8 порад батькам першокурсників від батьків випускників

Вступ дитини до університету приносить батькам не лише радість, а й паніку. Як підтримати свого новоспеченого студента та допомогти йому уникнути неприємностей? Досвідом діляться батьки випускників.

Менше контролю

Студентські роки — це перехідний етап між школою та дорослим життям. Саме тоді формується самостійність та відповідальність. Звісно, потрібно цікавитись життям своєї дитини та допомагати. Але контроль кожного кроку лише зашкодить. Дозвольте дитині самостійно ухвалювати рішення та нести за них відповідальність.

Батьківський контроль повинен бути періодичним. Час від часу запитуйте про навчання, стосунки з викладачами та одногрупниками. Але намагайтесь не критикувати, а підтримувати. Діліться власним досвідом, розповідайте не лише про свої студентські досягнення, а й про помилки. Тоді дитина більше вам довірятиме і проситиме поради.

Не надто розпитуйте про бали, конспекти та контрольні. Перші місяці навчання дуже стресові для студентів. Їм потрібно звикати до іншої системи оцінювання, нових видів контролю знань та багатьох інших змін. Краще поцікавтеся, які предмети подобаються вашому першокурснику. Нехай він відчує вашу небайдужість до його інтересів, а не лише контроль.

Допомагайте взаємодіяти з колективом

У школі фактично весь навчальний процес контролював учитель. В університеті зона відповідальності значно розшириться. Студенти самі обирають навчальну літературу, контролюють кількість набраних балів за семестр, пильнують дедлайни та власні «хвости». Завжди самостійно вирішувати всі питання — надто складно. Потрібно взаємодіяти.

Поцікавтесь, які стосунки у вашого сина чи доньки з одногрупниками. Запропонуйте кілька ідей, як можна разом ефективно підготуватися до модуля чи заліку. Порадьте співпрацювати: ділитись інформацією, конспектами, допомагати та просити допомоги. Це не лише дасть змогу вдало скласти іспити, а й навчить бути хорошим командним гравцем у будь-якій життєвій ситуації.

Вчіть розпоряджатися фінансами

Більшість батьків обирають просту схему: давати на місяць певну суму кишенькових грошей і не контролювати витрати. Дитина може витратити ці гроші за перший тиждень і зіткнутись із проблемами. Як же вчинити далі: знову дати грошей чи нехай викручується?

Кожен з варіантів може призвести до нехороших наслідків. Краще допоможіть студенту спланувати свій бюджет. Для цього є безліч програм для смартфонів, наприклад Homemoney, Spendee, Easycost. Але спершу потрібно на практиці опанувати певні речі. Поясніть дитині, наскільки важливо вчасно оплачувати рахунки, допоможіть розставити пріоритети у витратах. Поговоріть про необдумані покупки та речі, на яких не варто економити.

Дозвольте самостійно обирати майбутнє

Батьки часто дозволяють собі робити вибір замість дитини. Адже мама і тато вже мають певний досвід і знають, куди потрібно рухатись, щоб досягти успіху.

Але випускники шкіл не завжди здатні уявити чітку картину власного майбутнього. Вони не знають, яким точно буде їхнє місце в суспільстві та яке заняття приноситиме задоволення протягом життя. Є лише тут і зараз. У такій ситуації дитину можна певним чином підштовхнути до вибору. Допомогти визначитись, спираючись на її інтереси.

Але це усвідомлення прийде в університеті. Згодом студент зрозуміє, у якому напрямку хоче рухатись. Тому намагайтесь не впливати на вибір профільної спеціалізації вашою дитиною.

Також ваш студент може захотіти змінити спеціальність, факультет чи навіть виш. Це може бути імпульсивне рішення, яке виникло через стрес або конфлікт. Дайте дитині час на роздуми. Але якщо рішення обдумане, просто не заважайте сину чи доньці самостійно будувати своє майбутнє. Краще змінювати життя, поки ще молодий. А не коли в тебе вже сім’я і ти розумієш, що багато років займаєшся справою, яку не любиш.

Бувають і критичні випадки: «На третьому курсі син почав працювати за спеціальністю. Але часу на навчання йому не вистачало. Тому почались проблеми. А в результаті взагалі все дійшло до відрахування. Я дуже хвилювалась, просила його вступити до будь-якого приватного вишу чи хоча б коледжу. Боялась, що він залишиться без освіти. Але син твердо вирішив закінчити свій університет. Від відновився і цього разу довів навчання до кінця. Це був його дорослий вибір», — ділиться мама одного з випускників.

Допомагайте пов’язувати навчання і життя

Навчання студента часто проходить за схемою: вивчив, склав, забув. Потрібно набрати бали, скласти сесію, вийти на стипендію. А потім вже на роботі згадують про деякі університетські предмети і шкодують, що так мало часу їм приділяли.

Коли студент дивиться на навчальну дисципліну не як на випробування, яке потрібно пройти, а як на досвід, що буде корисним у майбутній роботі, ставлення міняється.

Та прийти до цього самостійно важко. Допомагайте своїм дітям. Порадьте знайти практику, стажування чи волонтерство, пов’язане зі спеціальністю. Або самостійно розробити якийсь проект. Це допоможе зрозуміти, які знання реально знадобляться на практиці і поглянути на навчання під іншим кутом.

Обирайте гуртожиток

Якщо ваша дитина їде до іншого міста і потрібно вирішувати питання з житлом, однозначно обирайте гуртожиток. Там можуть бути не надто хороші умови: кілька людей у кімнаті, спільні ванна і кухня. Але це неймовірний досвід. Гуртожиток — це окреме маленьке суспільство. Там студенти вчаться повністю брати відповідальність за свої речі, вести побут.

Великим плюсом також є можливість навчитись взаємодіяти з іншими. В одній кімнаті можуть жити зовсім різні люди, їм потрібно бути гнучкими, проявляти співчуття і розуміння. Також молоді люди мусять самостійно давати раду життєвим ситуаціям та підтримувати одне одного. А ще життя в гуртожитку — це романтика. Розмови до самого ранку, пісні під гітару, нові друзі.

Порадьте своєму сину чи доньці розділяти побутові обов’язки із сусідами по кімнаті: встановити графік прибирання, спільно готувати їжу. Така організація полегшує життя. Наприклад, ваша дитина працює над об’ємним рефератом. Часу щось зготувати зовсім немає. У такий момент виручає взаємодія: сьогодні тебе нагодують смачною вечерею, а завтра ти когось пригостиш.

Налаштовуйте дитину на те, що не обов’язково ставати друзями зі своїми сусідами. Важливо просто проявляти толерантність, шукати спільну мову.

Якщо все ж вирішили винаймати квартиру, хорошим варіантом буде розділити її ще з одним студентом. Так адаптація до всього нового пройде трішки легше. Постарайтесь не тримати все у своїх руках, розділяйте обов’язки щодо квартири зі своєю дитиною: ви можете доручити їй сплату комунальних платежів та поповнення інтернет-рахунку, а самі будете спілкуватись із господарями житла та сплачувати квартплату.

Не знайомтесь із викладачами

Втручання у навчальний процес може мати не найкращі наслідки. Деякі батьки приходять до викладачів, радяться з ними з приводу навчального процесу, дізнаються оцінки, а хтось навіть влаштовує скандали. Це негативно впливає на ставлення до студента в університеті. Викладачі не сприймають його як самостійну людину, яка може приймати важливі рішення та робити вибір. Тому саме навчання краще повністю довірити сину чи доньці.

«З першого дня навчання син дуже хвилювався. Ми з чоловіком допомагали йому розбиратись із аудиторіями, предметами, подбали про те, щоб він отримав хороші підручники. Та з часом так захопились, що весь навчальний процес уже лежав на наших плечах. Ми радились із викладачами щодо курсових робіт, телефонували старості, щоб дізнатись теми рефератів, моніторили на сайті університету розклад занять. Син вже не відчував власної відповідальності за навчання, а в університеті його перестали сприймати як зацікавленого студента. Нам довелось докласти чимало зусиль, щоб вийти із цієї ситуації», — діляться батьки.

Але все ж тримайте руку на пульсі. Може трапитися, що дитина просто боїться розповідати про свої проблеми. Якщо ви помічаєте зміни в настрої: замкненість або, навпаки, невластивий прояв емоцій, поцікавтесь, у чому річ. Можливо ваш син чи донька зазнає тиску з боку одногрупників чи має серйозні проблеми з якимось навчальним предметом. Ви можете звернутись до куратора групи і попросити прояснити ситуацію. Але не робіть це привселюдно. Адже проблема може бути лише в тому, що ваша дитина закохалась чи посварилась із кимось.

Допомагайте з побутом

Студенту потрібен час на адаптацію. Спочатку непросто розібратись зі всіма новими предметами. Прості побутові справи іноді просто вилітають з голови. Тому батькам краще подбати про те, що не стосується навчання. Звільніть свою дитину на певний час від домашніх обов’язків.

Якщо дитина буде навчатись в іншому місті, допоможіть розібратись із маршрутом від університету до житла, порадьте придбати проїзний. Такі деталі сумарно забирають багато часу, який вашому студенту важливіше витратити на адаптацію до навчального процесу.

Поділитися цією статтею