Поробки з коробки: 10 екологічних ідей для уроків та дозвілля

Під час війни завжди страждає природа, і їй також потрібна наша турбота. Маленькі кроки та прості звички у довготривалій перспективі допоможуть покращити стан нашого довкілля. Тому так важливо навчати цього дітей. Зібрали для вас 10 екоідей для уроків та цікавого дозвілля вдома.

Використані матеріали — помічники на уроках

Як роздаткові матеріали можна використати побутові речі, що були в ужитку. Це допоможе зробити уроки трішки цікавішими. Вправи із використанням різних матеріалів дітям подобаються більше, ніж звичайні записи в зошиті. Вони сприймають їх як певну гру чи змагання.

Водночас учні вчаться знаходити нове життя для речей, які, здавалося б, можна відправити у смітник.

Одноразовий посуд

Його можна використовувати на уроках математики для розв’язання прикладів. На одноразових стаканчиках запишіть числа. А на пластикових ложках чи смужках картону — приклади. Завдання дітей — скласти всі приклади, у яких після знаку «дорівнює» буде число зі стаканчика.

Одноразові тарілки можна використати для пояснення дітям поняття частини від цілого. Для цього розріжте їх на частини чи зафарбуйте різними кольорами.

Також тарілки можуть згодитися для розв’язання прикладів із дробами. Розріжте тарілки та позначте, яку частину від цілого становить кожен шматочок. Така наочність буде помічною для порівняння, додавання та віднімання дробів.

Контейнери з-під яєць

Вони чудово підійдуть дошкільнятам для завдань на дрібну моторику. Запропонуйте дітям розсортувати намистини за кольорами та розкласти їх у різні відділення контейнера.

Або покладіть на дно кожного відділення папірець із числом. А діти кластимуть у них відповідну кількість кубиків, квасолин чи інших дрібних предметів.

Коробочки

Маленькі коробки можна використовувати як кубики в навчальних чи ігрових цілях. Наклейте на кожну сторону папірці та запишіть на них завдання. Дитина кидатиме кубик та виконуватиме те, що їй випало.

Або можна написати на кубику різні запитання до прочитаного тексту. Учень крутитиме його в руках і по черзі відповідатиме на запитання, що на ньому записані. Так вдасться зробити розповідь вичерпною.

Корки

Їх також можна використовувати на уроках математики. Замість того щоб записувати приклад у зошит, наклейте папірці із числами та знаками на корки. Виконуючи такі приклади, діти швидко навчаться виносити числа за дужки. Або перетворювати приклад на додавання на приклади на віднімання.

Поробки та інсталяції

Покажіть дітям, що для створення різних креативних речей можна використовувати матеріали, що вже були в ужитку. Спершу ви можете оголошувати класу, що потрібно зібрати пластикові пляшки чи старі газети для поробок. А згодом помітите, як діти самі пропонуватимуть вам різні ідеї з використаними матеріалами.

Книжечки з макулатури

Запропонуйте учням створити власні книжки або комікси з макулатури. Зберіть разом старі газети, журнали, картон та папір. Зі старих зошитів можна використати чисті аркуші, які залишились.

Діти можуть працювати у групах, парах чи індивідуально. Визначтеся з форматом і темами. Наприклад, це може бути історія про супергероїв, лісових звірів чи захист природи.

Поділіться заздалегідь варіантами, як можна оформити книжку, яку макулатуру для чого використовувати. Запропонуйте дітям сайти, де можна знайти цікаві ідеї чи колажі для натхнення. Наприклад, це може бути Pinterest.

Для створення книжечки учні можуть вирізати картинки, слова із цікавими шрифтами та приклеювати їх. А також самостійно малювати та прописувати свою історію.

Влаштуйте презентацію робіт. Нехай діти розкажуть не лише свою історію, а й про те, яким матеріалам вони дали друге життя.

Макет зі сміття

Влаштуйте спільне прибирання в місцевому парку чи сквері. Для зручності візьміть різні пакети для пластику, скла, паперу та органіки.

Для створення інсталяції відберіть те сміття, що може згодитися. Очистіть або промийте його водою.

Спільно всім класом ви можете створити, наприклад, макет міста. Використовуйте коробки для майстрування будинків. Трубочки — як вежі чи стовпи. Розфарбовані пластикові пляшки можуть стати будівлями у формі куполів. Додавайте деталі: доріжки, дерева, вивіски магазинів. Усе це можна змайструвати з різних пакувань, кришечок чи поліетиленових пакетів.

Покажіть свою інсталяцію учням інших класів. Нехай діти розкажуть про те, скільки якого сміття вони зібрали. Та які матеріали використали для створення тих чи тих деталей.

Формуємо екозвички вдома

Щоб навчити дитину турбуватися про довкілля, важливо подбати про те, щоб любов до природи була сімейною цінністю. Адже діти переймають поведінку своїх батьків. Тож формуйте екозвички всією родиною.

Також важливо пояснювати дитині, чому з’являються певні правила, навіщо економно використовувати ресурси, сортувати сміття чи не купувати зайві речі. Так ви допоможете сину чи доньці підходити до екологічного способу життя свідомо.

Корисні домашні звички, що допоможуть довкіллю

Не користуюсь — не беру

Перш за все варто поговорити про ресурси. Розкажіть дитині, звідки вода потрапляє до крана чи як у квартирі з’являється світло. Поясніть, які ресурси землі є вичерпними. І як сильно люди можуть допомогти берегти їх, якщо кожен буде економити.

Навчіть дитину вимикати воду та світло, якщо вона ними не користується в цей момент. Будьте лагідними в нагадуваннях і дозвольте сину чи доньці робити вам зауваження, якщо ви не дотримуєтеся цього правила.

Також це може стосуватись їжі. Поясніть дитині, що за обідом вдома чи в шкільній їдальні не варто класти на тарілку те, що точно не з’їси. Так само не варто купувати велику кількість продуктів, що можуть швидко зіпсуватись. Адже ця їжа потім потрапить до смітника.

Цим правилом також варто керуватись при покупках. Розкажіть сину чи доньці, що багато речей — не означає добре. Навчіться разом відмовлятися від імпульсивних покупок. Запропонуйте замість чергової іграшки піти до парку розваг чи в кіно.

Багаторазові речі

Придбайте дитині багаторазову пляшку для води. Нехай вона буде стильна та яскрава, щоб ваша малеча любила носити її із собою. Поясніть, чому краще відмовитися від постійного купування води у пластикових пляшках.

Так само ви можете подарувати дитині власну екоторбу. Вона ходитиме з нею до магазину та звикне відмовлятися від пластикових пакетів. А ще подаватиме гарний приклад друзям.

Друге життя

Навчіть сина чи доньку знаходити можливість використовувати речі повторно. У пакуваннях з-під йогуртів чи сирків можна пророщувати розсаду або мікрозелень. Палички для суші використовувати, щоб підв’язати кімнатні рослини, яким потрібна опора.

Якщо в домі з’являються поліетиленові пакети, поясніть, чому важливо використовувати їх ще раз. Знайдіть їм повторне застосування: для сміття чи зберігання речей.

Також разом переглядайте одяг та іграшки. Відкладайте те, з чого дитина вже виросла або чим не користується. Їх можна віддати знайомій родині або до благодійного фонду. Поясніть дитині, що так ви не лише допомагаєте іншим, а й дбаєте про довкілля. Адже даєте речам нове життя, а це допомагає зменшити кількість сміття.

Сортуйте весело

Розкажіть дитині, яке значення для довкілля має сортування сміття. Не варто лякати її моторошними картинками забрудненої природи. Почніть з позитивного. Наприклад, як із переробленого сміття з’являються нові матеріали. Для цього можете переглянути цікаве відео.

Не навантажуйте дитину надто складними правилами сортування. Ви можете почепити зрозумілу інструкцію біля контейнерів. Або поставити в кімнаті дитини окрему коробку для паперу та картону.

А щоб зацікавити дитину сортуванням сміття та допомогти зрозуміти його принципи, пограйте разом у гру TRASH HUNTER.

Поділитися цією статтею