Шева forever: спали свій стереотип про Шевченка

Початок березня — традиційно Шевченківські дні. Пропонуємо цього року позбутися усіх стереотипів про Тараса Григоровича і провести крутий урок Шева forever! Підготували для вас Вчительський конструктор і обіцяємо: це справді новий погляд на Кобзаря – через сучасне мистецтво, міжнародну політику та сучасну музику.

Діана Мельникова

Цілі уроку

  • познайомитися з Тарасом Шевченком по-новому: Кобзар сучасний сьогодні, тож варто актуалізувати його особистість для себе, поглибити уявлення про життя й творчість поета, розкрити поета в різних контекстах;
  • показати зв’язок між творчістю Т. Шевченка та сучасним мистецтвом, проаналізувати якість такої мистецької інтеграції;
  • розвивати самосвідомість та самоідентифікацію учнів, критичне й аналітичне мислення.

Налаштуйтесь на зустріч із Шевченком

Запропонуйте дітям написати на стікерах 1-2 чесні та відверті слова: хто для мене Тарас Шевченко? Будьте готові – у записах буде небагато захоплених слів, адже творчість Кобзаря для підлітків складна. Утім, на початку уроку отримаєте картину, що на цьому етапі пам’ятають учні про Тараса Григоровича і як ставляться до нього.

Альтернативні варіанти виконання завдання: дошки padlet або jamboard, а також хмара слів. Можна замінити вправою «Мікрофон».

1

Історія успіху: Спали свій стереотип про Шевченка!

Завдання. Переглянути ролик «Як Тарас Шевченко став зіркою. 3 серія «Книга-мандрівка. Україна»».

Питання для обговорення:

  • Що нового ви дізналися про Т. Шевченка з відео? Назвіть найцікавіші, на вашу думку, факти.
  • Які факти з біографії свідчать про те, шо Тарас був не просто успішною людиною, а виграв у житті джекпот? Підтвердіть або спростуйте цю думку, спираючись на життєпис поета.

Уточнювальні питання до попереднього:

  • У якій сім’ї народився Тарас? Яку освіту отримав? Чому?
  • Як вдалося здобути волю? Хто в цьому допоміг? Як Шевченкові вдалося знайти таких впливових, талановитих та вірних друзів?
  • Як впливає петербурзьке коло спілкування на поета? Частиною якої тогочасної тусовки він є? Як до нього ставляться?
  • Які цілі ставить Тарас, отримавши волю? Чим займається, як заробляє гроші, які має смаки й уподобання?
  • Чи можна вважати період заслання трагічною сторінкою в біографії Шевченка? Чому? Обґрунтуйте свою відповідь на основі життєпису автора.

У залежності від періоду вивчення, віку дітей, знання біографії письменника або попереднього ознайомлення з нею вдома можна регулювати хід уроку та глибину обговорення. У повторенні фактів з життєпису допоможе ресурс Інтерактивна біографія Т. Шевченка: запропонуйте учням переглянути його перед обговоренням удома або виділити цьому кілька хвилин на уроці.

2

Інтеграція з музикою: Шева ПроRock

Запитання до учнів: як гадаєте, чи можуть звучати твори Тараса Шевченка актуально сьогодні? Чому?

Завдання: прослухайте кілька запропонованих композицій на слова Тараса Григоровича (за вибором учителя або учнів). Спробуйте одночасно зосередитися на музиці та тексті.

Плейліст пісень на слова Т.Шевченка

  1. «ДримбаДаДзиґа» – «Не так тії вороги…»
  2. Хочу ЩЕ! – «Тополя»
  3. «КОМУ ВНИЗ» – «Суботів»
  4. КОСАР (Kosar) | ТАРТАК (Tartak) | 2015 | Lyric video
  5. «ТЕЛЬНЮК: Сестри» – «І мертвим, і живим…»
  6. Скрябін «Мені однаково»

Варіанти роботи з піснями.

1. Обговорення:

  • Яка композиція сподобалася найбільше? Чому?
  • Чи відповідає, на вашу думку, музика змісту й настрою Шевченкових поезій? Якими художніми засобами музиканти цього досягають? Поясніть свою позицію.

2. Порівняльний аналіз.

Оберіть згруповані за поетичним матеріалом композиції. Запропонуйте учням проаналізувати, яка саме інтерпретація є найбільш вдалою та пояснити свій вибір за такими критеріями:

  • відповідність музики змісту й настрою вірша;
  • якість музичного супроводу;
  • якість виконання: кому з музикантів удалося зачепити на рівні емоцій найбільше?

3. Робота в групах.

Кожній групі можна дати послухати свої пісні та зробити на основі прослуханого невелику презентацію з висновками, використовуючи критерії вище. Також кожна група учнів рекомендує чи ні до прослуховування бодай одну пісню з отриманого переліку та обґрунтовує свою позицію, роблячи акцент на засобах виразності музики та виправданості сучасної обробки.

Композиції для порівняння:

1

2

3

4

3

Інтеграція з мистецтвом: Тарас і сучасний арт

Оберіть кілька сучасних зображень Тараса Григоровича. Це можуть бути малюнки Андрія Єрмоленка, картини Юрія Шаповала, Олега Шупляка і автопортрети самого Шевченка. Попросіть учнів прокоментувати їх: яким Тарас там зображений? Що це за людина? Яку характерну рису автора чи навіть факт із біографії може відображати малюнок? Це сильна/ успішна/ трагічна особистість/ мученик? Доведіть свою думку: що саме в малюнку може підтвердити вашу позицію?

Картини Юрій Шаповал

Малюнки Андрія Єрмоленка

Запропонуйте учням дати відповідь на питання: яке зображення Тараса їм подобається найбільше? Яке з них діти обрали б для принта своєї футболки/худі? Чому саме такий Шевченко до вподоби? Якщо жодна із запропонованих ілюстрацій, учні можуть знайти чи навіть намалювати свій варіант.

Коли учні вже почуваються розкуто у темі мистецтва і образу Тараса Шевченка на картинах, запропонуйте їм підібрати вірш поета, який за духом\настроєм\месседжем відповідатиме певній картині. Якщо хтось із учнів обрав намалювати свій варіант сучасного Шевченка, хай доповнить свій арт поезією Кобзаря. Зрештою, ваш урок може перетворитися на круту імпрезу: і мистецьку виставку і поетичні читання одночасно.

4

Шева forever або Тарас усюди

Постать Кобзаря «потрапила» в усі види мистецтв. Які саме твори стосуються постаті видатного українського поета? Запропонуйте дітям у групах виконати наступне завдання:

1 група шукає фільми, присвячені Тарасу, 2 — картини/ малюнки/ графіті/ мурали, 3 — музичні композиції. Далі діти презентують, на їхню думку, найцікавіші, пояснюючи свій вибір. Також можна кожній групі доручити підготувати презентацію, що включає в себе всі три компоненти.

Критерії оцінювання та рекомендації до упорядкування презентації

Слайд 1: сучасне зображення Шевченка (учні мають обов’язково вказати автора малюнку/картини). Короткий опис зображення: чому саме в такому образі художник представив Тараса? (3 бали)

Слайди 2-3: фільми, телепроєкти, присвячені Шевченкові (2-3 назвати, про один із них коротко розповісти, про що саме йдеться, які аспекти життя і творчості розкриваються – до 5 речень). (3 бали)

Слайд 4: сучасна музична композиція на слова Тараса Шевченка (обов’язково вказати виконавця\автора музики). Посилання на відео чи вмонтоване аудіо чи відео з виконанням. 2-3 речення про виконавця: хто це, у якому музичному напрямку працює, чому обрав вірш ТГШ для своєї пісні? (2 бали)

Слайд 5: коротко, але змістовно описати ваше ставлення до творчості Тараса Григоровича, аргументувати свою думку, навести приклади (5-10 речень) (4 бали).

5

Компаративістика для підлітків: твір «Причинна»

Учням старшої школи можна запропонувати спробувати компаративістику: порівняти, як балада Шевченка «Причинна» отримала прояв у різних жанрах мистецтва. Для роботи беремо баладу «Причинна», однойменний мультфільм та музичну композицію Наталії Чечури.

  • Чи відповідає версія Чечури, музичний супровід та графічний стиль мультфільму змісту й атмосфері балади Шевченка?
  • Чи вдається авторам досягти цього? Якими засобами виразності?
  • У чому відмінність трьох творів?
  • Які ваші побажання щодо художньої інтерпретації балади?

6

Час пограти у Шева-квест

Поділіть учнів на групи та запропонуйте їм скласти одне завдання для квесту за біографією та творчістю Т. Шевченка на основі опрацьованих раніше матеріалів. У завданнях можна використовувати відео, інтернет-ресурси, малюнки, пісні.

Це може бути кросворд, тест, ребус, складання пазлів, пошук необхідної інформації в тексті творів Тараса Григоровича, на певних інтернет-ресурсах. Робота над квестом стане творчим та ігровим підсумком інтеграційних підходів, які учні вже опрацювали.

7

Шевченко у міжнародному контексті: Тарас і Казахстан

Перегляньте з учнями відео «Акин Таразі Шевченко».

Запитання для обговорення:

  • Про що свідчить казахстанський період Шевченка: скільки картин та малюнків він створив у той час?
  • Чому, на вашу думку, Тараса цікавили побут і життя казахів?
  • Яке значення Т. Шевченко має в казахській культурі?
  • Чи можна назвати цей період творчо успішним? Чому?

Для ширшого розуміння цього контексту можете обговорити з учнями статтю про Шевченка у Казахстані.

8

Підбиваємо підсумки

Запитання: як змінилося ваше ставлення до Шевченка? Чи тепер маєте новий образ Кобзаря?

  1. Колаж. Щоб показати учням цей “новий» для них образ, можна попросити їх створити портрет Тараса: рокер, бунтар, франт, денді — зі стікерами/ хмарками-характеристиками, які будуть розташовані навколо графічного зображення поета (його можна взяти готове з мережі, а можна передати за допомогою власних малюнків).
  1. Підсумкове есе: Мій Шевченко: яким я бачу постать поета?

На основі обговорень і виконаних завдань діти мають написати невеличке есе про своє уявлення про Кобзаря. Наголосіть, що важливо структуровано, логічно та щиро висловитися на цю тему, уміти аргументувати свою власну позицію.

Корисні ресурси

  1. Інстаграм Тараса Шевченка
  2. Назаренко Михайло. Поховання на могилі: Шевченкова біографія у фольклорі та фейклорі.
  3. Забужко Оксана. Шевченків міф України. Спроба філософського аналізу.
  4. Генератор кросвордів онлайн
  5. Генератор ребусів онлайн

Поділитися цією статтею