Профіль українського вчителя і директора: що ми про них знаємо

Хто такі український учитель і директор школи? Скільки годин вони працюють, чи задоволені своєю роботою і що вважають найбільшою проблемою? Відповіді на ці питання дає опитування TALIS — міжнародного дослідження навчання та шкільного викладання. Ми зібрали найцікавіші цифри про українських педагогів і директорів.

Що таке TALIS?

TALIS (Teaching and Learning International Survey) — міжнародне опитування викладання та навчання. Це перше міжнародне дослідження, яке Організація економічного співробітництва та розвитку проводить кожні 5 років. Воно має на меті збирати актуальні практичні й порівнювані дані про соціальний, демографічний та професійний профіль вчителя і директора школи, про практики та підходи, які використовують вчителі, про їхні цінності і викладацьку культуру, а також про управлінські моделі, рівень ефективності роботи педагогів та їхнього задоволення від праці. Дослідження проводять на основі анкет — окремі опитувальники заповнюють вчителі та директори шкіл. Отримані дані дають країні-учасниці актуальну інформацію для того, щоб коригувати освітню політику і підтримувати педагогів у професійному розвитку. Кожна країна для участі готує вибірку з 200 шкіл, із кожної в опитуванні беруть участь 20 педагогів і директор школи. У 2013 році анкети заповнили 107 тисяч учителів, які представляли понад 4 мільйони педагогів із 34 країн світу.

Україна не брала участі в цих глобальних дослідженнях, але у 2017 мала так званий міні TALIS: Українська асоціація дослідників освіти провела всеукраїнське опитування вчителів і директорів за методологією TALIS. У дослідженні взяли участь 201 українська школа, 3600 педагогів 5–9-х класів і 201 директор. Це репрезентативна вибірка для України і похибка даних не перевищує 2,3 %.

Профіль українського вчителя

Український учитель — жінка

84 % українських педагогів — жінки. Загалом в усіх країнах — учасницях дослідження жінки переважають у педколективі: в Естонії та Латвії, наприклад, дуже схожі показники — 84 % і 89 % відповідно. Виняток — Японія: тут 61 % вчителів середньої школи — чоловіки.

Їй 45 років

Середній вік української вчительки — 44,7 років. В Україні найбільше педагогів — близько 30 % — саме у віці 40–49 років і 12 % вчителів віком від 60. Найстарші українські педагоги працюють у Києві — 20 % з них пенсійного віку. У столиці також працюють близько 14 % педагогів до 30 років.

Має понад 20 років професійного стажу

Більшість українських вчителів мають у середньому 21,7 років професійного стажу. Це значно вище за середні міжнародні показники — 16,2 років. Водночас, більшість українських вчителів працюють в одній школі багато років поспіль — понад 17 років, тоді як їхні колеги в інших країнах переважно працюють 10 років на одному місці.

Має вищу освіту

96,3 % українських педагогів мають освіту, не нижчу за ступінь бакалавра. Однак серед них дуже мало вчителів з науковим ступенем — 0,2 %, тоді як середній міжнародний показник — 1,4 %. Більшість учасників опитування (понад 80 %) написали, що почуваються цілком або дуже впевнено щодо своєї професійної підготовки і у викладанні предмета, і в навчальних методологіях, і в педагогічній практиці.

Потребує цифрових навичок

Інформаційні технології та цифрові навички — те, чого найбільше бракує українським педагогам в їхній професійній діяльності — про це написали близько 15 % опитаних.

Працює 52 години на тиждень

Із них 19 годин ідуть на викладання. Для порівняння, вчителі в інших країнах — учасницях опитування працюють близько 38 годин на тиждень, з яких 19 годин викладають. При цьому лише 30 % українських учителів вважають, що суспільство цінує їхню роботу.

Не має досвіду роботи з учнями з особливими освітніми потребами

Менш ніж 1% українських вчителів працюють у школах, де є принаймні 10 % учнів з особливими освітніми потребами. Цей показник для інших країн — учасниць дослідження зазвичай значно вищий — понад 25 %. Більш ніж 60 % українських педагогів написали, що у класах, де вони викладають, немає дітей з інвалідністю.

Їй найбільше дошкуляють запізнення і списування

Близько 40 % вчителів вказали найбільшою проблемою у роботі запізнення учнів на уроки. Друга проблема — списування: на це поскаржилися майже 37 % педагогів.

Профіль української школи

Переважна більшість українських шкіл — державні. Середня кількість учнів в українській школі — 345. Найбільші школи в Києві — у середньому 735 учнів на школу. В українській школі працюють у середньому 33 вчителі. Кількість учнів, яка припадає на кожного педагога, найвища в Києві — 13 учнів на вчителя, і найнижча в Західній Україні — 7 учнів.

Майже половина українських вчителів зізнаються, що школи мають поганий доступ до інтернету, і понад 61 % педагогів скаржаться на брак якісного навчального програмного забезпечення та сучасних комп’ютерів для роботи.

97 % вчителів вважають, що в українських школах панує атмосфера підтримки і сприяння розвитку вчителів, залученість педколективу і повага до ідей одне одного, а також відкритість в обговоренні шкільних проблем.

Профіль директора школи

Це жінка

70 % українських директорів шкіл — жінки. Тоді як у країнах, які входять у лідери за дослідженнями PISA, серед директорів шкіл є гендерний баланс.

Їй 52 роки

Водночас, 20 % її колег — директорів шкіл — 60-річні або старші.

Вона на посаді директора понад 14 років

Прикметно, що в Україні втричі більше, ніж в інших референтних країнах, вчителів, які були директорами шкіл упродовж 20 років. Загалом українські директори шкіл значно більше років працювали вчителями, ніж їхні колеги в Європі.

Має вищу освіту

Однак серед українських директорів лише 1,5 % мають ступінь кандидата або доктора наук. Водночас 94 % директорів пройшли навчання як шкільні управлінці у вищих навчальних закладах або на тренінгах.

Третину часу український директор витрачає на адміністративну роботу. Опитування показало, що українські школи мають низький рівень фінансової автономії: менш ніж половина українських директорів можуть впливати на вибір навчальних матеріалів і наповнення програми, політику оцінювання досягнень учнів тощо.

Задоволена своєю роботою

97 % директорів задоволені своєю роботу, і лише 43 % вважають, що професія вчителя цінується суспільством.

Поділитися цією статтею