Професії майбутнього: ТОП-7 напрямків, що будуть популярними до 2020 року

До ТОП-7 найпопулярніших спеціальностей серед українських абітурієнтів у 2018 році увійшли: філологія, право, менеджмент, середня освіта, комп’ютерні науки, економіка, медицина — таку статистику наводить МОН. Щоб дізнатися, які сфери та спеціальності будуть у тренді наступного десятиліття, «Освіторія» звернулася до керівника експертно-аналітичного центру Міжнародного кадрового порталу HeadHunter Україна Катерини Криворученко.

— Український ринок праці не є однорідним. Кількість пропозицій на певну спеціальність залежить від регіону. Легше та швидше молодим спеціалістам знайти роботу в містах-мільйонниках, де зосереджене виробництво та сформована розмаїта інфраструктура.

Найпомітнішою тенденцією останніх років на ринку праці в нашій країні Катерина Криворученко називає діджиталізацію:
— Онлайн-технології та комунікації тісно вплітаються в усі сфери життя, і вміння застосовувати їх у роботі та бізнесі — дуже важливе. Так само, як і крос-функціональність виконуваних завдань і можливість працювати на стику спеціальностей.

Якщо раніше після закінчення вишів знання студентів були релевантними ще довго, то на сьогодні в кращому разі це півроку. Після чого знання у своїй сфері треба оновлювати. Тож наступний важливий тренд — необхідність вчитися протягом усього життя, — славнозвісне longlife learning. Ви маєте знати, де взяти інформацію, як її адаптувати та застосувати у вашій сфері діяльності.

Через 10–20 років більше робочих професій будуть роботизовані. Тому, думаючи про майбутнє, орієнтуйтесь на професії, де зможете реалізувати креативний потенціал для того, щоб навіть бізнес-завдання вирішувати нестандартно, орієнтуючись на людський фактор.

IT

Сфера інформаційних технологій — чи не найзатребуваніша в найближчому та віддаленому майбутньому. IT-індустрія потребуватиме великої кількості web-розробників, програмістів, розробників ігор та аналітиків у сфері обчислювальної техніки, аналітиків з інформаційної безпеки. Серед IT-спеціальностей, які в Україну ще не дісталися, але лідирують у США, — інженер з машинного навчання. Ці працівники можуть максимально повно реалізовувати потенціал технологій на базі штучного інтелекту. При цьому такі технології можуть функціонувати в напівавтоматичному режимі.

Ще одна ноу-хау-спеціальність зі сфери IT для України, на яку слід звернути увагу вже зараз, — архітектор інтернету речей. Інтернет речей (побутові пристрої, підключені до інтернету, наприклад, холодильники, як можуть самі замовляти їжу, чи кросівки з wi-fi — прим. ред.) у світі стрімко розвивається, і люди бізнесу намагаються інтегрувати його можливості у свої проекти. Також з’являться посади архітекторів віртуальної реальності, проектувальників нейроінтерфейсів, дизайнерів аватарів і тестувальників нових технологій.

Юридична сфера

Конкурс на юридичні спеціальності в Україні — у середньому 6 осіб на місце. Він недарма такий високий: юристи нарозхват як у штаті будь-якої компанії, так і на аутсорсі. Заглядаючи в майбутнє, можна спрогнозувати появу такої спеціальності, як віртуальний адвокат. Наприклад, в Америці вже зараз набирає обертів юридичний супровід клієнтів у режимі онлайн. Доволі скоро така тенденція стане популярною і в нас.

Економіка та менеджмент

Бухгалтерів та касирів у майбутньому прогнозовано замінять автоматизовані системи. А ось люди в економічному секторі знадобляться там, де потрібно буде розробляти програми фінансових заощаджень, схем страхування. Паперові гроші відмиратимуть, тому знадобляться профі, які конвертуватимуть живий «кеш» в електронну валюту та навпаки.

Високий попит матимуть спеціальності бренд-менеджерів, PR-менеджерів. А оскільки зростатиме кількість фрілансерів, знадобляться послуги тайм-менеджерів, які будуть організовувати та продавати робочий час інших людей.

Аналітики Big Data

Big Data означає «великі дані», а сама спеціальність — на стику інформаційних технологій та соціології. Аналітики Big Data — універсальні спеціалісти з добрими математичними, статистичними, комп’ютерними, економічними та бізнес-знаннями. Вони вивчають великі масиви даних, які містять розрізнену інформацію (результати досліджень, тенденції ринку, клієнтські смаки), що допомагає в результаті приймати важливі управлінські рішення. Найважливіше вміння таких спеціалістів — бачити логічні зв’язки в системі зібраної інформації та на основі цього розробляти бізнес-рішення, моделі.

Освіта

Високі технології впроваджуватимуться в наше життя нон-стоп, тому люди вчитимуться постійно й паралельно з основною роботою. Високо цінуватимуться педагоги, які вміють індивідуалізувати навчання та створюватимуть індивідуальні навчальні програми. Тільки так люди зможуть якісно та швидко засвоювати інформацію та встигати за новими вимогами.

Нарівні з вчителями будуть популярними й модератори, завданням яких стане організація групових обговорень для кращого засвоєння матеріалу.

Будівництво

У цій сфері відбувається глобальна автоматизація. Тому якщо вмітимете управляти енергоефективними системами, будете високо затребуваним спеціалістом. Як і якщо навчитеся проектувати будинки, що використовують альтернативні джерела енергії — сонце, вітер. Зростатиме попит на розробників «розумних будинків», де людина майже не займатиметься домашніми справами.

Також зараз активно розвиваються біотехнології, тому в найближчому майбутньому чекаємо на появу нових будматеріалів. Це значить, що знадобляться спеціалісти, які вмітимуть з ними працювати.

Біотехнології та медицина

Вже зараз у містах України починають тестувати спеціальність сіті-фермерів, які вирощують продукти в межах міста з використанням сучасних технологій (на дахах хмарочосів, наприклад). Це знизить ціну на доставку товарів з регіонів.

Матимуть попит ГМО-агрономи, які займатимуться втіленням біодосягнень та отриманням продуктів із заданими якостями.

У медичній сфері будуть затребуваними спеціалісти, які створюватимуть штучні органи на 3D-принтерах для заміни пошкоджених. Люди житимуть довше, а отже будуть потрібні геронтологи. Матимуть попит і розробники кіберпротезів та імплантів, які вживлятимуться в тіло людини і сприйматимуться ним як власні.

Якими навичками оволодіти, щоб роботодавці полювали на вас

Критичне мислення та вміння комплексно вирішувати проблеми

Прискіпливо перевіряйте інформацію, оцінюйте та аналізуйте її. Ця навичка високо цінується в будь-якій професійній сфері. А щоб комплексно вирішувати проблеми, навчіться бачити й усувати причини, а не наслідки. Наприклад, якщо ваша організація не приносить бажаного прибутку, не поспішайте звільняти персонал, а ґрунтовно проаналізуйте її роботу.

Медіаграмотність та знання основ IT-технологій

Блоги, соціальні мережі, подкасти, форуми активно проникають у професійні комунікації. Навіть більше, вони перетворилися на інструменти взаємодії зі споживачами. Вам неодмінно знадобиться вміння працювати у форматах відео та розробляти контент для сучасних форм масової інформації та комунікації.

Гнучкість розуму та неперервна освіта

Її ще називають когнітивною гнучкістю: навчайтеся миттєво переключатися з однієї думки на іншу та обмірковувати кілька речей одночасно.

Longlife Learning — готовність навчатися та перенавчатися все життя, адже спеціалісту майбутнього доведеться змінювати до 10 професій протягом життя.

Високі показники емоційного та соціального інтелекту

Це здатність розуміти емоції, наміри та мотивацію інших людей і свої власні, а також уміння управляти своїми емоціями та емоціями інших людей, підлаштовуючись під тон співрозмовника, відчувати його настрій.

People management

Уміння управляти людьми приходить з досвідом і охоплює безболісне вирішення конфліктних ситуацій, недопускання пліток та інтриг у колективі, формування такої атмосфери у колективі, щоб співробітники поспішали не з роботи, а на роботу.
Вміння працювати віддалено та збирати й опрацьовувати великий обсяг інформації.

Крос-функціональність та міждисциплінарність

Вміння працювати на стику професій. Крім своєї спеціалізації треба мати непогані знання в суміжних сферах. Адже професіонал, який освоїть не одну спеціальність, а дві чи три споріднені, матиме у своєму арсеналі більше інструментів і, відповідно, більше шансів на омріяну посаду.

Поділитися цією статтею