Передвиборча шпаргалка: тренуємо критичне мислення проти маніпуляцій та фейків

У 24 областях України відбувся всеукраїнський урок пошуку фактів. Урок критичного мислення — частина проекту для шкіл «Вивчай та розрізняй», який втілюється завдяки Посольству США та Посольству Великої Британії в Україні спільно з Міністерством освіти і науки України.

Тренери з Ради міжнародних наукових досліджень IREX запропонували учасникам прокачати їхні навички з критичного мислення на прикладі котячої країни Мурляндії.

Обирати розумом, а не серцем

У країні Мурляндії скоро вибори. Балотуються три кандидати — Мурчик, Пушинка і Барсик. Політтехнологи, які писали для них гасла, намагалися показати певний образ кандидата: його переваги, чесність, винятковість, близькість до народу, геройство. Усе це — мотиви підсвідомого впливу на виборця.

Наприклад, гасло «Ми найкращі в світі кицьки, але в нас крадуть із миски» — це гра на мотив «перевага». «Народний кіт врятує світ» — це образ героя-захисник. «Я сам такий — майже безпородний, майже дворовий» — намагання показати себе близьким до народу. «Мене не обереш — пропадеш» — образ героя-рятівника. «А що нам треба? Чистий лоток, м’ясця шматок» — апелювання до простих потреб. «Гарантую знизити ціни на корм у 9 разів» — це мотив «щастя близько».

Усі ці гасла об’єднує те, що вони викликають емоції. Це і є популізм — коли пропонують прості рішення для складних проблем та маніпулюють цінностями. Отже, щойно відчуваєте, що гасло впливає на вас емоційно, — це знак, що цю інформацію треба перевірити.

Як перевірити кандидата:

 • Яке майбутнє нам пропонує кандидат — прочитати його передвиборчу програму.
 • Яке минуле мав кандидат? Які гроші стоять за політичною силою, що його висуває: вивчити профайли кандидата на сайті ЦВК.

Розрізняти факт і судження

Факт — це щось доведене, достовірне, задокументоване. Факт можна перевірити, адже є дата, коли це сталося, є підтвердження, що це сталося. Факт — це подія, що відбулася і є незмінною.

Судження  це припущення, суб’єктивна думка, що має емоційне (позитивне чи негативне) забарвлення. Судження неможливо перевірити, вони не зафіксовані і можуть змінюватися.

Оперувати фактами складніше, тому дуже часто ми чуємо чиїсь судження. Щоб не обрати кота в мішку, слід зважати на факти, а не на судження.

(Не)надійність рейтингів

У Мурляндії відбулося соцопитування. Запитання було таким: «За кого з породистих кандидатів ви голосуватимете?» У ЗМІ про результати опитування написали: «Усі експерти стверджують, що Мурчик стрімко лідирує. Це дає надію на покращення життя». За даними соцопитування, Мурчик набирає 52 %, а Барсик — 48 %.

Щоправда, дані соцопитування містили примітку дрібним шрифтом: було опитано 1000 рудих котів шотландської породи по всій території країни, окрім великих міст. Результати опитування розміщені на сайті www.murchik.org

Результати соціологічних опитувань дуже сильно впливають на виборців: людям важливо знати, що думають інші, а якщо я не маю часу добре розібратися в програмах кандидатів, то краще приєднаюся до більшості.

У повідомленні цих рейтингів заховано кілька маніпуляцій:

 •  «усі експерти»: які саме експерти?
 • маніпулятивне запитання: «за кого з породистих кандидатів» — це запитання схиляє обрати саме когось із цих кандидатів;
 •  «стрімко лідирує» — емоційне забарвлене судження;
 • «дає нам надію» — маніпуляція емоціями;
 • підозріла назва сайту, на якому розміщено результати опитування;
 •  ігнорування великих міст під час опитування — нерепрезентативна вибірка.

Кожне соцопитування має похибку — 2–4 %. Якщо знижується точність опитування, похибка збільшується. Щоб перевірити похибку соцопитування, скористайтеся калькулятором похибки, наприклад на www.surveymonkey.com.

Читаючи рейтинги кандидатів, поставте собі запитання:

 • Хто замовив опитування?
 • Хто проводив опитування?
 • Хто опублікував опитування?
 • Чи репрезентативна вибірка?
 • Яка похибка?

А також перевірте компанію-виконавця в базі даних псевдосоціологів.

Обережно — джинса і фейки

Політична джинса — це замовні сюжети про певного політика, які йдуть у новинному блоці.

Маркери політичної джинси: нахвалювання, однобоке висвітлення, часте згадування певного політика. За даними Інституту масової інформації, який проводив моніторинг новин за три дні в листопаді 2018 року, близько 10 % українських новин містили ознаки політичної джинси.

Фейк — підробка, фальсифікація повідомлень, подій, фото та відео. Фейк може бути цілковитою вигадкою. Складніші фейки — комбінація частини правди і брехні, і розрізнити правдиві факти і брехню складно.

Поширюючи неправдиву інформацію, ми стаємо частиною плану маніпуляторів, які розраховують на те, що люди ділитимуться фейками, не розбираючись у фактах. Щоб не стати жертвою чи поширювачем фейків, користуйтеся сайтами організацій, що професійно займаються факт-чекінгом: Чесно, StopFake, Vox Ukraine, PolitHub.org.

Поділитися цією статтею