Щоб навчальний процес був максимально ефективним, школярі — вмотивованими, а час на уроках витрачався доцільно, у кожного педагога є свої секрети. Ми зібрали їх усі разом, щоб вчителі початкових класів могли знайти для себе щось корисне.
Секрети взаємодії
Куточок настрою
У молодших школярів може часто змінюватися настрій, оскільки їм ще буває складно контролювати власні емоції та реакції. А настрій дитини безпосередньо впливає на її роботу на уроці та можливість засвоювати нову інформацію. На жаль, діти не завжди розповідають про те, що їх хвилює, а вчитель не може спостерігати за всіма одразу. На допомогу прийде куточок настрою.
Зробити його дуже просто. Потрібно роздрукувати чи намалювати три смайлики: веселий, сумний і серйозний. Їх можна прикріпити в зручному місці в класі так, щоб кожен учень міг дістати. Дітям потрібно роздати прищіпки, на яких написані їхні імена. Кожен може прикріпити свою прищіпку до смайлика, який відповідає його настрою. Протягом дня школярі можуть змінювати свій настрій. Так вчитель спостерігатиме емоційний стан кожного учня і зможе вчасно поставити важливі запитання.
Коробка запитань
Часто школярі соромляться ставити запитання, що їх цікавлять. Бояться, що це буде недоречно, або що їхні запитання викличуть сміх однокласників. Педагог може виготовити спеціальну коробку, куди діти кластимуть записки із запитаннями, що їх цікавлять. Звісно, потрібно заздалегідь поговорити з учнями про те, що запитання не мають стосуватися когось із однокласників. Таку коробку час від часу потрібно відкривати разом з учнями. Хтось з дітей може відповісти на якісь запитання. Деякі зацікавлять весь клас, і вчитель зможе використати їх під час планування уроків.
Секрети організації
Картонні годинники
Учням початкових класів буває важко тримати в голові розпорядок дня. Вони часто запитують вчителя, коли кінець уроку, прогулянка, час переодягатися на урок фізкультури. Щоб діти могли самостійно орієнтуватись у навчальному дні, можна виготовити спеціальні картонні годинники. З їхньою допомогою вийде створити певний розпорядок дня. Стрілки саморобних годинників потрібно направити на певний час, а знизу підписати, що він означає: велика перерва, обід тощо. Найкраще розташувати ці вироби поряд зі справжнім годинником на стіні класу. Так діти зможуть одразу звіряти час.
Картки з малюнками
Аби не витрачати час на організаційні моменти, можна використовувати допоміжні картки. Наприклад, вам потрібно допомогти учням швидко стати парами. Щоб вони не гаяли часу на роздуми та пошуки напарника, запропонуйте кожному вибрати картку з малюнком. Ті, у кого випадуть однакові малюнки — утворюють пару. Такий спосіб доречно використовувати, щоб швидко об’єднати дітей у команди для виконання певного завдання на уроці. На картках можна написати цифри чи намалювати символи. Їх можна покласти в коробку чи торбинку. Головне, щоб рутинне завдання стало веселим.
Секрети дисципліни
Утримувати увагу учнів початкових класів увесь урок не просто. А суворий тон та постійні покарання лише зіпсують стосунки між вчителем та дітьми. Тому краще мати у своєму арсеналі кілька лайфхаків.
Задавайте ритм
Copy my clap — повтори моє плескання. Якщо ви хочете привернути увагу шумного класу, задайте певний ритм. А діти повинні проплескати його у відповідь. Звісно, потрібно заздалегідь домовитися з дітьми про ваш таємний шифр та навчити їх відтворювати його. Продовжуйте плескати, доки не привернете увагу кожного учня. Обирайте легкий ритм, який буде легко запам’ятати.
Чарівні кубики
Також щоб тримати дисципліну, радимо користуватися чарівними кубиками. Коли вони потрапляють до когось на парту, то учень повинен поводитися тихо. Для того щоб діти реагували на таку магію, продемонструйте її дію спершу на собі.
Секрети ефективності
Тематичний плакат
Щоб під час вивчення певної теми не пропускати нічого важливого, потрібно визначити, що учні вже знають, а що хочуть дізнатися. Для цього можна створити спільний плакат або закріпляти стікери на корковій дошці чи іншому відведеному місці. Наприклад, ви починаєте вивчати тему космосу. Запропонуйте дітям записати те, що вони вже знають про нього, та що їх цікавить у цій темі. Після наступних уроків учні можуть передивлятися свої записи та поповнювати чи переносити їх в іншу колонку. А вчителю буде зручно орієнтуватися на учнівські запитання під час підготовки навчального матеріалу.
Плануємо разом
Коли ви всім класом виконуєте масштабну роботу чи готуєтеся до певної події, можна використовувати спосіб «зробили/потрібно зробити». Запишіть разом на плакаті те, що ви вже виконали, — в одну колонку і те, над чим ще потрібно попрацювати, — у другу. Так діти бачитимуть власні успіхи в процесі роботи та зможуть розпланувати подальшу підготовку.
Секрети мотивації
Відзначаємо успіхи
Для мотивації учнів є простий секрет — хваліть кожну дитину за її успіхи. Але для молодших школярів важливо візуалізувати їх досягнення. Ви можете наклеювати зірочки за певні успіхи. Чи видавати намистинки, а щоб вони не губилися, запропонуйте дітям збирати їх у баночки. Досягнення не обов’язково мають стосуватися навчання. Можна нагороджувати за допомогу іншим, наполегливість, дотримання тиші.
Підсумки
Час від часу підбивайте підсумки. Говоріть з дітьми про те, що їм протягом цього часу вдавалось найкраще, а для чого ще потрібно докласти зусиль. Учні можуть між собою ділитися досвідом та допомагати одне одному досягати більших успіхів.