Освітні прогнози: як реформуватимуть освіту у 2021 році Європа, США, Індія та Нова Зеландія

Напередодні Нового року всі підбивають підсумки та роблять передбачення на наступний рік. Ми не ворожимо на кавовій гущі, а зібрали конкретні плани та прогнози, як реформуватимуть освіту в Європі, США, Індії та Новій Зеландії.

Більше мистецтва та професійних навичок в американських школах

Для новообраного президента США Джо Байдена освіта буде одним із пріоритетів. Про це він неодноразово заявляв ще під час передвиборчої кампанії.

Його дружина Джилл Байден багато років викладає англійську мову в рідному місті Делавер і вважає вчительство не професією, а своїм покликанням. Тож Байден запевнив американських педагогів, що їхній голос буде почутий у новій адміністрації Білого дому: «Наші студенти та педагоги заслуговують на адвоката в Білому домі». У своїй офіційній програмі щодо реформування освіти Байден пропонує «перевинайти старшу школу»: скоротити прогалину у фінансуванні шкіл для різних категорій населення, а школи в незаможних районах підсилити курсами з професійних навичок, які викладалися б у партнерстві з коледжами та роботодавцями.

«Мистецтво, музика та професійні навички здатні залучити учнів до навчання, розвинути в них почуття гордості та значущості через творчість і мейкерство», — вважає Байден. Мейкерство — це культура, протилежна суспільству споживання, культ «зроби сам».

Загалом у своїй освітній політиці він буде спиратися саме на педагогів: новообраний президент планує підвищити вчителям заробітну плату, запровадити універсальну програму дошкілля для 3–4-річних дітей та дати всім старшокласникам доступ до практичних професійних курсів.

Більше цифрової грамотності в європейській освіті

Європейська Комісія ухвалила Цифровий освітній план дій на 2021–2027 роки. Його мета — «перезавантажити» освіту згідно з новими викликами цифрової доби. Документ розкриває візію Європейської Комісії про якісну, інклюзивну та доступну цифрову освіту для європейських країн. До кінця 2021 року Комісія розробить рекомендації щодо онлайн і дистанційного навчання для молодшої та середньої школи. Це буде спільний для всіх країн — членів ЄС документ, така собі дорожня карта, як впроваджувати дистанційне, онлайн та змішане навчання ефективно та інклюзивно. Також планують створити Європейську платформу з обміну якісними сертифікованими навчальними онлайн-програмами та курсами. Окремим напрямком цього освітнього плану стане інформування шкіл та педагогів про грантові можливості залучення коштів для проведення якісного інтернету, закупівлі обладнання чи програмного забезпечення для онлайн-навчання. Для вчителів європейських країн запустять SELFIE — онлайн-інструмент самостійного опанування цифрових навичок. На думку авторів документа, діти від раннього шкільного віку повинні здобувати цифрові навички, зокрема, розпізнавати дезінформацію та фейки і мати розуміння технологій, що використовують штучний інтелект.

Цифровий освітній план дій розробили у відповідь на невтішну статистику: за даними Eurostat 2019, багато домогосподарств країн Європейського Союзу не мають доступу до комп’ютера, а 1 з 5 молодих людей в Європі не досягає базового рівня володіння цифровими навичками. У 2018 році дослідження OECD показало, що менш як 40 % європейських педагогів були готові використовувати цифрові технології у своїй роботі. Опитування 2020 року свідчать, що 60 % респондентів не використовували інструменти онлайн-навчання до COVID-19, а 95 % вважають, що коронакриза стала точкою неповернення: відтепер технології є невід’ємною частиною освіти.

Нова освітня політика в Індії

У 2020 році уряд Індії перейменував Міністерство людських ресурсів на Міністерство освіти. Тоді ж затвердили і Нову освітню політику: масштабну реформу, що стосуватиметься індійських шкіл, коледжів та університетів. Усе це заради уніфікації та підвищення якості освіти. Попередня освітня політика діяла протягом останніх 36 років, тож справді потребувала оновлення. Власне, до втілення програми перейдуть вже у 2021 році. Як зміниться шкільна освіта в Індії:

  • до 2030 року досягти 100 % залучення дітей у початкову та середню школу;
  • гнучкість у виборі предметів та викладання всіх предметів на двох рівнях;
  • шкільні тести перевірятимуть лише компетентності і проводитимуться двічі на рік;
  • до 5-го класу мовою інструкцій у школі буде рідна/локальна мова регіону;
  • національна освітня місія — досягти загальної грамотності в читанні та рахуванні;
  • замість оцінок — картки досягнень учнів, щоб звіт про навчальний поступ дитини був більш зрозумілий;
  • шкільні дні «без портфеля» — щонайменше 10 днів на рік учні матимуть можливість здобувати практичні професійні навички або проходити стажування.

Для вищої освіти реформа передбачає:

  • до 2035 року досягти, що 50 % молодих людей навчатимуться у коледжах чи університетах;
  • уніфікувати вступні іспити до університетів;
  • 4-річні бакалаврські програми дозволятимуть перерву в навчанні і можливість закінчити його пізніше;
  • мультидисциплінарне навчання з гнучкістю для вибору предметів;
  • обмежити та впорядкувати вартість навчання в різних приватних університетах країни.

Реформа професійної освіти в Новій Зеландії

Нова Зеландія у 2021 році реформуватиме професійно-технічну вищу освіту, щоб вона відповідала вимогам ринку праці, а студенти отримували навички, яких очікують роботодавці та спільноти. Для досягнення мети розробили 7 ключових змін. Серед найважливіших — профтехосвіта має бути тісно інтегрованою з реальним досвідом роботи та потребами індустрій. Для цього навіть створять Інститут навичок і технологій — сталу регіональну мережу професійної освіти. Нова інституція надаватиме супровід та підтримку студентам і працівникам, які потребують перенавчання чи здобуття нових навичок. Водночас запрацюють центри якості професійної освіти, що об’єднуватимуть навчальні заклади, роботодавців та експертів для напрацювання нової ефективної програми для студентів.

Поділитися цією статтею