Мелісса Сальгеро — вчителька музики і мистецтв у Нью-Йорку. Цього року вона увійшла до ТОП-10 найкращих вчителів світу на Global Teacher Prize. У Києві Мелісса розповість, як музика допомагає їй розвивати повагу, довіру та взаєморозуміння в спільноті. Також Мелісса цьогоріч допоможе обрати найкращого вчителя України в журі премії Global Teacher Prize Ukraine.
Я працюю в США у школі в найбіднішому районі. Те, що притягує дітей до цієї школи — це мої уроки музики. Одного дня я принесла в клас електродриль і моркву. Мої учні, певно, подумали, що ця жіночка здуріла. Я нічого не пояснювала, а попросила просто дивитися: я просвердлила дірки в морквині і зробила з неї флейту. Тоді я заграла мелодію на цій морквяній флейті, і їхні очі були величезними від здивування. Не знаю, чи вдасться мені повторити цей експеримент в Україні, але щось я точно продемонструю. Хочу показати батькам і всій спільноті, наскільки музика потужна в тому, щоб гуртувати людей. Музика — моя суперсила.
Вчителі інших предметів також можуть залучати музику на своїх уроках. Ось, наприклад, ми читаємо з дітьми книгу — дія відбувається опівночі, на небі сяють зірки і місяць. А тоді я вмикаю «Місячну сонату», і ми читаємо уривок знову. Тоді вони справді уявляють зоряне опівнічне небо і ніби починають дивитися фільм кожен у своїй уяві. Щойно додається музика, з’являється настрій.
А тоді я роблю маленький трюк — вмикаю зовсім іншу музику. Діти можуть спостерігати за собою, як змінюється їхній настрій: ось ми слухали сумну і містичну мелодію, а наступна — весела і радісна. Я закликаю вчителів різних предметів інтегрувати музику у свої уроки, і в Києві я поділюся стратегіями та інструментами, як це можна зробити.
Для мене будь-що може стати піснею — можна проспівати будь-яку фразу, і це одразу додає фану в класі. Коли дітям на уроці весело, вони хочуть приходити до вас у клас, і саме тоді вони точно захочуть вчитися. Адже діти не вчаться від людей, які їм не подобаються, і вони не вчаться, коли їм нудно.
Багато дітей кажуть, що хочуть стати викладачами музики. Вони думають: «Я буду вчителем музики і зроблю так, що всі довкола полюблять музику і будуть грати на музичних інструментах». Проте реальність така, що дуже мало моїх учнів справді будуть вивчати музику професійно. Моя мета як вчителя — піти глибше, ніж музика, і навчити їх через музику навичок лідерства, роботи в команді, взаємоповаги, дорослого життя зрештою. Тож коли вони підуть на роботу і повинні будуть працювати з іншими, то вже матимуть цей досвід — грати разом як команда на музичних інструментах.
Хороший вчитель не вчить свого предмета, він вчить життя. Він має бути ментором. Багато вчителів не усвідомлюють, який вплив вони мають на дітей — я проводжу більше часу з цими дітьми, ніж їхні батьки вдома. Якщо хочеш змінити світ, почни зі змін в освіті.
Музика змінила моє життя. У дитинстві я мала дислексію — мені було дуже складно читати і тримати увагу. Я думала про себе як про дурненьку, яка нічого не тямить, не мала впевненості у собі і була готова здатися. Єдиний урок, який не був стражданням для мене, був урок музики — я просто постійно відбивала ритм. Це помітив мій вчитель і повірив у мене. Це змінило мою свідомість. Із того моменту я почала цікавитися навчанням, хотіла приходити до школи і ставати кращою.
Музика — це та справа, де що більше ти її робиш, то кращим стаєш: спершу граєш погано, воно звучить просто жахливо, але день за днем рухаєшся вперед і вдосконалюєшся. Музика дає можливість пережити цю боротьбу із собою за кращий результат. Це саме те, що потрібно дітям у майбутньому — наполегливість і витривалість у досягненні мети, і музика дає цей важливий життєвий урок — боротися за свою мету і йти до неї.