Пам’ятаєте історію про «торт розбрату», коли під час шкільного святкування ученицю залишили без частування та висміяли перед усім класом? Схожа історія трапилася в школі № 56 у Миколаєві. Батько відмовився здавати кошти на солодкий стіл і подарунки до Дня захисника. Окрім цькування в батьківському чаті чоловік отримав вказівку забрати доньку зі школи до початку частування й безліч неприємних закидів. Образливо? Так. Чи відобразиться батьківська ворожнеча на ставленні однолітків до дівчинки — не зрозуміло: дуже часто діти в класі стають рупором почутого вдома негативу. Тож як організувати шкільне свято так, щоб це не закінчилося скандалом через гроші й моральною травмою для дитини? «Освіторія» поставила питання класним керівникам, батькам, які успішно борються зі шкільними поборами, та фахівчині з етикету.
Із чого все почалося?
У батьківському Viber-чаті школи Миколаєва розіслали повідомлення з проханням здати 50 гривень на солодощі та подарунки до Дня захисника України. У кінці додали: «Без образ! Діти тих, хто не здасть кошти, залишаться без пригощання та подарунка».
Через що спалахнув конфлікт?
Олег, батько учениці, відмовився здавати гроші та написав: «Якщо збираєтеся робити свято в межах школи — робіть для всіх. А якщо збираєтеся вітати «обраних» — хай це буде поза межами державного навчального закладу». Йому одразу відповіли: «На випускний теж так будете збиратися — за рахунок інших?»
Чим усе закінчилося?
Після емоційного листування пана Олега видалили з Viber-групи. Написали йому: «Ми не будемо вашу дитину пригощати за власні кошти!», «Олег, ти мужик чи ні? Зароби 50 гривень та здай кошти на подарунок дітям». Цю історію батько дівчинки опублікував у своєму Facebook. «Освіторія» попросила батьків і експертів розповісти, як діяти правильно в ситуації зі збором коштів у школах, щоб нікому не було образливо.
Порада 1, від фахівчині з етикету
Попросіть дирекцію школи встановити чіткі правила
Шкільну корпоративну культуру створює не батьківський комітет, а керівництво та адміністрація закладу освіти. У школі повинні чітко зафіксувати, які позакласні активності дозволені, які свята відзначатимуться протягом року та письмово задекларувати позицію щодо подарунків на святкуваннях — вони дозволені чи заборонені? А якщо дозволені, то яке обмеження в грошовому еквіваленті. Ця схема дієва, за нею також працюють чиновники та державні службовці.
Порада 2, від батька — борця зі шкільними поборами
Випрацюйте сімейну стратегію щодо свят і не приводьте дитину до школи в ці дні
Я знаю з власного досвіду: щойно виставляєш у соцмережах питання на обговорення про недоречність збору коштів батьківськими комітетами (неважливо, на що саме), це викликає дуже гарячу дискусію. Завжди знайдуться ті, хто обуриться і хто вас підтримає. Але батькам варто знати, в яких випадках відмовляти батьківському комітету чи адміністрації, а в яких випрацювати власну стратегію, як-от у разі збору грошей на свято 8 березня чи 14 жовтня.
У школі, де навчається моя донька, на 14 жовтня дітей, як правило, частують медовими пряниками. Ми з дружиною вирішили не воювати з класом, не витрачати емоції та час і просто пояснили доньці, що пряник зі святом не має нічого спільного. І що ми самі не розуміємо, чому раптом дітям дарують пряники, якщо вони — не захисники, не козаки і не учасники УПА. Розповіли дитині, що це свято — про інші цінності.
На свято 8 березня в школі завжди готують подарунки для дівчат. Ми особисто попросили батьківський комітет не дарувати доньці нічого на 8 березня, бо маємо інші уявлення про цей день. Та як би ми це не пояснювали і що б не просили, все одно щороку щось дарують — вона це отримує пізніше, бо 7 березня ми не ведемо доньку в школу. Отже, якщо ви не згодні зі збором коштів на певні свята — намагайтесь уникати днів, коли відбуваються неприйнятні для вас «дарування» та поясніть цю позицію адміністрації школи і батьківському комітету. До вас не виникатиме питань.
Порада 3, від класної керівниці
Зовсім не гроші запорука щасливого свята в школі
Для того щоб проводити свята у школі — від Дня матері й Дня захисника до днів народження, не обов’язково здавати кошти у фонд класу. Наприклад, у моєму класі батьки кожної дитини здають на внутрішньокласні потреби 50 гривень на рік. Ще по 300 гривень здавали на ремонт класу — за власною ініціативою. Хотіли, щоб їхні діти навчались у достойних умовах. Я теж здавала цю суму разом з усіма. Вважаю це справедливим: у затишному просторі ми будемо перебувати всі разом. Окремо батьки здають на екскурсії та поїздки для дітей. Але це за бажанням.
«А подарунки та солодкий стіл на свята бувають?» — запитаєте ви. На початку навчального року я домовляюся з батьками: «Пригощань на день народження дитини не приносьте». Я знаю, що в класі є учні з багатодітних родин, для яких це буде недозволена розкіш. Тому я вирішила вітати кожну дитину самостійно. Цій традиції вже багато років. Запрошуємо дитину в центр класу, разом співаємо «З днем народження», плескаємо в долоні і я дарую подаруночок від себе. Це невелика річ чи смаколик у межах до 80 гривень.
До Дня матері теж не обов’язково витрачати кошти на організацію свята. Я вирішила зробити святкування у форматі шоу «Х-фактор». Кожна дитина демонструвала короткий номер, а мами всього класу мали долучитися до танцю чи пісні. Потім ми всі разом обирали серед мам найкращу виконавицю і дарували мініпрезенти: солоденьке, яскраві грамоти та похвальні листи. Нас усіх це дуже згуртувало!
Окремо свята для дівчат і хлопців не влаштовували. Зате в нас був благодійний ярмарок, на який кожен приносив смаколики чи саморобки, тож усі зібрані кошти пішли у фонд класу. Витрачаємо ці кошти на лампочки, засоби для миття. І навіть після витрат гроші зосталися, тож ми з дітьми влаштували піца-паті в кафе на зароблене разом.
Порада 4, від учительки початкових класів
Свята без пригощань, подарунки — виключно поза територією школи
З днем народження дитину в початковій школі найкраще вітати під час «Ранкового кола». Іменинник займає місце на стільчику, йому співають пісеньку, вітають по черзі, бажають щось цікаве: «Особистого ельфа», «Щоб дракон завівся вдома». Ще задовго до дня народження дитина розповідає, що їй подобається. Решта дітей малюють «малюночки-подаруночки», ми їх вирізаємо та робимо привітальний плакат. Даруємо його імениннику в кінці дня. Пригощання в школі заборонені. В їдальні для класу іменинника випікають святковий пиріг.
Дарувати подарунки в класі в нас заборонено. Діти знають правила і якщо хочуть привітати когось подаруночком, роблять це після уроків і за межами школи.
У нашій школі не заведено святкувати і тим паче щось дарувати на так звані гендерні свята. У День козацтва ми розповідали дітям, хто такі козаки, показували цікаві відео. Вони знають, що в Україні є воїни, які захищають кордони держави. Але ми ніколи не кажемо щось на кшталт «Вітаємо хлопчиків із Днем захисника» — це не свято учнів-хлопчиків, це свято воїнів, захисників і захисниць.