Експеримент: чи легко школяру купити наркотики в Україні

cover_drugs

У сучасних дітей набагато більше доступу до інформації, ніж це було раніше. І в цьому — свої загрози. Наприклад, популярний зараз месенджер Telegram використовують для продажу заборонених речовин. Ми вирішили з’ясувати, наскільки легко школяру в Україні купити наркотики, і пояснюємо, як батькам захистити дитину від цього.


Попередження:


Цей текст не призначений для читання особами, які не досягли повноліття. Ми закликаємо не вживати заборонені речовини і навмисно не публікуємо частину інформації, яка може допомогти в придбанні наркотиків.

Як я в кілька кліків купив мет

Голосіївський район Києва. Підземний перехід на одній зі жвавих вулиць. На брудній стіні напис «Шукай клади!» і адреса каналу в месенджері Telegram.

Більшість перехожих не звертають уваги на списані стіни. Але, насправді, це реклама каналу, через який можна купити наркотики. «Кладами» або «закладками» називають місця, куди торговець кладе і звідки покупець забирає «товар». Адреси Telegram-каналів знайти нескладно — ними зазвичай обписують стіни переходів, житлових будинків, паркани.

драгс-(1)

Якщо написати в такий канал, вам запропонують перелік «продукції» і вартість. Наприклад, медичний амфетамін, розповсюдження якого в Україні заборонено, продають по 550 грн за грам. Жодних запитань про вік покупця чи про те, звідки він дізнався адресу каналу, звичайно, не ставлять.


Нагадаємо, що продаж або купівля наркотиків, згідно зі статтею 307 КК, карається позбавленням волі на строк від 4 до 8 років. А якщо покупцем або продавцем є неповнолітній — від 6 до 10 років.


Усі розрахунки відбуваються через сервіси Privat24, EasyPay або біткоїнами. При цьому частина акаунтів, схоже, шахрайські. У момент, коли ви вносите гроші і продавець отримує підтвердження оплати, вас можуть просто заблокувати, не повідомивши адресу «закладки». Розрахунок зрозумілий — навряд чи ви станете кудись скаржитися на шахраїв.

Але частина акаунтів працює. Після отримання грошей продавець пропонує вибрати район «закладки». Тобто таких місць багато, і наркотики заховані там заздалегідь.

Потім вам скидають фото з координатами. Наприклад, це може бути лавочка у дворі житлового будинку в спальному районі. Пакетик з порошком замотаний плівкою в кілька шарів і захований під каменем, який присипано землею. Знаючи точні координати, «закладку» можна знайти за лічені хвилини.

Чому в Telegram з’явилися наркотики

Наркотики в інтернеті продавали й раніше, але в основному для цього використовували даркнет — прихований сегмент мережі, до якого неможливо підключитися через звичайний браузер. Наркоторгівля в Telegram активізувалася після того, як у минулому році правоохоронці закрили найбільший російськомовний майданчик з продажу наркотиків у даркнеті RAMP.

Доступ до месенджерів мають набагато більше користувачів. А власник Telegram Павло Дуров неодноразово заявляв, що його сервіс — найбезпечніший у світі. Месенджер використовує тип шифрування, ключі до якого розділені на кілька частин і зберігаються на серверах у різних країнах. Це, за словами Дурова, унеможливлює будь-які спроби змусити Telegram видати ці ключі за рішенням суду. Адже тоді знадобляться рішення влади багатьох країн.

При цьому в правилах Telegram нічого не сказано про заборону на продаж наркотиків. Адміністрація може видалити контент, який порушує авторські права, пропагує тероризм або поширює порнографію, але не за наркоторгівлю.

У Національній поліції на запит «Освіторії» не змогли уточнити статистику розкриття злочинів з наркоторгівлі в Telegram, але підтверджують, що одна з головних проблем у тому, що месенджер використовує протоколи з високим ступенем шифрування. «Нам складно їм протистояти, адже в українському законодавстві не врегульовано питання блокування таких «інтернет-магазинів», — пояснили в Департаменті протидії наркозлочинності. — Питання боротьби з наркозлочинністю залежить, у першу чергу, від створення на рівні законодавства ефективних механізмів боротьби з протиправним контентом, який знаходиться у вільному доступі».

lhfuc2


Згідно з дослідженням ESPAD


(European School Survey, Project on alcohol and other drugs)

11,3%

учнів в Україні пробували наркотики.

Як говорити з дитиною про наркотики

Юрій Галич, головний клінічний експерт Всеукраїнської наркологічної асоціації, дає чотири поради в цій ситуації.

1. Не поспішайте з обвинуваченнями.

Ідеальна ситуація, коли між вами довірчі стосунки. Навіть якщо ваша дитина спробує наркотики, є шанс, що вона про це розповість. Адже це незвичайний досвід, який лякає, дивує, викликає ейфорію. Діти можуть розповісти про це дорослому, якому довіряють.

Крім того, є кілька ознак, які можуть вказувати на те, що дитина вживає наркотики:

— розширені або звужені зіниці, підозрілий блиск очей, пітливість;

— змінився апетит: дитина відмовляється від їжі або навпаки весь час голодна;

— змінився режим сну: дитина може спати добу;

— різка зміна характеру: дитина стала млявою, апатичною або, навпаки, надмірно балакучою — будь-які нехарактерні для вашої дитини стани;

— шукає різні приводи, щоб попросити грошей.

2. Налаштуйтеся на спокійну розмову.

Якщо всі факти вказують на те, що дитина спробувала або регулярно вживає наркотики (ви провели тест або спіймали дитину на «гарячому»), візьміть себе в руки і налаштуйтеся на спокійну бесіду. Без криків, істерик і сліз.

Розмова має бути прямою і беземоційною: «Я дуже стурбований тим, що з тобою відбувається. Як це сталося? Давай розберемося разом».

Краще, якщо бесіду проведе мама. Між нею і дитиною сильний біологічний зв’язок, тому мама має більший психологічний вплив на дитину.

3. Домовтеся зробити тест.

Змушувати дитину пройти тест — це провал. Якщо ваші стосунки перейдуть у «війну», відновити довіру в майбутньому буде вкрай складно. Сприймайте цю ситуацію не як проблему дитини, а як спільну проблему сім’ї, яку ви вирішуєте разом. Обидві сторони повинні бути максимально чесними і відкритими.

Намагайтеся переконати аргументами на кшталт: «Якщо ти все заперечуєш, я тобі вірю. Але давай зробимо тест, щоб я був спокійний».


Тести:


 продаються в аптеках

 визначають наявність наркотиків в організмі протягом

2 днів

після вживання

Тести продаються в аптеках. Зазвичай вони визначають наявність наркотиків в організмі протягом двох днів після вживання. Тому не змушуйте дитину пройти тест одразу. Дайте виспатися, поговоріть вранці і тільки отримавши згоду робіть тест.

Але якщо дитина почувається погано, відвезіть її у відділення токсикології. На облік за разове вживання наркотиків не ставлять, про анонімність можете не хвилюватися.

4. Сходіть разом до лікаря.

Я раджу батькам спочатку звернутися до психолога. Сам факт звернення до фахівця має терапевтичний ефект: це «м’який прочухан». Дитина починає краще розуміти, у яку халепу втрапила.

Психолог дасть практичні рекомендації вам і дитині. Тому поясніть сину чи доньці: «Ми разом ідемо розбиратися, що нам робити. Нам усім потрібна допомога в цій ситуації». Але не чекайте моментального «ефекту просвітлення». Сам похід до лікаря потрібен, передусім, щоб встановити довіру між членами сім’ї.

І не поспішайте записувати дитину в «наркомани». Звичайно, дитячий організм швидше звикає до сильних речовин. Але залежність формується в тих, хто вживає наркотики хоча б рік, а більшість підлітків пробують наркотики з цікавості і на цьому зупиняються.

Поділитися цією статтею