Свята наближаються, а батьки поміж тривог шукають подарунки. Щоб точно вгадати, що сподобається дитині, ми склали для вас інструкцію. Дитячий психолог допомагає обрати іграшку за віком.
До року: майбутній чемпіон
До пів року малюкам важливий сенсорний досвід: усе, що пищить, деренчить, що можна помацати. Як би вам не хотілось подарувати щось чарівне, яскраві кольори в цьому віці можуть негативно вплинути на зір. Якщо іграшку має тримати дитина, зверніть увагу, щоб її зручно було утримувати маленьким долонькам.
З 6 місяців до року. Сенс цього періоду — навчитися керувати тілом. Дитина повзає, сидить, встає, вчиться маніпулювати предметами (хай ще не за призначенням) і опановує лише найпростіші рухи. Тож уся ця «світломузика» поступається подарункам, де щось можна натискати, витягувати, пересувати. І навіть книжки нині не стільки для того, щоб їх слухати, скільки щоб вчитися перегортати сторінки.
Що дарувати?
До пів року:
- Пищики, брязкальця та інші музичні іграшки, іграшки зі звуковим ефектом, брязкальця-браслети;
- Подушечки з різних тканин, з різними наповнювачами, сенсорні м’ячики;
- Підвісні іграшки, мобілі;
- Ігрові килимки;
До року:
- Кубики (нині в кожному може бути рухомий елемент: коліщатка, клацальні диски, віконечка);
- Пірамідки;
- Книжки-картонки, прогумовані чи тканинні;
- Завідні іграшки;
- Шумові іграшки (дзвіночки, пищики тощо), а також музичні іграшки (м’які зі співом та імітацією мовлення, механічні з мелодіями — дзиґа, музична скринька);
- «Прилади» з кнопками (музичний телефон, руль, фотокамера);
Фішки 2023
Цьогоріч модно купувати більш серйозні, хоча й малючкові, гаджети. Різноманітні джойстики (зокрема, для ігор, лежачи на животі), планшети та смартфон мають по кілька сотень завдань або розваг: пісні, фрази, форми, кольори, світ тварин та професій. Малюк уже у люльці навчається отримувати справжні емейли, гортати та перемикати сторінки. Виробники запевняють, що все безпечно: для зору, для слуху та навіть якщо прилад потягнуть до рота.
До двох років: підкорювач простору
Ходити — це так важливо, що більшість інтересів малюка пов’язана саме зі способами пересування. Даруйте те, що можна тягнути або штовхати — не прогадаєте! Але й володіти руками дитина починає більш деталізовано. Дівчатка в цьому віці починають шукати об’єкти піклування. Але іграшка має бути невеличка, щоб було зручно її утримувати, функціональна: можна разом поплавати у ванні, поїсти, поспати. А найголовніший елемент: ляльковий візочок, щоб знов-таки вчитися ходити і бігати, спираючись на нього.
Що дарувати?
- Каталки;
- Потяги, «гусениці», машинки на мотузці;
- Біговели;
- Стрибунці (конячка, віслюк тощо);
- Бізіборди;
- Ігрові центри, ігрові столи з різноманітним руховим, звуковим, світловим оснащенням;
- Ігрові набори (виглядає як одна суцільна іграшка з численними точками докладання сил: кожен елемент особливим чином рухається, звучить, світиться) на кшталт «Ферми», «Ноєвого ковчега», «Ветлікарні», «Будиночка»;
- Книжки з ароматами і тактильні (наприклад, із серії «Погладь мене»);
- Прості вкладки, де завдання — вийняти цілий предмет і покласти на місце;
- Маленький пупс, тканинна лялька, ляльковий візочок;
Фішки 2023
Сучасні й нестандартні сортери: наприклад, «Суші». Малюк великими паличками збирає дерев’яні кола (нібито рису та норі) та додає за взірцем-малюнком «начинки». Розвиваються дрібна моторика, логіка.
До трьох років: маленький майстер
Що цей предмет може? Навіщо він? Як зробити так само, як дорослий? Ось що хвилює дитину в цьому віці. Тож слід дарувати все, що розширює уявлення про побут та звичайні щоденні явища. Речі мають нагадувати справжні. Адже дитина вивчає еталони: ваги, об’єму, кольору. Чайник зі звуком води, що кипить, набагато кращий, ніж той, що грає пісеньку. Зелені зайці та сині песики лише збивають з пантелику. Тож м’які іграшки мають бути реалістичних кольорів та розмірів (не слід дарувати слоника та мишку, що більша за нього).
Що дарувати?
- М’які тварини (з коротким ворсом);
- Іграшковий посуд та кухонне обладнання;
- Аксесуари та одяг для ляльок (те, що легко знімається-одягається);
- Прості побутові прилади (праска, фен тощо);
- Набір інструментів, набір для прибирання;
- Шнурівки, ігри на застібання ґудзиків, липучок, блискавок;
- Прості музичні інструменти та перше художнє приладдя (фломастери, пальчикові фарби);
- Дитячий боулінг;
- Дерев’яні пазли;
- Триколісний велосипед, іграшки, на яких можна кататися;
- Конструктори з великими блоками (на кшталт LEGO Duplo);
- Мозаїка;
- Машинки (найкраще — вантажівки і такі, де до кабіни можна саджати фігурки);
- Іграшки на штабелювання і складання;
Фішки 2023
Інтерактивні іграшки з екологічно чистих матеріалів задовольняє потребу малюка дбати про когось і наслідувати батьків: годувати, колисати, розчісувати. Завдяки датчикам іграшкова тваринка реагує на кожну дію: жує, ковтає, похропує, сміється або плаче.
Три — п’ять років: юний актор та режисер
Прокидається фантазія та «мавпування». Тепер дитині мало вміти вмикати чайник і мікрохвильовку. Вона хоче «готувати обід» та копіювати всю мамину поведінку. Утім, цікавість більше не обмежується родиною — хочеться приміряти ролі всіх фахівців, яких доводиться зустрічати. Дрібні елементи більше не проблема: до рота іменинник їх не потягне, а деталізації радітиме.
З’являються індивідуальні вподобання. Хтось хоче бачити на своєму одязі, сумці, у книжках та на іграшковій поличці лише «щенячий патруль», а хтось — поні та єдинорогів.
Ігри стають тривалими, реалістичними, детальними. Дитина може грати за кількох персонажів, при цьому вони сперечаються, сваряться, миряться. Дівчата цікавляться бебіборнами, якими можна реалістично опікуватися, немов немовлятами, а дехто ще й «дорослими дівчатами» на кшталт Barbie.
Що дарувати?
- Набори для гри в лікаря, перукаря, майстра, магазин;
- Тематичні набори маленьких фігурок. У останні роки до наборів людей, пасажирів, членів родини або учнів входять фігурки людей з особливими потребами (з інвалідним візком, протезами, слуховими апаратами;
- Ігрові набори з фігурками й аксесуарами (наприклад, ферма, аеропорт, зоопарк);
- Ляльковий театр, костюми та маски для переодягання (лікарські халати, каски, піратські пов’язки);
- Ляльки та різноманітний одяг для ляльок (за сезонами, професіями, модне вбрання);
- Лялькові будиночки та меблі;
- Машини за групами: екстрених служб (пожежна, швидка, поліцейська), будівельна техніка, громадський транспорт, легкові, гоночні;
- Муніципальні ділянки (станції техобслуговування, автозаправки, парковки, будмайданчики);
- Намиста для нанизування;
- Пазли;
- Інтерактивні азбуки;
- Прості настільні ігри;
Фішки 2023:
Кінетичні конструктори жанру marble run (тобто створення трас для кульок) популярні серед школярів та навіть дорослих. Вони дають змогу дослідити закони гравітації, кінетики та магнітну силу. Але цьогоріч з’явилися набори для юніорів. Доріжки, гірки з різним кутом нахилу, тунелі, трампліни, вертушки, ворітця, катапульти — яких тільки елементів немає!
П’ять — шість років: майбутній першокласник
Частині дітей подобається грати в школу, бо не терпиться стати дорослішим. Але якщо таких уподобань немає, батьки все одно будуть вдячні за подарунки, пов’язані з підготовкою до школи. Також на новий рівень виходять сюжетні ігри: дитина не просто відтворює їх за мотивами фільмів чи книжок, а творчо вигадує цілі «серіали». Це може бути життя лялькової родини (а то і кількох поколінь), реалії цілого містечка та стосунки між мешканцями, війни між вигаданими істотами, мандри, пригоди в різних частинах світу та на інших планетах.
Що дарувати?
- Навчальні набори із серії «Підготовка до школи» (приміром, дошки, маркери та матеріали для рахування, планер з порами року, днями тижня, місяцями), набори першокласника;
- Дитячий планшет, ноутбук;
- Тренажери-прописи, трафарети, міжпівкульні тренажери;
- 3D-розмальовки;
- Конструктори, LEGO;
- Прості головоломки;
- Самокат, велосипед, скейт;
- Колекційні ляльки (за уподобаннями дитини — набори L.O.L., Enchantimals, Monster High тощо);
Фішки 2023
Особливо хочеться бути дорослим та крутим! І якщо час для трюків на велосипеді або скейтборді ще не настав, ніхто не заважає навчитися викрутасів на фінгерборді. Це маленька копія дошки на колесах, на яких катаються вказівним та середнім пальцями.
Шість-вісім років: допитливий учень
У школі життя змінюється, але це не означає, що про іграшки забувають. Є «улюбленці», яких тягають до класу в ранцях, є колекції, якими приємно хвалитися перед однолітками. Гра у фігурки поступово переходить у фантазування, вигадування історій, для яких не потрібні реальні предмети. Ігри можуть перейти у віртуальну реальність. У цей час є ризик підсісти на гаджети, але є і чимало можливостей, які вони в цьому віці дарують.
Що дарувати?
- Інтерактивні іграшки
- Радіокеровані іграшки
- Ковзани, ролики
- Набори для моделювання
- Настільний спорт
- Електронні ігри
- Настільні ігри
- Головоломки
- Бейблейди
- Бакугани
- Улюблені персонажі на кшталт Хагі-Вагі, качки Лалафанфан.
Фішки 2023
Сконструювати з деталей справжнісінького робота — чудова ідея для учня початкової школи. Але донедавна такі моделі не рухалися, бо працювати з електрикою ще зарано. І ось нарешті виробники вигадали, як його оживити: додати до такого конструктора сонячні батареї.
Дев’ять-десять років: майбутній підліток
Якщо після цього віку хтось і грається, дарувати іграшки вже стає незручно. Але окрім звичайних іграшок є світ настільних ігор.
Що дарувати?
- Складні набори конструкторів;
- Пазли на 200 і більше елементів / 3D-пазли;
- Набори для наукових дослідів;
- Набори юного фокусника;
- Комплекти для творчості;
- Психологічні настільні ігри («Імаджинаріум», «Cluedo», «Dixit»);
Фішки 2023
Гусак-обіймак зачарував і дорослих, і дітей з того часу, як з персонажа комп’ютерної гри Untitled Goose Game перетворився на іграшку. Але, певно, найбільша насолода, коли гусак все ще на голову вищий за його власника. Обіймаки бувають розміром від 60 см до 190 см. М’які іграшки у цьому віці діти вже соромляться брати у постіль. А трендовий гусак — спосіб зняти стрес та тривогу.
Тінейджери: дитинство ще поруч
Можливо, час іграшок вже майже минув, але підлітки не відмовляться використати ігрові елементи для оригінального оформлення своєї кімнати. Антистреси — взагалі нині те, що можна подарувати кожному. Втім, українські підлітки ладні обійтися без подарунків, аби лише наступного року зникло джерело постійної тривоги: війна завершилася нашою перемогою.
Що дарувати?
- STEM конструктор;
- Пазли на 200 і більше елементів / 3D-пазли;
- Набори наклейок для інтер’єру з модними малюнками, героями дорослої анімації чи мемів. Наприклад, хмарини слів, веселе авокадо, Сімпсони, Рік та Морті. А ще зображення у стилі графіті або аніме.
- Стратегічні та рольові настільні ігри;
- Декор для оформлення кімнати або підготовки до свята, який необхідно докреативити самому. Набори у техніці декупажу, рамки з декоративними прищіпками, на які розвішують фотокартки (нині такий ретро-стиль є популярним).
Фішки 2023
Pop it. Так, так, але не звичайну дитячу іграшку, а електронний антистрес. Загорілися випадковим візерунком світлові індикатори — треба якомога швидше їх натиснути. З кожним рівнем часу на проходження стає все менше. Виходить? А тепер натискайте по пам’яті. Спеціальний режим підрахує, скільки разів ви помилилися та підсумує бали.