру твердого,
25 грамів сметани.