Навіщо економіка у школі? Якщо для теорії, то вона непотрібна. Якщо для практичного розуміння підлітками процесів у державі, тоді такий предмет — просто must have. Вже цього вересня українські вчителі випробують інноваційний підручник з економіки для 8–9-х класів. Він був адаптований Bendukidze Free Market Center для українських шкіл на основі литовського підручника «Economics in 31 hours». Співавторка підручника економістка Надія Майбогіна розповідає, як подавати економіку в школі цікаво та інновативно.
Україна стоїть перед такими викликами, що не можна гаяти час на економічну теорію. Діти, яким сьогодні 16–17 років, завтра будуть голосувати. Вони вже сьогодні мають знати відповіді на питання, що таке ринок землі, що таке співпраця держави з МВФ. Ми як вчителі відповідальні за те, щоб діти розуміли ті процеси, що відбуваються зараз в країні. Готуючись до уроку, стою перед вибором: чи розповідати їм про графік попиту і пропозиції, який їм навряд чи знадобитися в житті, чи розповісти про нагальне, що обговорюють батьки і що діється в державі. Я обираю останнє, бо відповідаю не за їхню оцінку, а за те, хто завтра прийде до влади.
Коли думала, як подавати економічні знання в школі, побудувала для себе піраміду соціальних ролей у житті: ким би не були наші діти в майбутньому, вони всі вже є і будуть залишатися споживачами. Кожен учень є громадянином і за кілька років матиме право голосу. Тож, економіка в школі має бути щепленням від популізму. Кожен учень у дорослому житті буде управлінцем — керуватиме процесами чи людьми, отже важливо дати розуміння основ управління. Деякі з учнів стануть бізнесменами. Менший відсоток з них стануть економістами, і дуже мало учнів стануть науковцями. На жаль, наявні підручники з економіки побудовані так, наче всі учні стануть науковцями-економістами.
Від запитань до пошуку відповідей
Досі курс економіки в школі був скороченим університетським курсом, де все починається з економічної думки, методів і етапів дослідження. За перші чотири уроки бажання знати щось більше про економіку зникає. Новий підручник цікавий і навіть смачний — там є комікси, герої-підлітки, які хочуть почати перший бізнес на кишенькові гроші, близькі дітям ситуації і навіть жарти. Ось вам приклад: «Скільки ви коштуєте? Скільки ви хотіли б заробляти після закінчення школи? Скільки ви хотіли б платити своїм працівникам, якби у вас був власний бізнес?» — ось з таких питань починається кожен урок.
Максимум практичних ситуацій
Щоб пояснити дітям, що таке економічна діяльність, запитую в них: пересадка нирок — це економічна діяльність? Спершу кажуть, що це галузь медицини. А в 2012 році Нобелівську премію з економіки присудили за розв’язання проблеми пересадки органів: як зробити так, щоб ті люди, яким потрібна донорська нирка, знаходили цього донора. Далі, у підручнику дається список прізвищ нобелівських лауреатів з економіки, а діти мають знайти інформацію, ким ці люди були за фахом. Тоді вони виявляють, що серед лауреатів є і мистецтвознавці, і біологи, і навіть богослови. Тобто, ти можеш бути ким завгодно і зробити відкриття в економіці, навіть якщо не пішов на економічну спеціальність.
Практичні завдання максимально близькі до реалій життя: наприклад, треба зайти на сайт МВФ і відшукати певну інформацію, або знайти е-декларацію свого місцевого депутата і проаналізувати його доходи, або проаналізувати місцевий бюджет свого містечка. Це спонукає учнів бути частиною економічної системи і проявляти свою громадянську позицію.
Актуальні теми
У новому підручнику зібрані лише ті теми, що справді впливають на життя — учнів, їхніх батьків, держави загалом. Наприклад, у темі «Праця» ми говоримо про права працівників.
Тема «Суспільство і бізнес» розкриває корпоративну і соціальну відповідальність бізнесу. У підручнику наведено приклади, як українські компанії реалізують соціальні проєкти. Тут важливо донести думку, що учень є частиною громадянського суспільства, і якщо ти в бізнесі, то маєш брати на себе відповідальність і розв’язувати соціальні проблеми.
Тема «Приватна власність» подається на прикладі порівняння двох країн — Північної і Південної Кореї. Учень має винести одну чітку думку з уроку — приватна власність, її недоторканість і економічна свобода є основою успішної країни.
Уроки минулого
Кожна тема має розділ «уроки минулого» — це була моя ідея. Адже у всіх дітей у голові стоїть питання: якщо ми такі розумні, чому ми такі бідні? Ми не можемо глибоко пояснити їм наявний стан речей у державі, якщо не пояснимо, що 70 років ми жили по-іншому. «Уроки минулого» стосуються життєвих казусів радянського минулого. Пропонуємо учням поміркувати: заробітні плати були фіксовані — до чого це призвело? Який вплив на суспільство це має зараз? У Радянському Союзі була кримінальна відповідальність за підприємництво — як це вплинуло на нас? Чи це справедливо? Як ми можемо боротися з наслідками? Ці уроки минулого — також вдала нагода поговорити про економіку з батьками, хай вони пригадають, як жили, і поділяться своїми думками.
Трохи більше, ніж економіка
Дітям сьогодні дуже бракує навичок командної роботи. Хтось може сказати — до чого тут економіка? Але якщо підлітки не вміють об’єднуватися, працювати разом у команді, не зможуть втілити жодного проєкту. Якось я сказала дітям швидко об’єднатися в команди, а вони сидять. Я зрозуміла тоді, що можу дати їм яку завгодно теорію з економіки, але якщо вони в 10-му класі не навчаться швидко створювати команду, їм економіка взагалі ні до чого.