Розмовна англійська, що долає кордони: як працює проєкт ENGin

У часи, коли люди платять за саме лише спілкування з носієм англійської мови у розмовному клубі, організація ENGin просто дарує таку можливість. Безоплатно і без жодних додаткових умов. 18,6 тис. українців уже покращили свій рівень англійської. Про те, як народився проєкт, як до нього доєднатися, і що ще заплановано розповідає вчитель, тренер, молодіжний делегат України до ООН 2023-2024 років, керівник програми ENGin в Україні Микола Попадюк.

Якщо мовні навички «не перетинаються з життям»

Двоє спілкуються онлайн. Їй бракує слів, вона намагається добрати їх жестами, малюнками на папері, вони невимушено сміються. Очевидно, що їм добре та цікаво разом. І можна з певністю стверджувати, що за кілька місяців таких вмотивованих спроб дівчина зможе значно краще формулювати свої думки англійською.

Ні, не йдеться про закохану пару з мовленнєвим бар’єром або роз’єднаних родичів. Вони нещодавно познайомилися саме для того, щоб спілкуватися: українка, студентка, що вивчає англійську мову, та її одноліток, волонтер зі США. Він ніколи не збирався викладати мову або щось подібне. Хлопцеві було просто цікаво поспілкуватися з представницею країни, яка відстоює демократію, підтримати Україну. Шукати самотужки контактів з незнайомцями — небезпечно, не прийнято й тебе можуть неправильно зрозуміти. Тож поєднала їх та ще тисячі українців та іноземців неприбуткова організація ENGin.

— Кожна пара учасник-волонтер — це нитка, яка пов’язує Україну зі світом, — переконаний Микола Попадюк. — Сьогодні ці зв’язки борються зі спробами росії ізолювати та знищити Україну. А вже завтра відбудує нашу націю покоління компетентних молодих українців, які вільно володіють англійською.

Організація дає змогу українськім підліткам та молоді (віком 9-35 років) мати щотижня розмовну онлайн практику та налагоджувати міжкультурні зв’язки.

Чимало тих, хто звертався до ENGin, непогано читає та пише, але не може підтримати розмову з іноземцем. Скаржаться, що їхні мовні навички ніби не перетинаються з реальним життям. Загалом, за різними дослідженнями, в Україні чимало можливостей для цього (шкіл, курсів, онлайн-програм), але за рівнем вільного спілкування англійською Україна займає 30 місце в Європі. А за рівнем міжкультурної комунікації — 58 місце з 65 країн.

ENGin Мирослава і Лорелей зустрілись в Європі 

І шанс, і зброя

Проблему з розмовною мовою кілька років тому підмітила група ентузіастів на чолі з засновницею Катериною Маноф. Вона, так би мовити, презентує обидві сторони проєкту: українка за походженням, але з дитинства живе в США.

— Наша історія розпочалася у березні 2020-го, — згадує пан Микола. — Спочатку йшлося про варіанти спілкування для старшокласників та студентів. В епоху ізольованого постковідного світу, коли всі ніби заховалися у мушлі, ми пропонували людям зі своїх квартир шукати шлях один до одного. З’явилися десятки людей, які долучалися до справи, вже потім створили громадську організацію. І нині наша команда — молоді люди з різних куточків України, більшість із яких спочатку співпрацювали на волонтерських засадах. Проєкт розростався та, як не дивно, найбільш набрав обертів у 2022-му. Звісно, через повномасштабне вторгнення рф ми призупинили на місяць діяльність, але саме в цей період усвідомили, наскільки потрібні людям. І навіть розширили вікові межі учнів.

На думку Миколи Попадюка, війна з рф триває з 2014 року, і цей проєкт допомагає відірвати Україну від російського інформаційного простору, «руського мира», відкриваючи для українців світ, а для світу — Україну. Від 24 лютого 2022-го організатори усвідомили, що треба пришвидшуватися, використовувати проєкт у хорошому розумінні як інформаційну зброю. Тож ENGin допомагає тим, хто тимчасово покинув країну, адже майже неможливо за кордоном працювати без знання іноземної мови, а також внутрішньо переміщеним особам, бо знайти роботу на новому місці легше з кращим рівнем англійської. Покращення мовних навичок — це можливість отримати доступ до європейської освіти, роботи, різноманітних професійних можливостей.

З чого починається зустріч

1️⃣

Анкетування

Через платформу студент чи волонтер реєструється, у анкеті подає про себе інформацію. У ній не лише дані про себе, а й інтереси, вподобання, хобі, побажання стосовно статі співбесідника, доступність стосовно часу.

2️⃣

Інтерв’ю з членами команди

Українців, які хочуть опанувати розмовну мову, умовно називають студентами, а тих, хто допомагає в цьому, — волонтерами.

На інтерв’ю запрошують кожного, щоб перевірити безпекові питання та рівень володіння англійською. Йдеться не про такі формальні визначення як Beginтer чи Elementary. Мовлення може бути з помилками, зі словником під рукою, але існує межа базового розуміння англійської, без якої неможливе спілкування. Якщо людина ще зовсім не здатна викладати думки іноземною мовою, їх поєднують з україномовними волонтерами, які здатні підказати потрібне слово, навчити. До тих пір, поки вона не буде готова комунікувати з англомовними волонтерами. Важливо, що домінуючої сторони під час спілкування немає. Це не вчителі, які говорять лише за темою уроку, а люди з різним бекграундом. Волонтери отримують навчальний план з матеріалами, презентаціями, відео. Їх консультують щодо того, як подавати теми. Але спілкування йде на рівних. Студенти можуть запропонувати будь-яку тему. Якщо немає про що говорити, волонтери повертаються до навчальних планів.

Чому люди з інших країн безкоштовно приділяють час іншим? У них більш розвинена культура волонтерства та взаємопідтримки, а також ENGin сертифікує години волонтерства. Під час навчання в європейських та американських університетах зазвичай потрібні такі документи, щоб завершити курс. Нині залучено 16,8 тис. волонтерів з різних країн світу.

3️⃣

Ознайомлення з правилами та умовами

Підписання угоди. Зустріч у Zoom. Годинний вступний тренінг, єдиний, що проводиться українською, на якому доступно та детально пояснюються все. 

4️⃣

Мatching (поєднання, підбір)

Цей етап може тривати кілька тижнів, доки прийде лист з контактами волонтера. Адже тут намагаються врахувати побажання людей, інтереси і графіки заради ефективного і взаємно приємного спілкування. Також підбирають пари для спілкування близькі за віком, особливо якщо це стосується дітей. Краще 10-річній дівчинці порозумітися з 11-річною, ніж з 18-річною: вікові особливості та інтереси інші.

5️⃣

Спілкування

Пари не залишають наодинці. Їх підтримують за допомогою порад, ресурсів і сервісу вирішення проблем (вони щодня відповідають на сотні запитань). Усі учасники визнають, що мають покращення у розмовній англійській, аlже в них на 11% покращуються загальні комунікативні навички, а на 13% — рівень граматики або словниковий запас, при цьому 98% усіх студентів програми руйнують мовний бар’єр.

6️⃣

Додаткові можливості

Завдяки ним в учасників є змога паралельно розвивати hard та soft skills.

Онлайн-спільноти: тематичні Telegram-групи для спілкування англійською з іншими студентами та волонтерами. Модерують їх волонтери організації. Там відбуваються свої відеозустрічі, присвячені певній темі. Доступний також інтерактивний англомовний контент у соціальних мережах: Telegram, Instagram, TikTok, YouTube та Facebook.

Pro Learning: У співпраці з Міністерством освіти України, а через них і з платформами, учасники отримали доступ до онлайн-курсів Coursera та Udemy Business. Спершу спробували «пілот»: волонтери разом зі студентами проходили безкоштовний сертифікований курс на вибір. Можна сказати, додається навчання за принципом «рівний – рівному». Тепер такий варіант пропонують всім учасникам програми.

7️⃣

Випускники програми

У програмі немає чітких кінцевих термінів участі. Мінімально це 3 місяці, а після року зустрічей не здійснюють процес перепід’єднання. Тобто спілкуватися можна й надалі, але якщо у волонтера більше немає вільного часу, він навчається, додатково працює або за сімейними обставинами не може продовжувати, тоді участь у проєкті студента також завершується. Але випускники ENGin отримують розсилку, мають доступ до спільнот і чатів, онлайн-заходів і конкурсів.

8️⃣

Які нині студенти?

ENGin проводить дослідження, щоб з’ясувати, хто до них звертається, чого люди прагнуть. Учасники — майже з усіх регіонів України (де не перешкоджає безпекова ситуація). Чомусь представниці жіночої статі частіше цікавляться мовою: 75% студенток та 69% волонтерок — саме дівчата.

Зазвичай молодь має чітку мету опанувати саме розмовну мову і вже має знання з граматики. Люди за 30 звертаються переважно, коли в цьому є потреба по роботі, підвищенні кваліфікації. Для людей старшого віку, на жаль, мало волонтерів відповідного віку, тому нових заявок намагаються не брати. А ось на молодь в ENGin чекають!

9️⃣

Партнерська програма

До програми можна доєднатися колективно. Понад 120 шкіл та інших закладів освіти України стали партнерами організації. Якщо партнерство відбувається на рівні закладу освіти, волонтери можуть брати участь у шкільному житті, допомагати вчителеві. На жаль, через велику різницю часу вони не здатні брати участь у заняттях, бо у багатьох в цей час ніч, але можуть підключатися онлайн до позакласних активностей. А вчителі можуть запропонувати учням розпитати про певні теми англомовних волонтерів. І йдеться не лише про викладачів англійської! Історія, мистецтво, географія, зоологія та біологія: значно цікавіше почути про те, «як там» від реальних мешканців країни, а не подивитися у презентації чи у підручнику.

Щоб подати заявку для налагодження співпраці, заповніть форму за посиланням. 

Заповнити форму для участі в проєкті ENGin

А що далі?

— Нас часто порівнюють із безкоштовними застосунками, платними онлайн-курсами, репетиторами, — каже Микола Попадюк, — але ми десь на міжсекторній позиції та намагаємося бути особливо цілеспрямованими. У чому саме наша «фішка»? З одного боку, йдеться про камерну атмосферу: спілкування сам на сам, особистісні стосунки, інтереси двох. А з іншого боку, у нас глобальні цілі. Хочемо, щоб кожен молодий українець та українка мали доступ до цієї програми. За нашими підрахунками, якщо мінімум 100 тис. молодих українців пройдуть нашу програму, збагатяться морально, професійно, ресурсно, це призведе до змін на рівні країни. Українці більше будуть співпрацювати на міжнародному рівні, розвивати нові навички, відкривати стартапи, поширювати своє мистецтво. Більше міжнародних партнерств, туризму, міжнародних інвестицій.

Жартома ми кажемо, що наша мета: через 30 років на зустрічі дипломатів або президентів двоє кажуть «А ми вже колись познайомились в ENGin!»

Поділитися цією статтею