НУШ у 5-х класах: що допоможе вчителям?

Цього року вчителі 140 шкіл пілотують НУШ у 5-х класах. Що допоможе педагогам викладати по-новому? Які практичні рішення сприятимуть ефективному впровадженню реформи? Усе про навчання вчителів та цифрові інновації знають в EdPro. Саме вони взяли участь в інноваційному проєкті всеукраїнського рівня «Розроблення і впровадження навчально-методичного забезпечення для закладів загальної середньої освіти в умовах реалізації Державного стандарту базової середньої освіти». А також запросили до участі вчителів-першопрохідців НУШ у 5-х класах.

Щоб учасники проєкту отримали дорожню карту, тобто трохи розібралися в нормативній базі, працівники ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» та НАПН України організували і провели літню школу «Впевнений старт до НУШ: досвід реалізації початкової та перехід до середньої школи». Разом із учителями опрацювали Закон «Про повну загальну середню освіту», Державний стандарт базової середньої освіти, Типові освітні програми та плани, модельні програми. Провідні науковці та автори модельних програм пояснили вчительству деталі роботи «по-новому». А тренери компанії EdPro, що була співорганізатором події, запропонували рішення, завдяки яким таке пілотування буде комфортним. Зокрема йдеться про програмний засіб mozaBook з матеріалами для вчителів різних предметів та доступом до навчальних матеріалів, які автори створюють протягом року.

І саме під час літньої школи в команди EdPro виникла ідея допомогти вчителям зі 140 пілотних закладів освіти з усієї України пройти цей експеримент більш наповнено. Тому з вересня 2021 року кожна школа, визначена в наказі Міністерства освіти і науки України №406 від 02.04.2021, отримує можливість безплатно працювати протягом 2021–2022 навчального року за допомогою mozaBook. Учителі зі шкіл реєструються на сайті компанії на вебінар: https://edpro.ua/nus2021.

Після проходження навчання вони отримують сертифікат встановленого зразка, адже компанія є суб’єктом підвищення кваліфікації. А заклад освіти, в якому вони працюють, — коди на активацію програми. Також учителі отримують технічну та методичну підтримку протягом року, що для них є надзвичайно важливим цього насиченого року — скористатися силою освітянської спільноти й підсилювати один одного завдяки тісній комунікації.

Чому саме mozaBook? І як програма допомагає вчительству?

Навчальні предмети (інтегровані курси) для дітей у 5-х класах вивчаються за модельними навчальними програмами або за навчальними програмами, затвердженими педагогічною радою закладу освіти. МОН України пропонує 82 модельні навчальні програми, яким надано гриф «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України». Авторські колективи із двох десятків видавництв України готують навчальні матеріали для учителів та учнів за цими програмами. Кожна школа самостійно обирає варіант, за яким працюватиме протягом навчального року. Але цікавий урок без наочності та інтерактиву важко уявити. Не всі видавництва встигають створити електронну підтримку для навчальних матеріалів. Ось і приходить на допомогу педагогам програма, яку в народі називають «Моза», створена безпосередньо для навчання у школах. Це освітянський Google, який «знає все», педагогічний Google Play з величезною кількістю застосунків та ігор, що може допомогти вчителю знайти компроміс із традиційною освітою, адже не тільки дає змогу пояснити матеріал, а й стає дієвим інструментом у спільній роботі, зокрема, над проєктами.

Медіабібліотека цієї платформи — невичерпне джерело навчальних ресурсів. Учитель може обрати серед тисяч уже створених інтерактивних елементів (аудіо, відео, 3D-сцени), або завантажити зображення, аудіо, презентації та відео з власного комп’ютера чи з інтернету. Майже 1400 тривимірних сцен (з 5000 3D-об’єктів) оригінально доповнюють тексти, зображення та інший навчальний матеріал у підручниках. Вони легко масштабуються та обертаються, мають простий і зрозумілий інтерфейс. Більшість 3D-сцен також мають вбудовану анімацію, професійне озвучування тексту українською мовою та вбудовані тестові завдання. До речі, редактор завдань дозволяє вчителям самостійно створювати тести. Їх можна додати до наявних навчальних матеріалів, підручників, зошитів або використати під час роботи в класі. Є можливість обирати серед різних типів завдань: одиночний вибір, зіставлення, заповнення пробілів, підписування, множинний вибір тощо. У завдання можна вставляти зображення, аудіо, відео з медіабібліотеки, з власного комп’ютера або з мережі Інтернет, наприклад з YouTube. Створеними завданнями можна поділитися з іншими вчителями або розмістити у відкритому доступі, що дає змогу вчителям користуватися напрацюваннями колег.

Інтерактивні інструменти та ігри, яких понад 130, дають можливість створити унікальний ігровий процес представлення навчального матеріалу учням для покращення засвоєння ними уроку. Добірка додатків постійно доповнюється новими функціями та можливостями. У деяких інструментах є анімовані завдання, що перетворюють звичайне навчання на гру. Також у програмі mozaBook є пропозиції для проєктів, які можна відтворити в реальному житті. Колекція цифрових уроків постійно збільшується, і сьогодні містить більш ніж 150 пропозицій.

Розібратися в такій кількості застосунків та контенту — складно. Тому команда EdPro створює посібники з використання інтерактивного вмісту програми mozaBook за кожною модельною програмою. Учителі можуть знайти необхідний посібник на поличці в програмі, завантажити його та використовувати підказки під час навчання.

А якщо видавництва надають учителям електронні версії своїх навчальних матеріалів, їх також можна завантажити в програму та використовувати на уроці. Програма інтегрується з будь-якою платформою для дистанційного навчання, що торік дуже допомагало освітянам у період карантинних обмежень.

Що відбувається з першопрохідцями НУШ у 5-х класах?

Як діляться в розмовах учителі опорних шкіл, у період такого значного навантаження вони освоюють нові методики, технічні засоби, навчаються менторства під час вихідних, щоб наступного року провести цим шляхом колег. Цей експеримент стосується налагодження співпраці між школами, видавництвами, тренерами, соціально відповідальними компаніями, закладами післядипломної освіти. Це дуже важливий час для того, щоб учителі озвучували свої потреби та водночас ставали співавторами підручників, адже саме їхні пропозиції зможуть допомогти авторам усунути якісь недоліки, відкорегувати зміст, щоб учнівство отримало якісний та сучасний підручник.

Також спільнота сертифікованих педагогів з НУШ від EdPro має можливість експериментувати на повну з доступним арсеналом інструментів, ділитися одне з одним напрацюваннями. Сила комунікації серед освітян — те, що зараз необхідно вмикати на повну потужність. Цей проєкт виводить активних людей на шлях поширення ідей, на шлях продовження дуже важливої освітньої реформи НУШ.

Поділитися цією статтею