Чекліст крутого вчителя: 10 фішок, які варто підготувати перед новим навчальним роком

Авторка тексту: Юлія Андряник

Журнал, навчальний план, підручник, роздаткові матеріали — ну все, можна на уроки! Чекайте-чекайте, забули про смішні наліпки, фотоапаратик, папірці з передбаченнями, медалі та чарівні вітаміни. Склали для вас чекліст крутого вчителя — тут 10 фішок, які зроблять ваші уроки справді особливими.

Стікери та наліпки

Ви точно помітили, як діти люблять прикрашати різноманітними наліпками свої зошити, блокноти, папки, чохли для телефонів. Окрім цього, зараз є непроголошений, але дуже помітний тренд серед людей будь-якого віку: декорувати ноутбуки стікерами. Тому учням точно сподобається така ідея. Можна роздавати наклейки за активність, старанність чи маленькі досягнення на кшталт досконалої домашньої роботи — вибір за вами.

Найкрутіше те, що варіантів наліпок і стікерів, схоже, нескінченна кількість. Вони давно перестали бути лише прикрасами — тепер це ще й про вираження своїх поглядів та позицій («Vegan», «Я ❤ Україну»), про гумор («Файна дівка», «BIG BOSS»), про вірність бренду, приналежність до спільноти. Для школи можна обрати загальні тематичні наліпки: смішна картинка з написом «Так, дістаємо подвійні листочки!» здатна підняти учням настрій. Або вужчі предметні — із Шевченком, Ньютоном, Зевсом, неандертальцем.

Борди

Борд — це та сама дошка оголошень. Але, погодьтеся, звучить значно крутіше. Дітям має сподобатися. Десь тихенько в учительській можете, звичайно, не шифруватися та сміливо називати дошку дошкою. Зрештою, більшу вагу має саме її наповнення. Мета — пробудити в учнях інтерес і втримати його.

Як багато різновидів бордів існує? Рівно стільки, скільки породить ваша фантазія й підкаже дядько Гугл. Це може бути борд із коркового дерева, картону, магнітний чи просто ватман, на якому можна писати. Борд можете створити разом з учнями або придбати готові макети.

Кілька тематичних ідей для бордів:

 • Дошка Google: зазвичай в учнів дуже багато запитань. Іноді вони не стосуються поточної теми, іноді вимагають пошуків додаткової інформації, іноді виникають уже після уроку, а деколи діти просто соромляться висловитися. То чому б не організувати такий собі «Окей, Гугл» просто в класній кімнаті, а потім допомогти учням з відповідями?
 • Дошка рекомендацій: а хто сказав, що роздавати поради — це не учнівська компетенція? Діти можуть ділитися з однокласниками та вчителями назвами улюблених книг, фільмів чи навіть місць для відпочинку. До речі, конкурс на найкращий відгук — теж варіант.
 • Дошка привітань: мабуть, кожному було б приємно в День народження побачити на борді своє фото та кілька приємних слів від однокласників.
 • Дошка успіху: на ній учні можуть ділитися своїми досягненнями поза школою. Перемога на хореографічному фестивалі, успішне закінчення курсу, виграш спортивного кубка — будь-що! Водночас хорошою традицією будуть публічні привітання.
 • Дошка Instagram: чому б і ні? Діти можуть домовитися й по черзі «постити» свої світлини.

Камера миттєвого друку

Просто тому, що це круто! День у школі не обмежується самими лиш уроками — дітям важливі дрібнички, розваги, відчуття зацікавленості в їхньому житті з боку вчителя. Тому спіймати пам’ятний/кумедний момент із життя учнів та вже за хвилинку тримати його в руках у формі маленької фотокартки — хіба не чудова ідея? До речі, навчальний процес фіксувати теж можна: групка біля дошки, яка успішно захистила проєкт, увесь клас у шерензі на фізкультурі, схилені над листочкам із самостійною голови.

Камера миттєвого друку дуже компактна, тому поміститься як у вчительську сумку, так і в маленьку шухляду столу. Куди подіти роздруковані світлини? Як варіанти — клеїти на борд, створити атмосферний «куточок спогадів» у класній кімнаті чи збирати у спільний альбом.

Колонка

Ще один девайс, від якого діти будуть у захваті. По-перше, ви можете використовувати колонку для навчання: увімкнути архівний запис, продемонструвати особливості вимови, прослухати разом цікаву лекцію. По-друге, чому б не влаштувати учням кількахвилинну перерву в супроводі спокійної мелодії? По-третє, цей пристрій — чудовий помічник у підготовці позаурочних активностей, наприклад, виступів, конкурсів чи змагань.

Є також трохи крутіший, однак менш бюджетний варіант — розумна колонка (Аліса, Алекса, Сірі — чули про такі?). Це віртуальний помічник, що реагує на голосові команди та виконує корисні функцій. Можна просити дати відповідь на просте запитання, а можна наказати ввімкнути пісню Scorpions чи гімн України.

Портфоліо учнів

До речі, це ще й хороший стратегічний хід: зможете доповнювати протягом навчальних років, а потім використати під час складання характеристики випускника. Чудово, якщо паралельно з користю для вчителя портфоліо буде цікавим для учнів також. Можна навіть дозволити їм долучитися до створення «документа», знявши з нього клеймо офіційності й таємості. «Нічого про вас без вас» — таке вчительське кредо допоможе встановити довірливі стосунки з учнями.

Найзручнішим форматом для оформлення буде папка. Тому запасіться макетами, схемами, прикладами, листочками.

Один з варіантів структури портфоліо:

 1. ПІБ.
 2. Фото учня/учениці (дозвольте їм обрати самостійно).
 3. Автобіографія (можна завести традицію писати її щороку, аби прослідкувати зміну учнями пріоритетів і поглядів на власне життя).
 4. Навчання (не обов’язково обмежуватися досягненнями — можна навіть додати розділи на кшталт «Мої труднощі», «Хочу знати/вміти», «Це мене цікавить»).
 5. Хобі (від аматорського малювання в блокноті до олімпіад всеукраїнського рівня).
 6. Досягнення (аби фіксувати результати й мотивувати. Нехай у цьому розділі будуть не лише записані сухі факти, а й додані фото дипломів, медалей, тематичних поїздок).
 7. Натхнення (знов-таки буде цікаво спостерігати за змінами впродовж років).
 8. Плани та мрії (якщо, звичайно, учні захочуть ділитися). Для мотивації можна використати фразу: «Фіксація на папері — перший крок до здійснення».
 9. Рекомендації (від педагогів).

Мотиваційні фішки

Роздаткові матеріали, обладнання, речі — точно не найкращі слова для узагальнення в цьому випадку. Фішки — ось достойний варіант! Річ у тім, що кожен із предметів категорії може насправді стати фішкою будь-якого педагога, дрібничкою, яка матиме колосально-позитивний вплив на вашу репутацію в очах учнів. Мінімум часових і матеріальних затрат на підготовку — максимальний фідбек від дітей. Адже нам усім так потрібна підтримках, а одна вчасно прочитала фраза іноді змінює життя.

Ідеї мотиваційних фішок:

 • картки із сильними цитатами:«Іноді помилка — це лише можливість почати спочатку, але вже більш розумно», «Діяти — найкращі ліки проти страху»;
 • папірці з передбаченнями. І нехай діти дістають їх навмання з кошика перед початком навчального дня/тижня;
 • персональні таємні записки для учнів: помітили, що хтось засмучений — підкиньте папірець з кількома приємними реченнями. Таке не забувається;
 • також можна взяти за традицію починати кожен ваш урок із мотиваційної цитати: написати, прочитати, наклеїти на дошці.

Медалі

А хто сказав, що їх вручають лише в кінці змагань чи під час офіційних урочистостей? Маленькі щоденні перемоги (12 балів за контрольну чи артистично продекламований вірш) також варті похвали й символічних презентів. Медальки можна виготовити самостійно. Картон, ножиці, клей, стрічка/ниточка — і вуаля! Головне — вигадати круту номінацію на кшталт «Мегамозок», «Містер оратор», «Ліна Костенко 2.0».

Сигнальні картки

Як ми знаємо, не кожен учень під час вивчення нової теми здатен визнати публічно, що нічого не розуміє. Особливо якщо однокласники схоплюють матеріал на льоту. І тут на допомогу прийдуть створені вами картки. Сміливо вмикайте фантазію та робіть їх такими, як бажає душа, а ще краще — учні. Головне — продумати різні значеннєві варіації. Наприклад: 

 • «Не розумію» — картка червоного кольору, розгублений смайлик, смішний образ із піднятими плечима;
 • «Повторіть ще раз» — помаранчевий колір, стрілочка, кумедна картинка з написом «На біс!»
 • «Розумію» — зелений колір, задоволений смайл, фразочка «Намотав на вус!».

Дитина обирає відповідну картку, щоб показати свої відчуття щодо теми.

Таймер

П’ять вагомих причин приносити цей маленький девайс із собою на урок:

 1. Він додасть вам загадковості: тільки уявіть, яка цікавість розпиратиме учнів, коли ви після «Доброго ранку!» поставите на стіл таймер без жодного натяку на подальший спосіб використання.
 2. Можна створити справжню атмосферу змагань: хто перший і за який час упорається із завданням?
 3. Таймер допоможе учням (а може навіть і педагогам) удосконалювати навички тайм-менеджменту.
 4. Діти точно не скажуть: «Та ми лише 5 хвилин самостійну писали!», бо пристрій знає краще.
 5. Зрештою, це весело: учні зможуть відслідкувати свій час роботи біля дошки, а ви — організувати до секунди точний хвилинний перепочинок.

Аптечка першої допомоги

Звичайно, у школі повинна бути справжня медична аптечка з необхідними препаратами, і дуже добре, якщо її доводиться використовувати рідко. А от підготовлений вами рятівний кейс діти точно захочуть відкривати частіше. Мета — порятунок настрою школярів.

Можна взяти баночку/коробочку, наповнити її вітамінками (бажано кольоровими) або ж маленькими цукерками та прописати інструкцію для прийому:

 • втрата концентрації,
 • поганий настрій,
 • стомленість,
 • сонливість.

Фантазія не завадить! Але майте на увазі: діти можуть захопитися та вдатися до вигадок. Це природно: ними керує любов до смаколиків. Тому не забудьте спершу встановити правила на призначення «ліків». І пам’ятайте: самолікування може бути шкідливим для здоров’я!

Поділитися цією статтею
Автор: