Ненудне навчання: як інтегрувати кіно в уроки зарубіжної літератури

Одна із суттєвих переваг навчання наразі — широкий доступ до мультимедіа. Це і інтерактивні платформи, і Всеукраїнська школа онлайн, і доступ до сучасного освітнього контенту. І, звісно ж, цікаві кінофільми! Тут точно немає коли нудьгувати. Разом із Київстар ТБ підготували для вас матеріал, як інтегрувати фільми в уроки зарубіжної літератури. А наприкінці на вас чекає ще й приємний бонус — лінк на готову добірку кіно від наших експертів. Андрій Олійник, учитель зарубіжної літератури і директор школи № 5 міста Кам’янського, часто застосовує відеоконтент на своїх уроках. Для «Освіторія.Медіа» він розповів 6 власних лайфхаків з інтеграції такого методичного підходу для дітей.

Порада № 1.
Запропонуйте дітям рольову гру за мотивами кіно

Вивчаючи той чи той твір, важливо знайти відео або фільм, знятий за мотивами твору. Наприклад, для того, щоб полегшити читання великих творів, учням можна використовувати екранізовані варіанти творів. Перш за все зростає цікавість до вивчення твору. Зараз діти не люблять читати по 20–30 сторінок, а найкраще сприймають на слух або під час перегляду. Тому варто цим скористатися. Важливо не просто переглянути фільм, а дати дітям цікаве завдання на рефлексію. Наприклад, попрацювати в парах чи групах. Одному — уявити себе журналістом та придумати низку запитань головному герою твору, а другому — уявити себе цим героєм, проаналізувати його вчинки та відповісти на запитання журналіста. Це все можна обіграти як відеосюжет або в реальному житті перед аудиторією. Окрім цього, можна піти далі — запропонувати учням додумати наступну частину твору за допомогою сторітелінгу.

Порада № 2.
Добирайте уривки кіно до важливих висновків

Також можна впроваджувати в процес уроку фільми в разі аналізу великого твору або окремих його частин. Учитель бере за основу екранізацію твору, виділяє окремі частини, які розкривають його суть чи спонукають дітей зробити власні висновки. Під час уроку продемонструйте учням цю частину та запропонуйте зробити аналіз. Або зіставити цей момент із частинами в книзі. Усе залежить від креативу вчителя і того, як він бачить свій урок та які методи використовує.

Порада № 3.
Вивчайте біографії письменників за допомогою кіно

Якщо ми говоримо про біографію відомих письменників, то саме використання документальних фільмів у процесі уроку значно увиразнює постать автора. У таких фільмах є багато цікавих фактів, яких не знайдеш у підручниках. Звісно, не варто вмикати фільм на всі 45 хвилин уроку. Ми говоримо про фрагменти, які можна виокремити та вставити безпосередньо в урок. Як додаткове завдання додому можна запропонувати перегляд документального фільму з творчим завданням. Наприклад, на основі фільму створити сторінку в соціальних мережах. При чому сторінку справжню, з дописами, які будуть демонструвати хронологію життєвих подій автора.

Порада № 4.
Використайте проєктну діяльність та спонукайте учнів висловлювати власну думку

Важливо не забувати й про проєктну діяльність під час вивчення зарубіжної літератури. Наприклад, можна створити один проєкт, демонстрація якого відбудеться саме в кінці навчального року. Протягом року вивчати матеріал за допомогою екранізованих творів та біографій. Одним із завдань проєкту можна виокремити саме відмінність екранізованого твору від оригіналу в друкованому варіанті. Інколи режисери фільмів вирізають частини або, навпаки, створюють нові. Тут можна аналізувати: як це вплинуло на твір? Яких змістових акцентів додало? Чи змінило це кінцівку? І взагалі до яких подій призвело? Такі проєкти дуже допомагають учням вчитися висловлювати власну думку, аргументувати її, наводити докази.

Порада № 5.
Запропонуйте учням створити трейлер

У зарубіжній літературі часто використовують буктрейлери. Але якщо ми говоримо про впровадження фільмів в освітній процес, то тут можемо використовувати саме трейлери. Майже до кожної екранізації вони є. Цей варіант згодиться для мотивації учнів та підвищення зацікавленості у вивченні того чи того твору. У кінці вивчення твору (перегляду екранізованого варіанта) можна повернутися до трейлера й проаналізувати, чи були залучені головні моменти твору? Які фрагменти були використані та чому саме ці фрагменти? Тут важливо чути думку учнів. Не може бути неправильної думки чи поганої ідеї. Дитина повинна відчувати, що вона рухається своїм власним шляхом. Завдання вчителя — вказати на те, в якому напрямку думати та аналізувати.

Порада № 6.
Заохочуйте учнів до уважності

Використовуючи фільми на уроках зарубіжної літератури, важливо звертати увагу дітей саме на деталі. Ми можемо говорити про атмосферу, яку намагається передати автор, зовнішній вигляд героїв, одяг, навколишній світ. Це може бути додатковим завданням до вивчення твору. Окрім того, що вони запам’ятають події, вони ще й будуть знати особливості життя тих чи тих часів.

До вивчення на уроках пан Андрій пропонує таку добірку фільмів:

5-й клас: «Аліса в країні чудес», «Аліса в Задзеркаллі», «Пані Метелиця», «Непохитний олов’яний солдатик», «Снігова Королева», «Чарлі та шоколадна фабрика», «Лускунчик і чотири королівства»;

6-й клас: «Геракл: початок легенди», «Бути Астрід Ліндгрен»;

7-й клас: «Хлопчик у смугастій піжамі», «Шерлок Голмс», «Голмс та Ватсон», «Хроніки Нарнії»;

8-й клас: «Ромео і Джульєтта», «Маленький Принц»;

9-й клас: «Джейн Ейр»;

10-й клас: «Паперові міста».


А ще більше фільмів для навчання можна переглянути в ексклюзивній добірці від Київстар ТБ, створеній разом з «Освіторією». Переходьте за посиланням та інтегруйте ще більше захопливого кіно у свої уроки!

Більше про ненудне навчання — на osvitanow.org

Поділитися цією статтею