AltSchool — школа, де вчителів частково замінили комп’ютери

Автор тексту: Світлана Аксіл
Зображення: www.altschool.com

Яким міг бути стартап колишнього співробітника Google Макса Вентілли, спонсор якого – Марк Цукерберг (передано $175 млн)? Звісно, високотехнологічним. Таким він і став. «Ми хочемо зробити найкращу у світі освіту», — «скромно» каже засновник. Учнів навчають комп’ютери, діти займаються 3D- моделюванням та доповненою реальністю. Чи стане така модель освіти в майбутньому стандартом для всіх?

Навчання 24/7

«Очікували, що методики будуть новаторськими, але й гадки не мали, що потрапимо на бета-тестування», — так говорять батьки учнів про AltSchool, яка п’ять років тому була створена у Сан-Франциско. Хтось каже з обуренням: мовляв, експериментують на наших дітях. А хтось із захватом: це ж «вікно у майбутнє», більш сучасної освіти годі й чекати.

«У нас більше інженерів та IТ-фахівців, ніж у будь-якій початковій школі на планеті, — зізнається Макс Вентілла. — Ми створюємо інформаційну панель, щоб кожен вчитель міг бачити кожну дитину в його класі: яка межа для цього учня, де потрібно ще трохи попрацювати, а де він випереджає».

Засновники AltSchool запропонували нове поняття: персоналізоване навчання, яке вже нині відомо в усьому світі. Не просто індивідуальне, а з вільним вибором дитиною предметів, тем, темпу та навіть часу навчання (до класу діти можуть приходити будь-коли, 24 години на добу — достатньо ввести код доступу).

Забезпечити таку гнучкість може лише тріо: учень-вчитель-комп’ютер. Фактично педагог стає консультантом та коучем дитини, а навчає та перевіряє знання машина. Не дивно, що новаторами, які віддали синів та доньок до такого закладу освіти, стали вчені та комп’ютерщики — фахівці Кремнієвої долини.

Життя за образом Google

Якщо казати коротко, учні AltSchool працюють за тим самим принципом, за яким організована робота у Google. В офісах тут пропонують безкоштовні масажі, хобі-заняття, фітнес-заняття, їдальні та кафе. Тут є душі, капсули сну та місця відпочинку, щоб залишатися по кілька днів на роботі і працювати тоді, коли на це є натхнення. Трудоголиків-айтішників це не змушує насолоджуватися відпочинком, навпаки, після години танців або малювання, сну та гігієни решту часу вони витрачають на улюблену професійну діяльність.

Так само й учні AltSchool: вони мають усе для занять спортом чи мистецтвами, майструють, працюють у зеленому куточку, займаються дизайном, можуть гратися. Але основний час все ж проводять у навушниках та з гаджетами. Бо самі так обирають. Недарма школу прозвали «Монтессорі 2.0»: якщо в авторській системі освіти Марії Монтессорі кожна дитина щодня самостійно обирає матеріал, з яким хоче працювати, то в школі Кремнієвої долини — те саме, але віртуально та за допомогою програм-помічників.

Айпад та ноутбук замість підручників

На вході до школи учнів зустрічає монітор на стіні. На ньому кожен школяр повинен зробити позначку зі своїм зображенням. Спеціальний додаток моніторить таким чином відвідуваність у закладі. Дошкільник 3-4 років, що приходить до AltSchool, отримує власний айпад та навушники. Якщо дитина не вміє ще читати, то завдання чи певні інструкції надходять їй у формі голосових повідомлень. Більш старші учні отримують ноутбуки. Кожен учень має щоденний «плейлист», де містяться його цілі на сьогодні, нагадування про участь у проектах, групові заняття. Гаджети дають змогу документувати виконання завдань. Учень має сфотографувати свій малюнок, саморобку чи інший матеріальний результат роботи та додати у свої бази.

Google та інші провідні IT-компанії працюють над обслуговуванням віртуального клієнта на основі аналізу його переваг та попередніх виборів. Такі технології діють і в «школі майбутнього».

«Розумні машини» підбирають для кожного учня цікаві для нього теми, аналізують рівень знань та вмінь, добирають посильні завдання.

Персоналізоване навчання для юних «трудоголіків»

Усі школярі користуються спеціальним додатком My.AltSchool. У ньому можна відстежувати успішність кожного учня та об’єднати всі необхідні дані про школяра: про здоров’я (наприклад, про алергію на певні продукти харчування), інтереси, досягнення, «портфоліо» минулих робіт. Також додаток допомагає створити особистий план навчання. Він — індивідуальний і доступний на айпадах для кожного школяра. Система навчання уособлює так звану PLP, яка складається вчителями разом з учнями та їхніми батьками.

Це своєрідний набір цілей та завдань, що базуються на інтересах, вподобаннях, сильних та слабких сторонах кожного учня. Один урок може поєднувати кілька дисциплін, а завдання можуть бути будь-якої складності, якщо дитині вони по силі: від написання блога до розробки комп’ютерної програми.

Також скрізь по школі розміщені камери. Вони фіксують, що відбувається на заняттях, як поводиться кожна дитина, та допомагають вчителям проаналізувати процес навчання і виконання завдань.

Клас-корабель чи горище

Робоча зона в школярів — не звичні кабінети. Свій простір учням дозволяється створювати самим: на свій розсуд розставляти меблі, крісла-мішки, розвішувати гамаки. Просять застосовувати власні проекти у створенні зони для навчання. Тож діти перетворюють їх на… імітацію кораблів, мансард художників, лабораторії чи горища.

«Ми створили такі умови для учнів, щоб вони відчували комфорт у школі. За групами не закріплюються класні кімнати. У процесі навчання діти можуть переходити з однієї кімнати в іншу, щоб у них не виникло відчуття клітки, в якій їх зачинили. Адже свобода в навчанні дає результат», — розповідає засновник Макс Вентілла.

«Може здатися, що учні AltSchool — ледарі і постійно тільки валяються на килимках, — каже віце-президент з педагогіки Коллін Бродерік. — Але це не так. Учні, крім 3D-моделювання, вирощують свої невеликі зелені куточки з рослинами або виконують завдання з редизайну кімнати. Вони постійно чимось зайняті».

Замість іспитів — інтерв’ю

AltSchool — це міні-школи (від 35 до 120 дітей). Для учнів віком від 4 до 14 років розподілу на класи немає. Школа просто поділяється на молодшу та середню, а також є дитсадкова група. Старші учні стають менторами для молодших і допомагають їм у навчанні.

Зараховуються учні після невеликого інтерв’ю та знайомства з їхніми вподобаннями та інтересами. Вступних іспитів немає. Але саме інтерв’ю формує профіль учня і допомагає вчителям зрозуміти, як налагодити взаємодію в класі між учнями, щоб сильні сторони одного школяра допомагали розвинути слабкі іншого. Вартість навчання зростає з популярністю самої школи і наразі становить $30 тис. на рік.

Вчителі не ведуть тут паперової документації та навіть електронних журналів. Технологічна платформа дає змогу всім бути однаково в процесі, зберігає купу інформації про клас. Педагоги мають змогу створювати персоналізовані плани. Батьки, у свою чергу, можуть бути в постійному контакті з вчителями, адміністрацією школи і мати повну картину, що відбувається з їхньою дитиною. Вчителі при цьому не витрачають час на паперові звіти для директора чи батьків.

Онлайн-навчання в африканському селищі

Три роки тому аналогічні школи відкрилися в Нью-Йорку та Пало-Альто в Каліфорнії. Кількість AltSchool розрослась до шести. Але один із закладів минулого року розформували. А ідею створення аналогів у кожному штаті, а потім і ще розгалуженішої мережі поки що згорнули.

Утім, це і є мета, на втілення якої спонсори готові витрачати величезні кошти. Планують, що персоналізоване навчання, побудоване на технологіях, зможе подолати нерівність у навчанні.

Штучний інтелект, який розроблятиме для кожної дитини оптимальний навчальний курс, та онлайн-навчання зможуть дати однакові стартові можливості дитині в глибинці та столиці. А згодом, коли гаджети та інтернет перестануть бути проблемою в бідних країнах, найкращу освіту можна буде отримати і в африканському селищі, і в кочовому поселенні Азії.

«Дослідження демонструють, що учні досягають величезних успіхів у вивченні, коли можуть навчатися в потрібному їм темпі та з урахуванням власних інтересів і вподобань, — каже Марк Цукерберг. — У школах із чудовими вчителями та новими моделями навчання може бути не так багато учнів, кілька сотень, але більшість школярів не має доступу до таких шкіл. Ми сподіваємось, що технології допоможуть вирішити ці масштабні проблеми. Адже кожна дитина заслуговує на хорошу освіту».

Чи допоможуть технології донести якісну освіту в будь-який куточок планети, або ж ставку варто робити на вчителів, на людський фактор, — покаже час.

Поділитися цією статтею