Чи навчатимуться підлітки краще, якщо починати уроки пізніше?

Фото: Karolina Grabowska з pexels.com

У середньому в різних школах світу уроки починаються від 7:30 до 9:00. І деяким дітям доводиться вставати дуже рано, щоб дістатися на заняття вчасно. Досвід навчальних закладів, які перенесли початок уроків на пізніший час, свідчить про позитивні результати. Адже учні краще висипаються і стають вмотивованішими. Як це працює — розгляньмо на прикладі дослідження, проведеного у школах Сіетла. Переклали для вас цікаві висновки з нього.

Як більша кількість сну впливає на навчання

У 2016 році державні школи Сіетла перенесли час початку занять для старшокласників з 7:30 на 8:45 ранку. Ця зміна ґрунтувалася на великій кількості досліджень про те, що недостатній сон підлітків має значні наслідки для їхнього психічного здоров’я, пильності й академічної успішності.

Рішення Сіетла було прийнято після виходу впливового звіту Американської академії педіатрії. У ньому був висновок: «Ранній початок занять у школі (до 8:30 ранку) є ключовим фактором недостатнього сну, який можна змінити».

Кілька районів Денвера наслідували цей приклад у 2017 та 2019 роках. А цього року Каліфорнія стала першим штатом, який повністю змінив час початку занять. Новий закон забороняє старшим школам починати заняття раніше 8:30 ранку.

Ей Джей Кацарофф, вчителька біології та криміналістики в середній школі Західного Сіетла, майже одразу помітила разючу різницю: «З учнями було веселіше працювати, тому що вони точно більше спали. Діти мали кращі когнітивні здібності для виконання інтелектуальної роботи в класі».

Педагоги Ей Джей Кацарофф і Трейсі Ландбо були серед учителів у Сіетлі, чиї класи брали участь у дослідженні 2018 року. Воно вимірювало вплив зміни часу початку уроків у всьому районі.

Дві групи з 80 учнів носили наручні годинники, які вимірювали їхній режим сну й активності. Також вели щоденники сну та заповнювали анкети, пов’язані з їхнім сном і психічним здоров’ям протягом двох тижнів у 2016 і 2017 роках.

Результати показали, що середня тривалість сну учнів після зміни часу початку занять збільшилася на 34 хвилини, а середні оцінки учнів зросли на 4,5%. У школі Ландбо майже 90% учнів вважаються економічно неблагополучними. Кількість їхніх пропусків занять зменшилася на 12%, а кількість запізнень — на 31%.

Ці результати узгоджуються з попередніми дослідженнями, які показують, що пізніший початок занять покращує фізичне, психічне та емоційне здоров’я підлітків, підвищує академічну успішність і зменшує деструктивну поведінку.

Попри переваги і дані про те, що пізніший початок занять сприяє кращому відпочинку вчителів і батьків, а також чинить позитивний вплив на сон і успішність учнів, такі зміни зазвичай не користуються популярністю. Загальнонаціональне опитування батьків, вчителів та шкільного персоналу, проведене у 2022 році, показало, що 44% батьків і 36% працівників шкіл не вважають, що навчання повинне починатися пізніше.

«Кожен, хто це робить, має визнати, що це велика культурна зміна. Це потребує багато пристосувань з боку громади, персоналу та учнів», — вважає Кларк Берк, керівник об’єднаного шкільного округу Мантека в Каліфорнії. Він переніс час початку занять ще в 2021 році. За словами Берка, ця зміна спричинила додатковий головний біль для тих, хто приїжджає на роботу, батьків, які працюють, та учнів, які беруть участь у позашкільних заходах.

Поставити учнів на перше місце

Гораціо де ла Іглесіа, професор біології Вашингтонського університету та співавтор дослідження сну в Сіетлі, каже, що пріоритетом шкіл є допомога учням-підліткам у навчанні. Тому логістичні питання не повинні переважати величезну користь, яку учні отримають від більшої кількості сну.

«Зміни завжди даються важко, а ранній початок занять у середніх школах — це те, що вкоренилося в нашій культурі. Дуже важко переконати людей — батьків, навіть учителів — у тому, що це буде правильним кроком», — зазначив Іглесіа.

Хоча багато хто звертає увагу на академічні здобутки, які виявило дослідження, найважливішим відкриттям є понад 30 додаткових хвилин сну, які отримали учні в Сіетлі.

За словами Іглесіа, цей додатковий час має вирішальне значення через зміну ритмів сну, яка відбувається в період статевого дозрівання. У підлітковому віці біологічна потреба дитини у сні зміщується на кілька годин пізніше. Це зумовлено змінами в часі виділення хімічних попередників сну — мелатоніну та кортизолу. А також іншими фізіологічними перебудовами, які змінюють те, що вчені називають «тиском сну».

У результаті підлітки більше не готові засинати о 21:00, 22:00 чи навіть 23:00. Натомість вони природно засинають опівночі або пізніше, незалежно від того, наскільки рано ви вкладаєте їх спати.

Початок занять о 7:30 ранку, який може підійти 10-річній дитині, вибиває 13-річного підлітка з міцної, біологічно зумовленої фази сну. У нещодавній статті в Scientific American зазначено, що підлітки, які прокидаються так рано, пропускають як глибокий, так і швидкий сни. Глибокий сон допомагає відновити організм і може покращити імунну функцію. Швидкий сон має вирішальне значення для консолідації пам’яті.

Біологічні зміни в циклах сну зникають, коли підлітки переходять у доросле життя. Проте ми здебільшого розраховуємо час початку шкільного навчання так, ніби наші підлітки вже дорослі.

«По суті, ми змушуємо наших підлітків прокидатися в той час, коли, на нашу думку, повинні прокидатися ми. Але насправді, якщо перший урок — о 7:30 ранку, це означає, що учням потрібно прокидатися о 6:30. Це все одно, що просити дорослого прокинутися о 4:30 ранку і бути готовим до обробки складної інформації о 5:30 ранку», — каже Іглесіа.

Пізніший час початку занять є простим заходом, щоб протистояти цьому. І він збільшує кількість часу, який учні сплять, з 5 або 6 годин на добу до 7 або 8.

Педагогиня Кацарофф у своєму класі в Сіетлі помітила, що зі зміною початку уроків більше учнів хочуть і можуть брати участь у складній роботі. Вона розповіла, що протягом кількох місяців після запровадження нової політики регулярно чула, як учні захоплено розповідали про зміни. «Ті, хто все ще починає навчання о восьмій, ненавидять це. Ти не мусиш бути у школі до 8:50? Я тобі заздрю. Мені доводиться так рано вставати!»

Період пристосування

Коли Роб Андерсон, директор шкільного округу Боулдер-Веллі в штаті Колорадо, вперше звернувся до шкільної ради з пропозицією змінити час початку занять у 2019 році, він намагався бути реалістом: «Я сказав їм: «Це буде важко. Будуть ті, хто зрадіє, але будуть і ті, хто засмутиться».

Андерсон сказав, що він дізнався про інновацію, спостерігаючи за Сіетлом. А також за сусіднім шкільним округом Черрі-Крік, який у 2017 році переніс час початку навчання в середніх школах. Він помітив, що ті самі проблеми з’являються знову, а також що найуспішніші округи розв’язують ці проблеми, аргументуючи необхідність змін у часі початку уроків.

За словами керівників шкіл, найбільші критики пізнішого початку занять схильні зосереджуватися на змінах у позакласній роботі та спортивних змаганнях. Вони кажуть, що якщо школа закінчується пізніше, то це має каскадний вплив на весь день. Якщо школа закінчується пізніше, діти починають займатися в гуртку пізніше, пізніше повертаються додому, пізніше роблять домашнє завдання і вечеряють.

У Сіетлі, за словами Кацарофф, на додаток до занепокоєння з приводу позакласних занять, було також хвилювання з приводу того, що вчителі старших класів, які звикли закінчувати свій день рано, більше не матимуть часу на післяобідні справи.

Як мама Кацарофф зазначила, що пізніший час початку занять також створив необхідність пристосовуватися. Довелося шукати групу подовженого дня для її дітей молодшого шкільного віку, яких вона більше не могла забирати сама.

«Спочатку було важко. Але зараз ми впроваджуємо зміни вже четвертий рік. І знаєте що? Ніхто ніколи не прийшов до школи раніше на знак протесту проти пізнього початку занять. Вони проспали», — розповів Роб Андерсон.

Ключі до впровадження змін

Крістофер Сміт, суперінтендант шкільного округу Черрі-Крік у Колорадо, брав участь у плануванні переходу свого округу на пізніший час початку навчання у 2017 році. І керує цим процесом відтоді, як обійняв посаду суперінтенданта у 2021 році.

Сміт сказав, що одним із ключових чинників успішного переходу є внутрішня прихильність всього округу та обговорення всіх потенційних наслідків.

Спершу він ретельно окреслив, як виглядатимуть зміни. Далі сказав, що його округ відкритий для взаємодії з батьками та широкою громадськістю, щоб попросити їх зробити свій внесок та отримати зворотний зв’язок. Усі охочі могли висловити власні ідеї щодо реалізації змін.

За словами Крістофера Сміта, на етапі збору інформації важливо, щоб кожен, хто спілкується з батьками, дійсно знав і розумів наукове підґрунтя запропонованих змін. «Із самого початку ми говорили про те, що це добре не тільки для навчання та сну, а й для фізичного та психічного здоров’я учнів. Це те, що хвилювало багатьох наших батьків».

Під час впровадження змін шкільний округ Черрі-Крік співпрацював з організацією «Національне єврейське здоров’я» для збору даних від учнів, батьків та вчителів. Результати не лише показали збільшення тривалості сну старшокласників у середньому на 45 хвилин, а й виявили, що зміни вплинули на участь учнів у позакласних заходах, що є головною проблемою для шкільного округу.

«Було дуже важливо, що ми співпрацювали з дослідницькою організацією і змогли розповісти громаді про те, що ми виявили», — сказав Крістофер Сміт.

У 2022 році Сіетл, який намагався впровадити нову політику, розглядав можливість перенесення деяких годин початку роботи на попередній час. Педагогиня Кацарофф каже, що реакція була негайною: громада навідріз відмовилась. Це свідчить про те, що які б не були початкові занепокоєння, їх здебільшого вдалося подолати.

«У кожному конкретному випадку є люди, які кажуть, що хотіли б мати більше часу після обіду чи щось таке. Але я не думаю, що існує велике бажання змінити ситуацію. Знаю, що більшість моїх старшокласників хотіли б починати навчання пізніше, ніж зараз», — зазначила Ей Джей Кацарофф.

Поділитися цією статтею