Креативний урок української мови: 12 лайфхаків із використанням ВШО

Анастасія Онатій, кандидатка філологічних наук, авторка курсу «Українська мова» для 10-го класу Всеукраїнської школи онлайн, вчителька української мови Новопечерської школи, співзасновниця освітньої студії «Без оцінок»

Ваші уроки української мови в дистанційному та змішаному форматі стануть ще цікавішими з ВШО. Експертка Анастасія Онатій пропонує креативні види й форми організації уроків: перевернуті і псевдоперевернуті, змішані з різними навчальними станціями, а ще — діяльнісні й проєктні. Ви пограєте з учнями в «Мафію», вивчите частини мови завдяки сучасним пісням, створите комп’ютерного персонажа. Ці кейси чудово підійдуть і для українських дітей за кордоном та на тимчасово окупованих територіях, щоб з інтересом продовжити вивчення української мови.

Як організувати ефективні дистанційні та змішані уроки? Допоможуть інструменти Всеукраїнської школи онлайн. Пропоную поради та лайфхаки для ваших креативних уроків.

Уроки української мови для 5–11-го класу шукайте тут: https://lms.e-school.net.ua.

Використовуйте наповнення уроків з різних класів

Теми в програмі з української мови повторюються — одна й та сама тема може бути як у 5-му класі, так і в 10-му. Переглянувши уроки для різних класів на платформі ВШО, ви можете порівняти погляди вчителів, які готували контент, підглянути різні конспекти й отримати два набори завдань.

Також я використовую цю хитринку з дублюванням тем, працюючи зі своїм 5-м класом: «А чи готові ви зануритися в тему «Пароніми», переглянувши відео для десятикласників?» Така пропозиція активізує увагу учнів, які полюбляють складні завдання, та підвищує залученість школярів. Використовуйте такий прийом на будь-яких уроках незалежно від формату.

Створіть простір для змішаного, дистанційного, адаптивного навчання

Усі матеріали, що є на платформі ВШО, представлені в кількох формах: відео, конспекти PDF та завдання для учнів. Саме тому я раджу створити простір для змішаного, дистанційного, адаптивного навчання. Це місце, в якому будуть зібрані матеріали різного типу, які будуть доступні для вас, учнів та їхніх батьків. Ось зразок такого простору:

Скористайтеся легким у використанні онлайн-застосунком Miro: це візуальна платформа, яка дає можливість створювати і ментальні карти, і цілі проєкти.

Як це зробити? Припустімо, тема вашого уроку — «Чергування приголосних». Ми закріплюємо для цієї теми певні види контенту:

 • відео,
 • правило (конспект),
 • завдання,
 • медіаресурси до кожного уроку.

Якщо ви ведете дистанційний урок

Ідея має спрацювати таким чином: у програмі Miro закриваємо картками різного кольору (як на скріншоті) наш навчальний контент. Учні не бачать, що там. І крок за кроком ви відкриваєте картки — спрацьовує елемент сюрпризу. І покращує учнівську увагу!

Якщо ви проводите урок у змішаному форматі

Попросіть учнів долучитися до створення ось такого простору: ідеться про ментальні карти, які може створити кожен учень (або доповнити, якщо їх створює вчитель). Також ви можете залишити в цьому просторі місця для різних завдань — просто надайте доступ до редагування учням, які в асинхронному режимі в будь-який час можуть зайти й додати свої матеріали, коментувати те, що є на цій спільній дошці.

Вмонтуйте ВШО в систему уроку

Традиційний урок — матеріали ВШО як «гачок»

Традиційний урок (не перевернутий) передбачає етап пояснення матеріалу, практики та узагальнення й систематизації. Коли ви пояснюєте матеріал, зручно використовувати матеріали ВШО як «гачок». «Гачок» — будь-який матеріал, що зацікавлює та привертає увагу сучасного учня.

🪝

№1: комп’ютерна гра на тему уроку

Під час опанування теми «Число іменників» (10-й клас, урок 11 на платформі) учитель може продемонструвати стопкадр із комп’ютерним персонажем.

Запитайте ваших учнів: «Про що, на вашу думку, буде урок? Як ця комп’ютерна графіка пов’язана з можливою темою?» Якщо варіантів немає — покажіть наступний слайд, на якому вказано чотири категорії: «студентство», «козацтво», «селянство», «робітництво». Учні не вгадали? Вмикайте ще один слайд, де ще більше категорій і можна підібрати ім’я персонажа та обрати місце його проживання.

Ви вже могли здогадатися, що ідея цього уроку про іменники — за допомогою підказок самих школярів поетапно створювати персонажа, наче це комп’ютерна гра. У всіх слайдах ми використали слова, які мають або тільки множину, або тільки однину, розкриваючи нашу тему «Число іменників».

🪝

№2: вивчаємо тему «Прикладка» через гру Minecraft

Тема «Прикладка» для учнів дуже непроста, тож моя колега з ВШО пропонує її опанувати через популярну серед дітей гру Minecraft (на платформі ВШО ви можете переглянути її урок «8 клас. Тема 8. Урок 8. Прикладка»).

🪝

№3: вивчаємо тему «Уживання великої літери» за допомогою сторітелінгу

Цікавезний формат проведення уроку на цю тему, базований на прийомі сторітелінгу, ви можете переглянути на платформі ВШО за параметрами: «10 клас. Урок 14. Уживання великої літери».

Суть ідеї: протягом уроку ми спілкуємося з учнями, розповідаючи їм історію про першу у світі дівчину-програмістку Аду Лавлейс. Оскільки тема стосується вживання великої літери, то під час заняття озвучимо чимало моментів, пов’язаних з орфографічними правилами: написання власних назв, імен, прізвищ, парафраз, географічні назви, назви установ. Усе це чудово стимулює цікавість учнів та утримує їхню увагу.

🪝

№4: учні створюють у соцмережах сторінку для частини мови

Суть ідеї — попросити учнів створити Instagram-сторінку (чи її макет) для частини мови. У шапці профілю прописати представлення цієї частини мови, найголовніші факти про неї, встановити головну фотографію, а в самих дописах та сторіз — креативити щосили. Окремо звернути увагу на хештеги або кришмітки (так хештеги можна гарно називати українською). Саме так учитель наближує навчальне середовище до звичного учневі повсякденного, а значить зацікавлення в завданні зростає в рази.

🪝

№5: реклама в поміч

Тему «Рід іменника» можна вивчати, дивлячись рекламні ролики. Як приклад — перегляньте на платформі ВШО урок 10 з української мови для 10-го класу. Такий формат підійде для змішаного формату навчання (очне + Zoom). Чому це зручно для вчителя? На платформі урок повністю готовий — треба лише продумати, як вбудувати цікавинки у своє заняття.

🪝

№6: гра «Мафія»

Ідея: граємо з учнями в «Мафію» та повторюємо тему розділових знаків у простому реченні. Знайти цей креативний урок можна за запитом: «9 клас. Урок 18. Повторення вивчених розділових знаків у простому реченні».

Персонажі — колоритні: тут є і Пані Шериф, і пан Тире, і пані Крапка з комою, і пані Кома. Хтось із них оберігає місто і допомагає мирним жителям знайти злочинців, а хтось тільки про те й мріє, щоб влаштувати в місті гармидер. Діти залюбки допоможуть відшукати «поганців»! Цю ідею з «Мафією» можна втілити для різних матеріалів і тем.

🪝

№7: пісні-помічники

Щоб зробити цікавий урок мови із залученням класних українських пісень, перегляньте на платформі урок за запитом «10 клас. Тема 6. Урок 7. Правопис частки не». Матеріал адаптований і повністю готовий, щоб ви використали його на уроках.

Традиційний урок — відео ВШО як простір для тренування

Ідеї та моделі для проведення уроку: урок-мандрівка, тур кімнатами, огляд музею.

Ви можете влаштувати для учнів урок-мандрівку українськими містами або мальовничими місцями за кордоном, якщо, наприклад, ваша тема стосується правопису слів іншомовного походження. Ще одна модель такого уроку — «румтур» або тур кімнатами, який часто практикують блогери. Дуже цікавим може бути урок-огляд музею. Адже чимало світових музеїв сьогодні відкрили свої експозиції для онлайн-огляду.

Перевернутий урок

Ідея перевернутого уроку в тому, щоб учні опрацювали вдома ту чи ту тему на платформі ВШО і на початку уроку були готові виконувати завдання. Ось які ідеї можна втілити в межах такого уроку:

 • Робота на «станціях» (підходить як окреме місце в класі, так і місце на онлайн-дошці). На кожній «станції» закріплене те чи те завдання. Учень має пройти всі станції за урок. Станції можете розбити на групи: станція «Відео», станція «Теорія», станція «Практика».
 • Проєктна діяльність. Опрацювавши матеріал удома, під час уроку учні втілюють проєкт.
 • Командні види роботи.
 • Змагання.
 • Квести.

Перевагою перевернутого уроку є зміщення акценту на практичну діяльність — учні здобувають досвід, виконуючи завдання, вирішуючи проблеми. Вони занурені в середовище активного засвоєння знань на практиці.

Спробуйте також провести різні види перевернутих уроків:

 • типовий (теорія — вдома, практикум — у класі);
 • дискусійний (теорія — вдома, дискусія — у класі);
 • псевдоперевернутий (теорія — у класі чи в форматі Zoom (перегляд відео), практикум — у класі);
 • груповий (теорія — у групі, практикум — кожен учень окремо).

Від «Освіторії»

Серію вебінарів «Креативні уроки з ВШО» підготувала громадська спілка «Освіторія» за підтримки ЮНІСЕФ та МОН. На вебінарах ви отримаєте практичний досвід і дієві методики для проведення креативних та ефективних уроків з різних предметів із Всеукраїнською школою онлайн. Слідкуйте за нашими анонсами на Facebook та долучайтеся до перегляду вебінарів на YouTube.

Поділитися цією статтею