Словник НУШ: Батьківські збори у новому форматі

Нова українська школа потребує оновленого формату батьківських зборів. Офіційних рекомендацій, як їх проводити, немає. Ми попросили експертку «Освіторії» виокремити дієві правила підготовки до батьківських зборів у стилі НУШ. Наталія Гутарук розповідає про незвичні формати та цікаві командоутворюючі вправи для батьків.

Наталія Гутарук,
вчителька англійської мови, фіналістка премії Global Teacher Prize Ukraine 2019, експертка ГС «Освіторія»

Батьківські збори — це ефективна взаємодія в «освітній тріаді»

  • Перед нами тріада гравців: Учні + Батьки + Адміністрація. Щоб гра на полі батьківських зборів видалась успішною, треба продуктивно взаємодіяти з усіма членами команди. Універсальна порада для всіх учасників: хочете, щоб вас почули? Почуйте, будь ласка, першими.
  • Найважливіша функція батьківських зборів — командоутворююча. Інформативну, яка була до цього панівною, перебрали на себе соціальні мережі, тематичні шкільні чати у Viber.
  • Під час пандемії батьки втратили звичну точку опори. Тож організатору батьківських зборів спершу треба надати мамам і татам можливість озвучити все, що турбує, болить і викликає неприємні емоції. Знявши цю гостру стресову ситуацію, сторони будуть здатні ухвалювати продуктивні рішення і не перетворять збори на «сеанс масової психотерапії».
  • Домовтесь із батьками під час зборів бути «тут і зараз»: аналізувати актуальні проблеми, а не те, що було місяць чи рік тому. Встановіть правила: не переходити на особистості й не обговорювати окремо взяту дитину. Останнє може зустріти супротив: «Чому я взагалі сюди прийшов?» Саме тому збори, де вам потрібна присутність усіх батьків, проводьте після особистого спілкування з мамами й татами. Навіть 5–7 хвилин персонального спілкування буває достатньо, а формат обирайте самі: зустріч у ZOOM, звичайний телефонний дзвінок, спільна кава, 10 хвилин дорогою на роботу, які можна пройти разом.
  • Дозвольте батькам спілкуватися між собою. Для цього перед зборами розставте парти в класі парами (на 4 місця кожна пара), а з приходом батьків поділіть їх на групи. Ті форми групової роботи, які гарно працюють з дітьми, чудово показують себе і з дорослими!
  • Після цього обов’язково озвучте умову: «Розмовляємо фактами». Оціночним судженням — «ні», емоціям — «ні». Кожна група батьків обирає спікера, який озвучить проблеми, називаючи факти. Після озвучення вчитель може одразу прокоментувати або зробити помітку в блокноті, щоб дати зворотний зв’язок трохи згодом. Про терміни домовляєтесь одразу.

Обираємо цікаві вправи й форми роботи на батьківських зборах

Обговорення в стилі speed-dating

Напевно, ви чули про формат «швидких побачень» або ж speed-dating — кожні 3–7 хвилин люди послідовно пересідають від одного столика зі співрозмовником до іншого. Ця вправа чудово працює на батьківських зборах!

Отож, поділіть батьків на дві команди. Перша група пише на аркушах запитання, відповіді на які хоче отримати. Друга команда стає навпроти, це — відповідачі. Модератор каже: «А тепер ви маєте одну хвилину на спілкування». За моїм досвідом, люди встигають поставити й обговорити 1–3 запитання навіть за такий короткий проміжок часу.

Після того як хвилина спливла, команда №2 робить один крок у бік, щоб змінити співрозмовника. За 7 хвилин батьки можуть отримати від інших очікувані ними відповіді й відчути: «Я не один у своїй тривозі! Це треба вирішувати». Або ж, навпаки, приходять до розуміння, що ця конкретна їхня проблема не актуальна для всього класу.

Приклад

Хтось із батьків вважає, що вчителька історії задає надто багато матеріалу на домашнє опрацювання, а вчителька математики «не пояснює правила, і діти змушені шукати їх самостійно».

У процесі хвилинного обговорення з іншими батьками з’ясовується, що інші діти не скаржилися на надлишкове навантаження або також відчували нестачу пояснень з математики, написали вчительці особисто, і вона все пояснила.

Плюси вправи

Батьки діляться одне з одним практичними кейсами вирішення проблем і спірних запитань. А вчитель під час такої вправи інтенсифікує спілкування, яке й так відбувалося б між батьками, але за межами школи й у формі пліток.

Підводне каміння вправи

Перші відповіді на запитання можуть бути доволі агресивними, але ця напруга дуже швидко спадає.

«Батьківський інсайт»

Цю вправу варто застосовувати в класі, де назріла дуже болісна проблема, і ви бачите, що батьки прийшли на зустріч, налаштовані вкрай рішуче.

Для участі у вправі потрібні двоє батьків. Перший отримує роль «Мами»: «Уявіть, що ви прийшли до школи та маєте написати пояснювальну, чому ваша дитина пропустила навчальний день». Другий з батьків отримує роль «Дитини»: «Уявіть, що ви — стурбована дитина двох років, яка плаче і якій дискомфортно. Вона постійно щось хоче: їсти, спати, дивитися книжку».

«Мама» отримує завдання: «Ви маєте одночасно розказувати дитині казку (вербальна активність), писати пояснювальну (концентрація) і їсти яблуко». Коли дія починається, «Дитина» має додатково заважати матусі.  

Плюси вправи

Несподівано для себе батьки отримують візуалізацію, в якій ситуації опинились їхні діти. Сучасним школярам одночасно потрібно встигати навчатись і виконувати гору «домашок», займатись у гуртках, створювати проєкти, та ще й встигнути зробити «щось для себе». Тому якщо комусь із батьків здавалося, що дитина недопрацьовує в певному предметі, не завжди показує хороші результати, — зможуть оцінити стрес від мультитаскінгу. 

Чергуємо різні формати спілкування з батьками

Індивідуальні зустрічі з батьками

Проблеми конкретного учня ніколи не слід виносити на загальні батьківські збори — для цього існують зустрічі віч-на-віч із батьками.

Мами й тати можуть дізнатися про індивідуальні досягнення дитини та успішність (і прогрес) із різних дисциплін, вектори навчального і творчого зростання. Варто обговорити і те, як комунікує дитина, які має психологічні особливості.

Я наполягаю на тому, щоб батьки під час індивідуальних зустрічей заговорили першими й озвучили хвилювання, плани, побажання на майбутнє. А вчитель, у свою чергу, називатиме реальні факти про успішність, зони росту. Такі зустрічі — чудова можливість для батьків зрозуміти свою дитину краще. Вчитель може їм донести і хороші, і тривожні моменти, яких вони, можливо, вдома не бачать.

Неформальне спілкування з батьківським колективом

До неформального спілкування можна віднести тренінги для батьків у школах, дні відкритих дверей. Ось ми, наприклад, кілька разів на рік влаштовуємо «Родинний день у школі» — перед Днем святого Миколая, Великоднем чи 8 березня. Цього дня двері школи не просто відчинені для батьків, дідусів і бабусь — вони проводять із дітьми всі шість уроків та активно залучені в процес. День ділимо на три блоки: Інтелектуальний, Фізичний, Крафтовий (створення поробок). За весь день нам вдається якісно провести 5–6 майстерок. Але діти самі обирають, що їм буде цікаво зробити власними руками, чого навчитись. Що б не обрали — це робитимуть з ними рідні. Роль дорослих — готувати, проводити й модерувати активності.

Батьківські збори: командоутворюючі або настановчі

Загальні настановчі збори можна проводити на початку шкільного року окремо для батьків початкової чи старшої школи або ж за паралелями класів. Обговорюються правила, цілі, відбувається сесія «Запитання-відповіді».

Про командутворюючий формат батьківських зборів ми говорили вище: наважтеся спробувати кілька ігор, і ви переконаєтесь, що батьківські збори можуть бути значно більш конструктивними. 

Мініпам’ятка правил комунікації на батьківських зборах

  1. Факти, а не емоції.
  2. Соціальна дистанція не означає відстороненість. У жодному разі не відсторонюйтесь від проблем, а шукайте нові формати взаємодії.
  3. Якісний і позитивний зворотний зв’язок — такий, «від якого хочеться жити».
  4. Пропонуйте алгоритм дій та кроків наперед і давайте людям час. Батькам потрібно обговорити й обдумати почуте на зборах, провести трохи часу із цією інформацією, «порадитись» із відкритими джерелами, а вже потім прийняти власне рішення.
  5. Якщо є проблемні питання — не бійтеся їх, а одразу обговорюйте. Проте маєте бути суворим модератором обговорення.
  6. По-хорошому провокуйте батьків на озвучення власних способів вирішення ситуацій і конкретних проблем.
  7. Озвучуйте, що відповідальність за результат рівноцінно розподілений між усіма учасниками освітнього процесу.

Поділитися цією статтею