Фінансова грамотність: 5 ігор для початкової школи

Навряд чи є такі батьки, які не бажають у майбутньому для своєї дитини достатку, гідного матеріального становища. Але чим можна допомогти вже у 6–10 років? «Освіторія» зібрала різнобічні ігри, які введуть малюка у світ фінансів.

Чим може допомогти школа

Цього року курс «Фінансова грамотність» обрали 37 тисяч учнів у понад 1200 школах України. «Майбутні економісти» навчаються з 2-го по 10-й клас. Фінансову грамотність як курс за вибором протягом семи років запроваджує МОН за підтримки USAID. Старшокласники цього року працюють за новими сучасними підручниками (там враховано зміни у фінансовій галузі з 2014 року донині). Вивчатимуть послуги фінансових установ, правила безпечної роботи з платіжними картками, криптовалюти, платіжні інтернет-інструменти тощо.

А загалом спробам ввести економіку в шкільний розклад — понад 30 років. Приміром, у столичному Фінансовому ліцеї вже понад 18 років учні, починаючи з 8-го класу, розробляють бізнес-проєкти, планують бюджет родини та вчаться самоменеджменту. У харківській гімназії № 46 старшокласники вивчають кредити та депозити, біткоїни та електронне шахрайство. А в київській школі № 224 вже в 2-му класі вивчають «Фінансову абетку»: казкові герої Копійка та Гривник допомагають зрозуміти родинні доходи та витрати, чому небезпечно рахувати гроші на людях і тримати на видноті гаджети, як і на чому можна зекономити.

Але поки що фінансову грамотність вивчає лише 1 % усіх українських школярів. А експерти впевнені, що навчати дітей правильно поводитися з грошима треба вже з початкової школи, адже саме в цьому віці виникають сценарії фінансової поведінки. Приміром, заробляти, накопичувати, тринькати, вкладати у справу, виманювати в інших, шукати «легких грошей», народжувати бізнес-ідеї — усе це підсвідомо обирається якраз у 6–10 років.

Юний кухар

Підготовка: знаходимо або малюємо зображення борошна, цукру, масла, яєць, яблук, шоколаду. На картинках пишемо вартість: шоколад — 3 монетки, фрукти та масло — по 2, решта — по 1. Зображень кожного продукту має бути стільки ж, скільки гравців. Заготовляємо умовні монетки — кожна дитина матиме по 6 штук. Учасники гри отримують картки з рецептами (2 основні та 5 додаткових). Якщо дитина ще не читає, треба намалювати склад страви.

Хід гри: ви запросили друзів і хочете почастувати їх. Для шарлотки треба борошно, цукор, яйця, яблука, для шоколадного пирога: шоколад, масло, яйця, борошно. Мета гравців — приготувати пиріг. Але є й запасні варіанти.

Три продукти. Із борошна, яєць та яблук можна зробити яблучні оладки, а якщо замість яблук шоколад — шоколадні.

Два продукти. Із яєць та цукру — безе. Із яблук та цукру — печені яблука. Із масла та шоколаду — шоколадний десерт. Яйця й борошно — несолодкий коржик.

Спочатку діти вивчають рецепти та думають, що вони хочуть придбати. Їх попереджають, що магазин скоро завершить роботу.

Учасники гри по черзі купують по одному продукту, міняючи монетки на зображення. Ведучий оголошує, що магазин зачинено, коли на руках хоча б в однієї дитини 4 картки.

Учасники вирішують, що можна приготувати з тих продуктів, які в них є. Перемагає той, кому вдалося приготувати страву з найбільшою кількістю інгредієнтів (будь-який пиріг, на другому місці — будь-які оладки, на третьому — решта страв, але можна зауважити, що найгірший варіант для частування — коржик).

Мета: гра тренує вміння обирати правильну стратегію покупця. Які продукти обрати першими, щоб з них можна було щось зробити? Як добре їх поєднати, якщо щось вже є на руках? Шоколад, який діти прагнуть купити одразу, бо він смачний, залишає мало можливостей щось приготувати. До того ж шоколадний пиріг — це неможливий варіант, адже на нього не вистачить грошей.

Книжкова фабрика

Підготовка: по 20 аркушів паперу та ручка для кожного учасника, пачка канцелярських скріпок на всіх.

Хід гри: гравці об’єднуються в групи по чотири. Це — окрема фабрика (може бути лише одна). Кожному треба вигадати назву книжці, яку виготовлятимуть. Спочатку тренуємося. Розриваємо аркуш паперу навпіл, складаємо половинки разом і знову розриваємо навпіл. Отримуємо чотири четвертинки. Складаємо чотири четвертинки разом і згинаємо їх посередині. Щоб книжка трималася купи, скріплюємо її канцелярською скріпкою. На обкладинці пишемо назву книжки.

Гра: за 3 хвилини кожен учасник намагається зробити максимум умовних книжок. Ведучий відбирає правильно виготовлені, завершені взірці і нараховує кожній фірмі аналогічну кількість балів.

Тепер у фірмах вводять розподіл праці. Одна людина лише згинає папір, друга розрізає, третя скріплює, четверта підписує. Скільки цього разу за 3 хвилини вдасться зробити? Який варіант кращий?

Варіант гри: якщо помітного прогресу не вдалося досягти, фірма визначає тих, хто «буксує», та відправляє їх на навчання (потренуватися кілька хвилин). Після повернення знову працюють разом. Чи більше вдалося зробити тепер?

Мета: на доступному дітям рівні з’ясувати, навіщо потрібна спеціалізація, підвищення кваліфікації.

Фінансова піраміда

Підготовка: готуємо умовні монетки — по 3 на кожного гравця, а також значки таємного товариства трьох кольорів (залежно від кола залучення). Гравців має бути понад 10 (добре проводити в шкільному класі).

Хід гри: класична схема: ті, хто приводить новачків, отримують частину доходу. Ведучий розповідає, яка нібито чудова гра: на певному етапі можна нічого не робити та отримувати монетки за новачків. Перші учні (мінімум — двоє) віддають монети ведучому, щоб отримати значки. Далі кожен має привести ще двох гравців. Це вже друге коло залучення — вони отримують значки іншого кольору, віддають дві монети ведучому та одну — тому, хто їх привів. Ці діти теж приводять новачків, які віддають по монетці їм, по монетці — гравцям першого кола та ще по одній — ведучому. Після цього третього кола підсумовують: хто скільки втратив чи отримав монет. Ведучий отримав від 22 і більше монет, гравці першого кола загалом втратили по монеті, другого — по дві, а третього — усі «гроші». Учасники обговорюють, кому може бути вигідна фінансова піраміда і чи варто до неї долучатися.

Мета: ознайомити дітей з фінансовим шахрайством, привчити до критичного ставлення до пропозицій «легких грошей».

Подружись із Гривнею

Підготовка: зробити костюм (браслети чи намисто з монетками або маску, розклеєну сувенірними грошима, карти-ситуації. Можливі зображення: людина працює, несе гроші в банк, зберігає гроші під подушкою, купує квартиру, відкриває своє кафе, не хоче працювати і лежить на дивані, витрачає все в ресторані, здає речі в ломбард тощо.

Хід гри: «Гривня» (ведучий) розповідає, як їй сподобатися, до кого вона піде. Гравці діляться на дві команди, які стають у протилежних сторонах кімнати. Ведучий — посередині. Команди по черзі тягнуть картку і розповідають, чи правильне там намальоване поводження з грошима, чи ні. Хто дасть правильну відповідь, у сторону того «Гривня» робить крок. Виграє та команда, до якої першої дістанеться ведучий, або ж (інший варіант гри) — до кого підійде найближче за запланований час.

Мета: прищеплювати правильне ставлення до фінансів, зацікавлювати не самими грошима, а чесними способами їх примноження.

Доміно «Гроші»

Підготовка: зробити (придбати) монетки або сувенірні гроші вартістю від 1 до 10 гривень. В ідеалі вони мають бути і у вигляді монет, і у вигляді паперових грошей.

Хід гри: правила такі самі, як у доміно, але замість «кісток» викладають гроші. До купюри (монети) можна додавати скільки завгодно купюр чи монет, але їхня спільна вартість має дорівнювати попередній. Наприклад, до 5 гривень можна додати дві купюри по 2 грн та 1 грн (у паперовому чи монетному вигляді).

Мета: привчити правильно розмінювати гроші, усвідомити їхню вартість, повторити склад числа (з математики).

Поділитися цією статтею