Як захистити свої права на карантині — поради юриста

10 важливих питань про звільнення, скорочення та відпустки

Через карантин чимало людей (у тому числі вчителів) побоюються втратити роботу або ж на пів року піти у відпустку за власний рахунок та залишитися без засобів до існування. Які ж права має працівник? Які закони його захищають? Про це розповідає аспірант, адвокат, юрист ГС «Освіторія» Євгенія Кузнєцова.

1. Найбільший страх педагогів — втратити роботу. Що робити, якщо роботодавець через карантин змушує писати заяву на звільнення за власним бажанням?

Для того щоб надати відповідь на це запитання, розглянемо його структурно з погляду чинного законодавства.

По-перше, карантин не є підставою для звільнення. Це лише адміністративні та медико-санітарні заходи, що застосовуються для запобігання поширенню особливо небезпечних інфекційних хвороб. Це передбачено в Законі України «Про захист населення від інфекційних хвороб». А підстави для звільнення чітко визначені у статтях 36, 38–41, 45 Кодексу законів про працю. Якщо вас звільняють за іншими підставами, то таке звільнення буде незаконним.

По-друге, вас ніхто не може примусити написати заяву на звільнення за власним бажанням. Така вимога роботодавця є незаконною. Якщо працівник не має бажання звільнятись, він за будь-яких умов не має писати таку заяву, адже в майбутньому в суді буде вкрай важко довести таку обставину, як примушування працівника з боку роботодавця до написання заяви про звільнення за власним бажанням.

По-третє, якщо роботодавець наполягає на такому звільненні, то в такому разі ви повинні продовжувати виконувати свою роботу відповідно до вимог посадової інструкції або контракту, за яким ви працюєте, не запізнюватися на роботу для того, щоб у роботодавця не з’явилася така підстава для звільнення, як прогул або виявлення невідповідності працівника посаді, яку він обіймає.

2. Чи може педагогічний працівник підпасти під скорочення через карантин?

Карантин не є підставою для звільнення, а скорочення педагогічного працівника може бути проведено у загальному порядку відповідно до частини першої статті 40 Кодексу законів про працю, а саме: трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у випадку змін в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

Слід звернути увагу на те, що про наступне вивільнення педагогічного працівника роботодавець має персонально попередити його не пізніше, ніж за два місяці. Із практики, це, найчастіше, має бути письмове попередження, з вашим підписом про ознайомлення про проведення такого звільнення. У разі якщо вивільнення є масовим, відповідно до статті 48 Закону України «Про зайнятість населення», власник або уповноважений ним орган має повідомити про це заздалегідь Державну службу зайнятості.

Якщо роботодавець не може довести, що підприємство, установа, організація потребує саме змін в організації виробництва і праці, у тому числі скорочення чисельності або штату працівників, або він не повідомив працівника за два місяці чи не запропонував іншу наявну роботу (чи є якісь інші порушення процедури) — таке звільнення вважатиметься незаконним. Педагогічний працівник після такого скорочення може в місячний строк подати позов до суду про поновлення на роботі та отримати заробітну плату за весь час вимушеного прогулу.

3. Якщо скорочення відбувається, чи всі працівники під нього підпадають?

Не допускається звільнення за пунктом 1 статті 40 Кодексу законів про працю України (крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації) окремих категорій працівників, а саме:

  • не допускається звільнення працівника в період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування у відпустці (основній щорічній, а також інших видах відпусток, що надаються працівникові як зі збереженням, так і без збереження заробітної плати), згідно з частиною третьою статті 40 Кодексу законів про працю України, а також якщо він перебуває на навчальних військових зборах (ч. 11 ст. 29 Закону № 2232);
  • не допускається звільнення вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до 3 років (до 6 років), одиноких матерів за наявності дитини віком до 14 років або дитини з інвалідністю (ч. 3 ст. 184 Кодексу законів про працю України);
  • не допускається звільнення також батьків, які виховують дітей без матері (у тому числі в разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також опікунів (піклувальників), прийомних батьків (ст. 186–1 Кодексу законів про працю України);
  • не допускається звільнення працівників, яким не виповнилося 18 років (ст. 198 Кодексу законів про працю України). При цьому звільнення з підстав, зазначених, зокрема, у пункті 1 статті 40 Кодексу законів про працю, провадиться лише у виняткових випадках і не допускається без працевлаштування.

4. Якщо звільнення за власним бажанням чи через скорочення незаконне, куди звертатися?

У разі примушування роботодавця звільнитися за власним бажанням необхідно звертатися на 102 або писати заяву в поліцію за статтею 172 Кримінального кодексу України «Грубе порушення законодавства про працю». Ця стаття передбачає покарання:

  • штраф 34 000 — 51 000 грн (від 2000 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян);
  • або позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років;
  • або виправні роботи на строк до двох років.

У разі незаконного скорочення педагогічного працівника слід обов’язково звертатися до суду в місячний термін для захисту свого права на працю.

5. Чи вважається карантин форс-мажором?

Так, вважається. На рівні держави ухвалили зміни до Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», якими карантин, встановлений Кабінетом Міністрів, визнається форс-мажором. Існування форс-мажорної обставини звільняє сторону договору від відповідальності за невиконання чи неналежне виконання зобов’язання, проте не звільняє від обов’язку виконати це зобов’язання після припинення форс-мажору.

6. Чи має право роботодавець знизити зарплату, бо працівник працює віддалено через карантин? Якщо при цьому він виконує той самий обсяг роботи, що й раніше?

В українському трудовому законодавстві дистанційна робота (віддалена робота) не регулюється, як би нам цього не хотілося. У новому прийнятому Законі № 3219 написали, що роботодавці можуть доручати працівникам працювати з дому. Ключове тут «можуть доручати». Тобто це не обов’язок, а право.

Ситуацію, що склалася зараз, варто кваліфікувати як «простій» на підприємстві.

«Простій» регулюється Кодексом законів про працю, а оплата під час простою регулюється статтею 113 цього Кодексу. Під час «простою», коли склалася виробнича ситуація, яка загрожує здоров’ю працівників, за ними зберігається середній заробіток. Він рахується для кожного працівника окремо: беруть його середню заробітну плату впродовж року і розраховують на місяць. Лише за таких умов може бути зменшено заробітну плату працівнику.

7. Чи можна мотивувати скорочення зарплати тим, що людина відтепер не витрачає гроші на проїзд?

Скорочення заробітної плати через те, що людина відтепер не витрачає гроші на проїзд, є незаконним.

8. Якщо вимагають брати відпустку за власний рахунок, чи може замість цього працівник використати календарну відпустку?

Відпустку за власний рахунок можете брати лише ви і за власним бажанням. Якщо вас примушують її брати, то це порушення. Тому на таку відпустку не потрібно погоджуватися, якщо ви не хочете.

За загальним правилом оплачувані щорічні відпустки надаються за графіком, кожен працівник визначався з місяцем, коли він хоче піти у відпустку. І якщо у вас відпустка припадає саме на місяць карантину, ви можете взяти законну щорічну відпустку.

Якщо через карантин хочете піти у відпустку просто зараз не за графіком, маєте попередити про це свого керівника, на це має бути його згода.

9. Чи є якийсь термін, понад який відпустка за власний рахунок не може тривати?

Відпустка за власний рахунок може тривати 15 днів. Але Закон про запобігання коронавірусу № 3219 знімає ці обмеження. Це означає, що на період карантину ви можете перебувати у відпустці за власний рахунок, а через деякий час піти у ще одну відпустку за власний рахунок. Наразі ви можете перебувати у відпустці за власний рахунок до 24 квітня 2020 року включно, саме на період, на який продовжено карантинні заходи.

10. Чи є якісь юридичні особливості, повʼязані з карантином, що стосуються саме вчителів і шкіл зараз?

Така особливість на законодавчому рівні є. За вчителями шкіл, у яких призупинено навчальний процес через епідеміологічну ситуацію, має зберігатися заробітна плата.

Відповідно до пункту 77 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, у випадку, коли в окремі дні заняття не проводяться з незалежних від учителя причин, оплата його праці здійснюється з розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, за умови, що вчитель виконує іншу організаційно-педагогічну роботу.

Якщо такої роботи немає, час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).

Галузева угода між Міністерством освіти і науки та Профспілкою працівників освіти і науки на 2016-2020 роки рекомендує забезпечити оплату простою працівникам (включаючи непедагогічних) не з їх вини в розмірі середньої заробітної плати, але не менше тарифної ставки (посадового окладу).

Відповідно до листа Міністерства освіти і науки України до керівників закладів середньої освіти, запроваджується дистанційна робота педагогічних працівників, прописуються особливості забезпечення навчального процесу. Також наголошується, що згідно з рішенням Уряду (протокол № 8 від 18.03.2020) керівникам закладів загальної середньої освіти слід утримуватися від звільнення працівників без їхньої згоди у період карантину.

Залишити відповідь