Що робити з телефонами на уроках

Автор тексту: Олена Коваль

Сучасний вчитель нагадує воїна: щодня мусить приймати нові виклики, вдосконалювати власні навички і при цьому не втрачати внутрішньої рівноваги. Тож які випробування пропонує вчителеві сучасний світ і як їх подолати?

Ґаджети

Надмірне захоплення дітей телефонами та планшетами хвилює вчителів. Учні втрачають лік часу, менше спілкуються між собою, не проявляють інтерес до різних активностей. Але вирішувати проблему, коли вона вже постала, важче, ніж запобігти їй. Тому радимо встановити обмеження на користування ґаджетами заздалегідь.

У деяких школах користуватись особистими мобільними телефонами учням заборонено. За потреби батькам телефонує педагог. Але це правило — загальношкільне. Якщо такого не встановлено, вчитель може запровадити класні правила. Наприклад, дозволяти дітям приносити телефони чи планшети лише один день на тиждень і грати тільки на перервах.

Якщо діти користуються планшетами в навчанні, потрібно подумати про обмеження доступу до певних сайтів. Та подбати про те, щоб ігри на планшетах були лише навчальними. Один раз на день можна організувати планшетну перерву, щоб діти вдосталь пограли і в них не виникало відчуття несправедливості з боку вчителя.

Також вчителям корисно буде максимально застосовувати техніку в навчальному процесі. Тоді учні будуть розуміти, що ґаджети — це не лише розваги, а й допомога на уроках.

Розмови «про це»

Яскравий приклад: на уроці першокласник склав речення з непристойним словом. У голову вчителю приходять думки про те, що учень таким чином хотів привернути увагу однокласників чи взагалі зірвати урок. Але цілком можливо, що хлопчик просто не знав значення слова. Йому потрібно було побачити реакцію інших, щоб зрозуміти, чи є воно поганим і чи завжди можна його вживати.

Психологи радять педагогам не ніяковіти і не сварити дітей, а спокійно обговорити те, що сталося. Ситуацію можна проігнорувати, але в такому разі в дитини залишаться запитання і вона може шукати відповіді на них не там, де слід. Сексуальне виховання важливо запроваджувати ще в початкових класах. Якщо не впевнені, що зможете самі поговорити з дітьми на цю тему, запросіть шкільного психолога. Але учні повинні отримати відповіді на свої запитання, тоді вони зрозуміють, що тема не заборонена і не пікантна. І нездоровий інтерес до неї зникне.

Перевантаженість учнів

Сучасні батьки хочуть дати своїм дітям все. І якомога більше. Спостерігати успіхи сина чи доньки — величезне щастя. Тому так багато школярів відвідують безліч секцій, гуртків та позашкільних занять. Усебічний розвиток — хороша річ. Але дітям потрібен відпочинок та можливість спілкуватися з друзями.

Педагоги зіштовхуються з тим, що учні не лише не мають часу на виконання творчих завдань вдома, але також їм не вистачає сил повноцінно навчатися протягом шкільного дня.

Є одна третьокласниця, у якої на тиждень кілька занять із танців, гімнастики та плавання. На вихідних вона займається із викладачем музики та має додаткові уроки іноземних мов. Її часто забирають зі школи на різні змагання. Дівчинка не має часу та натхнення брати участь у шкільних проектах. Одного разу вона підійшла до своєї вчительки і сказала, що хоче просто подивитися мультики на вихідних, але не може. Ця ситуація засмутила педагога.

Такі питання потрібно вирішувати з батьками. Звісно, не повчати їх, як вони повинні виховувати свою дитину. Лише пояснити ситуацію та розповісти про труднощі, що можуть виникнути в майбутньому. А пріоритети нехай вони розставляють самостійно.

Тренди

Стріми, влоги, твіти — це не про крутих блогерів, а про сучасних школярів. Діти мають доступ до будь-якої інформації й проявляють інтерес до нових трендів. Навіть учні початкових класів цікавляться соціальними мережами, сучасною поп-культурою та модними тенденціями. Педагоги можуть протестувати, заявляти, що такі інтереси заважають навчанню. Але можна використати дитячі захоплення в навчальному процесі.

Запропонуйте учням зняти на відео домашнього улюбленця, вести блог про свої подорожі або записати відеоогляд прочитаної книги. Створюйте разом презентації, використовуйте цікаві програми для проведення опитувань. Можна взяти темою уроку розвиток технологій, дати можливість дітям пофантазувати про можливості техніки майбутнього.

Важливо враховувати інтереси дітей у навчальному процесі. Це дасть змогу максимально поєднувати шкільні уроки із життям.

Психологічна неготовність

Трапляється, дитина приходить до школи з неймовірними знаннями та здібностями, але не може звикнути до навчального процесу та влитись у колектив. Вона зовсім не сприймає розпорядок дня, надто гостро ставиться до невдач і проявляє агресію тоді, коли можна просто обговорити ситуацію. Такі діти не хочуть брати відповідальність за власні вчинки та проявляти гнучкість. Коли їм стає хоч трішки некомфортно, вони «вибухають».

Це означає, що дитина психологічно не готова до шкільного життя. Навіть якщо і проявляє інтерес до навчання, то не може спокійно пережити контрольну роботу чи конфлікт з однокласником.

У цій ситуації потрібно долучати шкільного психолога. Але і самому педагогу не варто залишатись осторонь. Не вимагайте від дитини швидких результатів, дайте їй можливість поступово звикати до шкільних законів. Організовуйте більше завдань на розвиток співпраці та взаємоповаги. Обговорюйте з дитиною невдачі, що виникають та спільно шукайте правильні рішення. А головне — будьте поряд та підтримуйте.

Поділитися цією статтею
Автор: