У рамках конференції YES провели одне з наймасштабніших міжнародних опитувань на тему щастя в 15 країнах на шести континентах. До дискусії на «щасливу» тематику долучилися світові лідери думок і науковці, у тому числі президент найщасливішої країни світу — Фінляндії. Репрезентативна вибірка дослідження — 51,9 % населення світу. І ось вам перша цікавинка: навіть найпрогресивніші економічні умови в країні, досконалі політично-економічні системи не є запорукою щастя населення. «Освіторія» вивчила дослідження та ділиться найцікавішими фактами про щастя в Україні та світі.
«Щасливий» факт № 1
Громадяни більшості країн світу хочуть, щоб їхні уряди ставили щастя населення пріоритетом внутрішньої політики. Це суперечить кліше, до якого ми так звикли — мовляв, електорат буде задоволений, якщо країна може похвалитися значними темпами економічного зростання та процвітання. Дослідження засвідчує, що уряди країн, які не позиціонують щастя громадян пріоритетом, з великою ймовірністю будуть зметені хвилею популізму.
85,4 % учасників опитування в усьому світі очікують, що їхні уряди гратимуть активну роль у збільшенні щастя своїх громадян.
Стівен Пінкер, професор психології Гарвардського університету, слушно зауважує: «Вже майже чверть тисячоліття демократії ґрунтуються на принципі, що всі люди мають невіддільне право на життя, свободу та прагнення щастя. Для забезпечення цих прав і створюються уряди». А професор економіки Лондонської школи економіки Річард Лейард додає: «Якщо політики хочуть бути переобраними — повинні орієнтуватися на щастя людей».
«Щасливий» факт № 2
Соціологи попросили опитуваних визначити рівень задоволеності життям у цей конкретний проміжок часу, для чого поставили запитання: «Уявіть драбину зі сходинками від 0 (основа) до 10 (вершина драбини). Вершина — найвищий рівень задоволеності життям, 0 — найгірший ступінь невдоволення. Де ви зараз?» ТОП-5 найщасливіших країн — США, Фінляндія, Бразилія, Італія та Велика Британія. Чи ви помітили? Ці країни — з різним менталітетом та рівнем економічного добробуту. А ось Україна — на останньому місці серед 15 країн, адже громадяни нашої країни виставили собі найнижчу оцінку в цьому опитуванні. Серед найнещасніших» громадян у рейтингу опинилися жителі Росії, Китаю та Туреччини.
«Щасливий» факт № 3
Хоча США та країни Західної Європи є одними з найщасливіших у світі, водночас вони мають найбільш песимістичні погляди щодо щастя майбутніх поколінь. Найбільші песимісти в цьому сенсі — жителі Німеччини. Лише 26 % німців певні в перспективах щастя своїх дітей. Друге місце посідають жителі Туреччини. Французи теж не схильні ідеалізувати майбутнє дітей — лише 34 % певні в тому, що їхні діти житимуть краще, ніж вони.
І ось так сюрприз — Україна посідає перше місце в цьому сегменті рейтингу як країна, жителі якої певні в тому, що діти будуть значно щасливіші в майбутньому, аніж вони самі. Так вважають 85 % опитаних українців. Такі ж оптимісти, як і ми — мешканці Індії: 83 % певні в щасливішому майбутньому дітей, Бразилія — теж 83 %, ПАР — 79 %, Китай — 76 %.
«Щасливий» факт № 4
Ще одне цікаве запитання від дослідників: «Який з факторів — найважливіший у вашому житті?» На вибір запропонували 10 варіантів відповідей, з яких опитуваним треба було обрати лише один. При цьому варіанти відповідей охоплювали як емоційні та якісні параметри життя, так і ті, які можна виміряти кількісно. Тут теж отримуємо цікаве спостереження: серед усіх країн світу «перемагають» емоційні показники, а кількісно вимірювані та матеріальні — на другому плані.
Що ж найважливіше для українців? Більшість опитаних відповіли: «Щастя моїх дітей». Отож, найбільше українців віддали свій голос саме за цей параметр щастя та вивели нашу країну в цьому секторі опитування на перше місце. Окрім нас, щастям дітей найбільше опікуються Бразилія, Велика Британія та Росія.
Друге й третє місця серед найважливіших у житті факторів для українців розділили «щастя» та «здоров’я». І тільки потім ідуть такі параметри, як «Життя в мирі й безпеці», «Жити в справедливому суспільстві», «Свобода зробити життєвий вибір». Найменше на відчуття «щасливості» українців впливають такі фактори, як «бути коханим» і «професійний успіх». Для порівняння: такі країни, як Росія, Велика Британія і Туреччина, найважливішим у житті вважають параметр «здоров’я». А для Індії, Австралії та Бразилії найважливіше в житті — «щастя».
«Щасливий» факт № 5
Якщо підсумувати голоси, які стосуються різних параметрів відчуття особистого щастя по всьому світу, то загалом людська спільнота мріє бути:
щасливою — 22 % опитаних;
Щастя дітей в загальносвітовому заліку посідає третє місце — 15 %, фінансової захищеності найбільше прагнуть 13 % світового населення, жити в мирі й безпеці в пріоритеті для 8 % жителів планети. Останнє місце посідає такий параметр, як «бути довгожителем» — цього прагне лише 1 % землян.
«Щасливий» факт № 6
Дані дослідження свідчать про те, що ера «споживачів матеріального» відживає своє. Натомість ми живемо в епоху формування «емоційного споживацтва». Про це красномовно свідчать пріоритети молоді із середнім рівнем достатку. Для молодих людей віком до 30 років набагато важливіша можливість мобільно пересуватися світом і не бути прив’язаним до робочого місця ніж солідні премії «За вірність фірмі». Нове покоління більше цінує можливість мати стабільний дохід для оплати оренди житла, аніж зв’язувати себе на довгі роки іпотечними та кредитними зобов’язаннями за виплату придбаної нерухомості. Звісно, молоді люди віддадуть перевагу можливості мандрувати світом замість придбання фірмового одягу, а орендована машина для них цінніша, ніж три власні. Хайп вони ставлять на перше місце, компетентність — не в пріоритеті.
«Щасливий» факт № 7
85 % громадян із різних країн світу певні, що влада має відігравати важливу й чітку роль, піклуючись про щастя населення. Найбільше цю думку поділяють в Україні та Туреччині — аж 95 % голосів, Франція — 92 %, Бразилія — 89 %. Навіть в Америці в питаннях забезпечення щастя громадян схильні вірити очільникам країни — 71 %.
Також в опитаних країнах прослідковується тенденція недовіри до того факту, що влада «чує голос громадянина». Саме так вважають 55 % мешканців Австралії, 65 % громадян Індії, 76 % громадян України, 85 % італійців і 87 % французів. Найвищий градус невіри в те, що «влада чує», має Туреччина — 93 % громадян відповіли «ні» на запитання «Як думаєте, національна влада чує ваш голос чи ні?». Цікавий нюанс: у цьому рейтингу не брали участь Китай і Росія — політичні питання соціологам у цих країнах ставити «не рекомендували», натомість радили зробити акцент на загальнолюдських запитаннях.
«Щасливий» факт № 8
У більшості громадян з опитаних країн зафіксували негативне ставлення до провладної верхівки. Корумпованою її вважають від 70 до 90 % жителів планети. Серед зневірених у можливості життя без корупції з показниками близько 95 % — жителі Бразилії, ПАР та України.
На запитання «Владі потрібні нові підходи для забезпечення соціальної стабільності? Нинішня система не працює» ствердно відповіли більшість громадян ПАР, України та Бразилії.
«Щасливий» факт № 9
В опитуванні було «мрійно-патріотичне» питання про те, де хотіли б народитися громадяни 15 країн, серед яких проводилося дослідження: «Якби у свій час ви мали вибір, де народитися — ви хотіли б народитися у своїй чи в іншій країні»? На жаль, лідер рейтингу в цьому сегменті опитування — Україна: 42 % українців воліли б не народжуватися в Україні. Натомість наші співвітчизники мріяли про появу на світ у США, Канаді, Швейцарії та Німеччині. І найцікавіше: 0 % опитаних з інших опитаних країн хотіли б народитися в Україні. Натомість жоден фін чи американець не відповів «так» на запитання «Чи воліли б ви обрати іншу Батьківщину». Хоч і зауважують, що багато чим незадоволені, та кидати не хотіли б, тому що «ми самі збудували цю країну». І вірять в те, що можуть перебудувати те, що зараз не влаштовує.