Література як тренажер життя: підсумковий урок за рік

Вчительський конструктор — наш новий формат матеріалів та креативна допомога педагогам. Чому конструктор? Тому що кожен урок вибудовується із «цеглинок» — обов’язкових частин. Експерти «Освіторії», інновативні й творчі вчителі пропонують свої ідеї для кожної складової заняття. У цьому матеріалі пропонуємо вам сконструювати крутий підсумковий урок, що поєднає літературу, медіаграмотність та розвиток емоційного інтелекту. 

Діана Мельникова

Цілі уроку

  • пригадати основні твори, вивчені за рік;
  • проаналізувати труднощі роботи з програмними текстами, виділити серед них учнівський топперелік творів: чим вони «найкорисніші», найцікавіші, найбільш прикладні до життя;
  • розвивати критичне мислення та емоційний інтелект учнів, навички встановлення причинно-наслідкових зв’язків, пошуку психологічних рішень для життєвих ситуацій, вміння робити висновки.

Енерджайзер: налаштовуємося на урок

Наприкінці навчального року, ясна річ, учні вже подумки на канікулах. Тож включити їх у роботу на останньому уроці важко. Помічником стане гра «Крокодил» на початку уроку.

Учням потрібно пригадати вивчені твори за рік. Можна запропонувати дітям ланцюжком загадувати одне одному назви текстів. А можна написати на кольорових папірцях назви творів та імена їхніх авторів: учні по черзі витягують «лоти» і показують написане.

Варіант 1: дитина жестами показує сюжет, інші учасники мають відгадати художній твір і назвати ім’я письменника.

Варіант 2: можна спробувати словесний описовий спосіб: учні використовують або ключові слова-помічники, але без імен героїв, топонімів, і розказують про основні події чи характер головного героя.

Варіант 3: для просунутих читачів — описати твір та його події, використовуючи слова, що починаються з однієї літери.

Варіанти практичних завдань

1

Що формує героя?

Тепер діти налаштувалися на роботу, тож варто дати їм аналітичне завдання.

Запропонуйте учням переглянути відео «Що формує героя».

Після цього поставте питання:

Як ви розумієте вислів «статус-кво»?

Які сюжетні етапи проходить герой? Назвіть їх.

У чому сенс подорожі героя?

Оберімо три тексти із цьогорічного курсу для аналізу. Які елементи «подорожі» ми побачили у творах, що вивчили?

Спонукайте дітей подумати і висловитись про таке:

  • Що є відправною точкою для нашого героя або героїні?
  • Які виклики постають перед ним/нею?
  • Чи є в героя/героїні помічники/наставники? Свою думку обґрунтуйте.
  • Що є найбільшою загрозою для персонажа і як він (вона) її долає (або навпаки — зазнає поразки)?
  • Яку винагороду за випробування отримує чи не отримує герой/героїня? Чому?
  • Чи повертається персонаж після випробувань у «свій світ», умовно кажучи? Чому тепер все не таке, як раніше?

Джозеф Кемпбелл подає міфологічний шаблон, якому найбільше пасують казки. Але в багатьох літературних текстах шлях героя не завжди закінчується перемогою. У яких творах ми можемо спостерігати це? Чому герой або героїня не пройшли випробування? Поясніть на прикладі обраного твору.

Чи всі літературні твори мають наведені у відеоролику компоненти? Чому? Наведіть свій приклад з української або зарубіжної літератури, що відповідає формулі Дж. Кемпбелла.

2

Мінідискусія: «Який літературний твір найбільше допоміг мені цього року?»

Поміркуйте разом з дітьми над якістю, цікавістю, корисністю та доцільністю читання вивчених за рік творів. Нагадайте, що обов’язковою умовою оцінювання того чи того тексту є прочитання його: підставою для компетентного відгуку не можуть бути відповіді інших учнів або короткий переказ змісту. Адже ми оцінюємо текст цілісно як мистецький твір, а не лише його проблематику чи закрученість сюжету.

Запропонуйте дітям подискутувати про таке:

  • Які з вивчених творів ви залишили б у програмі, а які вилучили б? Чому ви вважаєте їх нецікавими та некорисними? Свою думку обґрунтуйте.
  • Який твір став найбільш прикладним, практично корисним для вашого власного життя протягом цього непростого року? Яку проблему допоміг вирішити чи принаймні дає певні роз’яснення і поради? Чому?
  • Твори яких українських авторів, яких стильових течій та жанрів ви б хотіли вивчати в курсі шкільної програми? Свій вибір аргументуйте.

3

Влаштовуємо літній буккросинг

Варіант 1. Уявний буккросинг

Сьогодні маємо вільний простір для обміну книжками. Щоправда, на нашій полиці є лише твори, вивчені цього року. (Цей перелік буде відрізнятися відповідно до класу, у якому ви викладаєте). Яку книжку ви б хотіли віддати, а яку отримати? Поясніть свій вибір.

Варіант 2. Реальний буккросинг

У цьому випадку можна не обмежуватися творами шкільного курсу. Про таку активність варто попередити дітей заздалегідь. Якщо їм сподобається ця ідея, то учні мають прийти на підсумковий урок із книжкою, якою хочуть поділитися перед літніми канікулами. 

4

Уявіть себе психологом (вправа на критичне мислення та емоційний інтелект)

Для цього завдання обираємо твір (або один для всього класу, або кожен учень може взяти той текст, який його найбільше цікавить). Завдання: учні мають дати поради, що допомогли б героям твору уникнути помилок, не схибити з правильного життєвого шляху.

Приклади:

9-й клас

Дідона, коханка Енея, цариця Карфагена («Енеїда» І. Котляревського). Яких психологічних помилок припускається героїня, що врешті-решт потрапляє у пастку свого кохання та закінчує життя самогубством?

10-й клас

Мотря Жуківна, мати Чіпки Варениченка (роман Панаса Мирного «Хіба ревуть воли як ясла повні?»). Які помилки у вихованні Нечипора стали фатальними, аж настільки, що призвели до трагічних подій не лише в родині її сина, а й у життях інших людей?

План аналізу дій персонажа:

  • назвати обраного героя або героїню, його/її роль у творі;
  • порушена психологічна проблема;
  • наслідки діяльності та виборів;
  • помилки персонажа, які призвели до цієї ситуації;
  • практичні поради: як уникнути такої проблеми або проблем, як має поводитися герой, щоб не стати, наприклад, токсичним маніпулятором або нещасною жертвою (визначення підбираємо залежно від персонажа);
  • короткий підсумок.

5

Організовуємо флешмоб

Уявімо, що до річниці з дня народження одного з вивчених авторів маємо підготувати цікавий флешмоб. Якого письменника ви б обрали? Чому саме його/її? Чим цікава ця особистість та її творчість? Які хештеги ви би використали, якщо це інтернет-флешмоб (або оголошення в соцмережах для привернення уваги)?

Оберіть, як відбуватиметься захід: онлайн (наприклад, це будуть відео в TikTok) чи офлайн. Відповідно до цього складіть план, сценарій такого флешмобу, визначте мету та ідею вашого заходу.

6

Вчимося розпізнавати фейки

Ви бачите оголошення у стрічці соцмережі: знайшли невідомий до сьогодні твір Івана Франка:

Ця новина приголомшила й захопила вас, тому хочете поділитися нею на своїй сторінці. Опишіть подальші дії.

Це завдання на критичне мислення та медіаграмотність. Якщо учні не зможуть самі конкретно сформулювати відповідь на це питання, можна їм допомогти:

  • Чи насторожує вас щось у цьому дописі?
  • На що/кого посилається автор посту, на які джерела? Наскільки ці джерела є перевіреними, надійними та авторитетними?
  • Поміркуйте, чому люди часто вірять неперевіреним фактам? (для більш глибинного аналізу можна навести приклади з інших сфер: коли ми читаємо пости про жорстоке ставлення батьків до дітей, наприклад; коли телефонують або пишуть шахраї про біду, що сталася з родичами й друзями, і люди миттєво кидаються перераховувати гроші);
  • підбийте підсумки своїх міркувань.

Підсумки: самооцінювання та рефлексія

Для підсумків року можна запропонувати учням скласти літературний рейтинг:

  • найкращий вивчений твір або твори;
  • найменш доречний і цікавий твір цьогорічного курсу;
  • найбільші навчальні труднощі на заняттях літератури;
  • найцікавіші активності, завдання, проєкти;
  • самооцінювання: оцініть за шкалою від 1 до 10 свою успішність з літератури цього року;
  • напишіть невеликий коментар: що вдалося, а над якими аспектами ви плануєте ще працювати.

Варіанти підбиття підсумків:

  • Google-форма «Труднощі навчального року» (там учні залишають свої відповіді);
  • вправа «Мікрофон» (учні по черзі дають відповіді на питання; будь-який предмет (маркер, пенал тощо) можна умовно назвати мікрофоном і передавати одне одному);
  • «Спільна дошка» — свої відповіді учні можуть записати на стікерах, що клеяться, і потім розмістити їх на робочій дошці або на великому аркуші. Можна також замінити «реальну» дошку онлайн-інструментами, наприклад jamboard або padlet.

Корисні посилання в межах теми

  1. Як визначити та зловити фейк?
  2. Як будуються фантастичні світи?
  3. Як організувати флешмоб.
  4. Як розпізнати фейк?
  5. Як розпізнати фейки — лайфхаки DW | DW Ukrainian.

Поділитися цією статтею