До Дня збройних сил України ми зібрали 6 знакових фільмів про українських військових у війні на Донбасі, які можна подивитися всією родиною.
«Невидимий батальйон», реж. Аліна Горлова, Ірина Цілик, Світлана Ліщинська
Це документальна стрічка про жінок, які служать в українській армії. Шість історій про героїнь, які воювали на передовій російсько-української війни.
Сам фільм виріс з однойменного правозахисного громадського проєкту про українських жінок на війні. Його авторки помітили, що жінки можуть працювати на фронті снайперками, розвідницями і танкістками, але в армії їх оформлюють кухарками, діловодами і швачками. Тобто рівень їхнього забезпечення абсолютно не відповідав їхній роботі й ризику на війні.
Завдяки проєкту та фільму Міністерство оборони нарешті розширило для жінок список посад у Збройних силах України до 63 позицій солдатського, сержантського та старшинського складу. Проте офіцерські посади для них досі недоступні.
«Міф», реж. Леонід Кантер, Іван Ясній
Це документальний фільм про соліста Паризької національної опери Василя Сліпака, який з початком російсько-української війни покинув успішну кар’єру на одній з найкращих сцен світу і пішов на фронт захищати Батьківщину. 29 червня 2016 року він загинув у бою на Донбасі від кулі снайпера.
У стрічці використали багато архівних відео з повсякденного життя Василя та його виступи на сцені. Хроніку автори стрічки збирали понад пів року. Також спілкувалися з його однокласниками, друзями, родиною, колегами. Знімали фільм у Львові, Києві, на Донбасі та в Парижі.
Протягом 2017–2018 років «Міф» показали в сотні міст Європи, Канади та США. Стрічку визнали «найкращим документальним фільмом» на «Золотій Дзизі», премії Української кіноакадемії. Також фільм переміг на кінофестивалях у Португалії та Індії.
«Родинна справа», реж. Валерій Балаян
Це документальна стрічка про три сім’ї українських військових, які пішли на фронт. Усі вони зі східної України, Сум, Луганщини та Січеславщини.
Стрічка розповідає історію про молодого військового, який потрапив у полон до сепаратистів. Про колишнього радянського майора-прикордонника, який служив у батальйоні «Донбас», та його трьох дітей, які теж пішли на фронт. Про українського військового, колись успішного підприємця в Луганську, родині якого довелося тікати з рідного дому. Тепер його сини вчаться у військовому ліцеї.
6 грудня показ стрічки відбудеться в Сумах. У Києві фільм презентують 13 грудня за участю героїв у Будинку кіно о 18:30. Вхід вільний.
«Кіборги», реж. Ахтем Сеїтаблаєв
Це військова драма про захисників Донецького аеропорту. За сюжетом, невеликий підрозділ української армії протистоїть наступу російських окупаційних корпусів у Донецькому аеропорту восени 2014 року.
Автори намагалися відтворити реальні події боїв за аеропорт, манеру переміщень, побут кіборгів. Знімальну групу консультували військові, зокрема оборонці аеропорту. В одному епізоді фільму роль комбата виконав справжній ветеран АТО.
Стрічка стала одним з найуспішніших українських фільмів у прокаті. Та зібрала багато нагород вітчизняної кінопремії «Золота Дзиґа» — за найкращий фільм, акторів головної ролі та другого плану, сценариста, художника-постановника та художника з гриму.
«Позивний Бандерас», реж. Заза Буадзе
Це український військовий детектив про події на Донбасі влітку 2014 року. За сюжетом стрічки група українських контррозвідників намагається запобігти диверсії росіян у зоні АТО. Завдання проходить біля рідного села командира з позивним «Бандерас». Проте земляки не зустрічають його з відкритими обіймами, а навпаки вважають зрадником, а українську армію — запеклим ворогом.
Сценарій до фільму написали на основі щоденника нацгвардійця Сергія Башкова та близько сотні інтерв’ю з українськими військовими, які воювали на Донбасі. Деякі з них зіграли в стрічці епізодичні ролі. До того ж актори стрічки провели 7 днів на базі підготовки спецвійськ біля Кропивницького, де вони разом із солдатами жили в казармі та пройшли початкову підготовку бійця.
«Наші котики», реж. Володимир Тихий
Нарешті про російсько-українську війну зняли комедію про пригоди чотирьох бійців ЗСУ під час чергування. Режисер Володимир Тихий обіцяє в стрічці багато неполіткоректного гумору. За основу сюжету взяли реальні історії українських військових.
Події відбуваються на початку війни на Донбасі у 2014 році. За сюжетом, інженер, актор, футбольний тренер і продавець квітів ідуть добровольцями на фронт. Звичайні, здавалося б, чоловіки перевернуть події війни з ніг на голову і зіграють чи не основну роль у боротьбі з сепаратистами.
У прокат «Наші котики» вийдуть 30 січня 2020 року.