На скільки зросте оплата праці педагогічних працівників у наступному році, на що направлені освітні субвенції та як легко розрахувати свій посадовий оклад — розповідає адвокат, юридичний радник «Освіторія Хаб» Юлія Недошовенко.
Наприкінці листопада Верховна Рада ухвалила законопроект «Про Державний бюджет України на 2019 рік». На освіту в наступному році планують витратити 129 млрд грн, і одна з найбільших статей видатків у цій сумі — освітні субвенції.
Освітня субвенція місцевим бюджетам — більша на 8 млрд
Основне призначення такої субвенції — оплата праці педагогічних працівників. Освітня субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам становитиме 69,62 млрд грн. Ця сума зросла на 13 %.
Якщо після основних виплат на оплату праці педагогічних працівників залишається позитивний залишок, ці кошти можуть спрямовуватись на придбання шкільних автобусів, оновлення матеріально-технічної бази навчальних закладів, придбання підручників, на підключення закладів освіти до інтернету. Але це — другорядні витрати, у пріоритеті — оплата праці педагогів.
Субвенція місцевим бюджетам на НУШ
Ще одна вагома сума, яка буде перерахована з держбюджету місцевим бюджетам, — субвенція на забезпечення сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа»: 1,26 млрд грн. Відповідно до законодавства, НУШ планують фінансувати до 2029 року.
Субвенція на підвищення якості освіти
Ще 1,5 млрд грн виділили на реалізацію заходів з підвищення якості освіти. Це сертифікація вчителів, контроль за ЗНО, різні освітні програми.
Модернізація освітнього простору
У проекті бюджету на 2019 рік заклали 1 млрд грн на модернізацію освітнього простору початкової школи. Така ж сума фігурувала й минулого разу.
Як і за рахунок чого зміниться зарплата вчителів у 2019 році
Зі зростанням цифри прожиткового мінімуму, зростатиме й зарплата вчителів. У наступному році прожитковий мінімум становитиме 1921 грн.
Розглянемо детальніше три складові вчительської зарплати. Це:
8,28 %
збільшення базового
посадового окладу (тарифної ставки)
9 %
підвищення оплати праці педагогічних працівників
5 — 30 %
надбавки для вчителів
8,28 % — збільшення базового посадового окладу (тарифної ставки)
Базовий посадовий оклад, або ж тарифна ставка педагога = 1921 грн (ставка працівника 1-го тарифного розряду) × тарифний коефіцієнт, що відповідає тарифному розряду педагога.
Посадовий оклад працівника 1-го тарифного розряду встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня.
Із 1 січня 2019 року він становитиме 1921 грн, а мінімальна зарплата в Україні — 4173 грн. Наприклад, якщо у вас 11-й тарифний розряд, треба 1921 помножити на 1,97 (тарифний коефіцієнт 11-го розряду).
Неможливо прорахувати єдину цифру для всіх (у кожного — свій тарифний розряд та свій коефіцієнт). Наприклад, у працівників освіти закладів середньої освіти розряди — від 10-го до 18-го.
Але якщо брати конкретику, то, наприклад, базовий посадовий оклад вчителя вищої категорії (14-й розряд) зросте з 4264 грн до 4649 грн, тобто на 9 %. І це — нетто-сума, без урахування підвищення (9 %) посадових окладів освітян у 2019 році, а також застосованих надбавок, доплат.
Розряд — коефіцієнт:
10-й розряд — 1,82
11-й розряд — 1,97
12-й розряд — 2,12
13-й розряд — 2,27
14-й розряд — 2,42
15-й розряд — 2,58
16-й розряд — 2,79
17-й розряд — 3
18-й розряд — 3,21
9 % — підвищення оплати праці педагогічних працівників
Лілія Гриневич прогнозує, що в 2019 році посадовий оклад педагогічного працівника кожної кваліфікаційної категорії підвищиться не менш ніж на 9 %. У МОН «Освіторії» розповіли, що точна цифра буде відома в кінці грудня, коли відбудеться доопрацювання бюджету. А пані міністр відзначає:
«Це очевидно недостатнє підвищення заробітної плати. Я сподіваюсь, що в процесі доопрацювання бюджету в парламенті нам вдасться отримати більші преференції для освіти».
Важливе уточнення: педагогічні працівники — не лише вчителі шкіл. До цієї категорії також належать вихователі та їхні асистенти в дитсадках, керівники гуртків, практичні психологи в закладах освіти та ін.
5—30 % — надбавки для вчителів
Окрім мінімальної зарплати та надбавок за кожну кваліфікаційну категорію, педагогічним і науково-педагогічним працівникам встановлюють надбавки за вислугу років. Вони є щомісячними.
Розміри максимальної надбавки залишаються на рівні від 20 до 30 %. Нижня межа такої надбавки — не менш як 5 %.
Надбавка за вислугу років залежно від тривалості роботи в закладі освіти:
понад 20 років —
30 %
посадового окладу
понад 10 років —
20 %
посадового окладу
понад три роки —
10 %
посадового окладу
Як і в цьому році, не менш ніж 20 % (і до 30 % включно) надбавки отримуватимуть учителі шкіл, у яких навчання в початкових класах здійснюється за стандартами Нової української школи, а також вчителі української мови і літератури шкіл з навчанням мовами нацменшин.
Передбачено й доплату за наукові ступені та вчені звання. А ще заклад освіти має право за рахунок власних надходжень та інших джерел, не заборонених законодавством, встановлювати педагогічним і науково-педагогічним працівникам доплати, надбавки, премії та інші види заохочень.
Ще один важливий момент: з 1 січня 2019 року набере чинності частина 5 статті 61 Закону «Про освіту». Вона передбачає 20 % доплати педагогічним працівникам, які пройшли добровільну сертифікацію. Сертифікація згодом замінить атестацію, а спробувати на собі нововведення першими зможуть вчителі початкових класів.
Вчительські гроші: прогнози та підводне каміння Закону «Про освіту»
Оскільки в Законі «Про освіту» (частина 2 статті 61) сказано, що посадовий оклад педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії встановлюється в розмірі трьох мінімальних заробітних плат, то мінімальний посадовий оклад вчителя в 2019 році мав би становити 12 519 грн.
Проте держбюджет не в змозі витримати таке навантаження одразу ж. Тому зарплата працівників сфери освіти зростатиме поступово: з 2018 до 2023 року.
Цей пункт у Законі прописали розпливчато:
«Забезпечити до 2023 року поетапну реалізацію положення частини 2 статті 61 цього Закону, передбачивши при цьому щорічне збільшення посадового окладу педагогічного працівника найнижчої кваліфікаційної категорії до чотирьох прожиткових мінімумів для працездатних осіб пропорційно розміру збільшення доходів Державного бюджету».
Прожитковий мінімум для працездатних осіб у 2019 році становитиме 1921 грн. Рахуємо: чотири прожиткові мінімуми = 7684 грн.
Щороку і мінімальна зарплата, і прожитковий мінімум прогнозовано збільшуватимуться.
Саме тому дати зараз чіткий прогноз, якою в цифрах буде зарплата педагогічних працівників у 2020 чи в 2021 році наразі нереально.
У середньому половина всієї заробітної плати, яку отримують «на руки» вчителі, залежить від їхніх надбавок, підвищень та доплат.
Підсумуємо позитивні моменти:
- Сума освітніх субвенцій зросла.
- У середньому базовий посадовий оклад (вчителя вищої категорії) зросте на 8 %. І це не враховуючи 9 % прогнозованого підвищення та інших застосованих надбавок і доплат.
- +20 % доплати педпрацівникам за проходження сертифікації.
- 9 % підвищення оплати праці, яке прогнозує МОН із розрахунку на 2019 рік.