Ikigai: як обрати не професію, а життєвий шлях

Як обрати фах сучасному випускнику, якщо за п’ять років кільканадцять професій зникнуть, а ще кілька десятків нових з’являться? Відповідь мають японці: не обирайте професію взагалі, натомість обирайте життєвий шлях. Альона Оленич, психологиня та координаторка профорієнтаційної програми в Новопечерській школі, розповідає про ikigai — японську концепцію сенсу життя.

Що таке ikigai?

Ikigai — це японська метода пошуку сенсу життя. Iki — з японської «жити», gai — «причина». Отже, дослівно це «сенс життя» — чому ми вранці прокидаємося і йдемо робити щось із задоволенням.

Ця метода виникла на японському острові Окінава. Там мешкає найбільша кількість людей віком за 100 років, а середня тривалість життя жінок на острові — 92 роки. Тож ikigai — це ще й секрет довголіття.

Чому варто обирати не професію, а життєвий шлях? Професійні інтереси змінюються, людина живе етапами. До 32 років професійні інтереси змінюються щороку, і людина часто не помічає, як трансформуються її внутрішні потреби. Тож завдання кожного з нас — знайти ту справу, яка буде мотивувати і надихати рухатися далі.

Ikigai складається з чотирьох великих кіл, що перетинаються. Це кола «що я люблю», «що я вмію», «що потрібно світові», «за що добре платять». На цих перетинах кіл добре видно, що професія — це тільки те, що я вмію і за що добре платять. Якщо не буде перетину із колом «що я люблю», людина швидко вигорить емоційно і професійно. Якщо немає перетину з колом «що потрібно світові», у людини виникає відчуття, що вона робить щось безглузде, нікому не потрібне. Якщо за роботу погано платять, людина не має ресурсів для власного відновлення.

5 порад про ikigai від Кена Моґі, автора бестселера «Ikigai: сенс життя по-японськи»:

  • Починайте з малого — більшість людей бояться робити кроки, бо мають страх помилок і поразок.
  • Прийміть себе — прийміть усі свої знання і навички такими, якими вони є. Тоді спробуйте розібратися, що у вас не виходить і що можна зробити, щоб це виправити.
  • Живіть у гармонії з навколишнім світом.
  • Звертайте увагу на маленькі радощі — оточуйте себе красивими і приємними речами.
  • Проживайте життя тут і зараз — помічайте кожну мить свого життя і цінуйте її.

Розробляти бланк допомагав учень 10-го класу Нікіта Горбачов

3 прості вправи, що допоможуть знайти свій ikigai

1. Розвивайте свою здатність до креативності

Візьміть аркуш паперу і заповніть його весь якостями, які вважаєте в собі найкращими або їх помічає оточення. Ця вправа допоможе заглибитися у себе і краще себе зрозуміти. Адже щоб зробити щось креативне і класне, має відбутися перетин того, що ми любимо, того, що ми вміємо, і того, що ми робимо легко і з натхненням.

2. Поверніться подумки у своє дитинство

Багато з тих, хто віднайшов свій ikigai, відзначають, що помітили його ще в дитинстві або в підлітковому віці. Тоді необхідність обирати професію не заважає нашій уяві і дає можливості для мріянь. Користь таких фантазій величезна, адже проявляються не лише бажання, а й здібності. На жаль, більшість батьків ставляться до цих дитячих проявів легковажно і часто не допомагають їх розвивати. Щоб віднайти свої дитячі таланти, заплющіть очі, поверніться у своє дитинство і пригадайте, чим ви дуже любили займатися, те, що вас по-справжньому захоплювало, що приносило задоволення, до чого мали здібності. Запишіть на аркуші паперу 5 занять, якими вам дуже подобалося займатися. Після цього біля кожного заняття напишіть одне-два слова про те, як до цього ставилося оточення — батьки і друзі. У третьому стовпчику запишіть, які почуття у вас викликають ці захоплення зараз: можливо, ви шкодуєте, що не займаєтеся цим, можливо, вони спонукають вас до дії, або вам байдуже. Якщо про щось шкодуєте, подумайте, як можна зараз втілити це в життя.

3. Запитайте свою заздрість

Багато хто вважає, що заздрість — це погано, але саме заздрість показує нам те, що є в інших і чого бракує нам. Вона дає змогу зрозуміти, чого ми хочемо собі. Тому заздрість можна використати як трамплін для саморозвитку.

Розділіть аркуш на три колонки: у першій запишіть три свої причини для заздрощів, у другій — найпотаємніші бажання, що ховаються за цими заздрощами, у третій — що можна зробити для здійснення цього найпотаємнішого бажання.

Ці вправи допоможуть вам і дітям зрозуміти свої внутрішні потяги і як їх можна реалізувати. Після цих вправ можете перейти до заповнення бланка перетину кіл ikigai. Тоді отримаєте перед собою цілісну картину своїх умінь, бажань, пристрастей і потреб.

Поділитися цією статтею