За методикою Марії Монтессорі працює чимало шкіл, у тому числі в Україні. Надбання авторських шкіл вже давно запозичують батьки. У США та Європі нерідко приносять на уроки Монтессорі-матеріали, щоб оживити інтерес дітей до теми або ефективніше пояснити абстрактні поняття. Таку практику можна було б вводити і в нас, та є проблема — спеціальні набори коштують чимало. Тож пропонуємо варіанти, які можна підготувати власноруч.
Арифметика: створюємо «золоті запаси»
Мета: засвоєння десяткової системи числення.
Як підготувати матеріал: знадобиться 10–20 окремих намистин (в оригіналі вони золотого кольору, але це не важливо), 10–15 стрижнів, на які нанизані та закріплені по 10 намистин (можна взяти однакові шматки дроту, нанизати кульки та загнути кінці), 1–5 квадратів з таких стрижнів (їх можна або горизонтально об’єднати дротом, або виготовити іншим чином — намистини нанизати на шнури, а потім приклеїти до картонної квадратної основи). Намистини, нанизані на стрижні, — це «десятки», а квадрати — це «сотні».
Гра 1. Зберіть класи «капітошок»
Вчитель пояснює, що «золоті капітошки» прийшли до школи, але не всі знайшли свої класи. Їх треба об’єднати: якщо намистин понад 9, їх треба замінити на один стрижень — «клас». А якщо «класів» понад 9, треба брати неподільний квадрат — «школу».
Учні по одному підходять до вчительського столу та замінюють конструкції так, щоб залишилися правильні розряди. Ще краще, якщо є кілька комплектів матеріалу (це залежить лише від терпіння педагога в його підготовці) — тоді учні діляться на кілька груп. Кожна намагається згрупувати намистини швидше за інших.
Гра 2. Знайди потрібну кількість
Вчитель демонструє картку з числом, а учень має обрати таку саму кількість намистин. На першому етапі розряди не змішуються (тобто йдеться лише про числа з нулями — 20, 50, 300, 700 тощо). Згодом педагог додає цифри на кшталт 1-2-3, а дитина має принести один квадрат, два стрижні та три намистини.
Геометрія: вчимо розрізняти призми та піраміди
Мета: засвоєння основних геометричних фігур та їхніх проекцій.
Як підготувати матеріал: знайти фігури легко серед наочного матеріалу для загальноосвітньої школи. Коштують вони до 100 грн. Також вони продаються в магазинах, де є все необхідне для живопису. Зазвичай вони не пофарбовані — можна зробити їх синіми, як у Монтессорі. Якщо дерев’яних або пластмасових моделей немає, доведеться виготовити їх з картону.
Для повного набору має бути еліпсоїд, циліндр, конус, куля, куб, трикутна і чотирикутна призми, трикутна і чотирикутна піраміди. Утім, для початкової школи можна почати хоча б з 4–6 фігур. Проекції вчитель робить з кольорового картону (наприклад, для конуса — трикутник і коло, для чотирикутної піраміди — прямокутник і квадрат).
Гра 3. Відшукай фігуру
Фігури накривають хусткою, або ж дитині зав’язують очі. Учень має навпомацки знайти певну фігуру. Якщо набір один, школярі виконують завдання по черзі.
Гра 4. Що в твоїй руці
Діти сідають на килимок у коло. Вчитель просить всіх учнів завести руки за спину. Він обходить їх та кладе в долоні по одній фігурі. Школяр не може дивитися на неї та демонструвати іншим. Після цього вчитель сідає у центр і читає назви фігур, а дитина, яка вважає, що в неї така сама, піднімає її над головою.
Гра 5. Геометричне лото
Кожен учень бере собі за бажанням одну об’ємну фігуру. Вчитель витягує з мішечка пласку фігуру. Діти, які вважають, що ця проекція підходить, забирають її, а потім демонструють всім, як співвідносяться об’ємна та пласка фігури. Перемагає той, хто першим знайде всі свої проекції.
Українська мова: вчимо читати… пальцями
Мета: знайомство з літерами, навчання читання.
Як підготувати матеріал: Шорсткі літери українського алфавіту допомагають дитині сприймати їх не лише за допомогою зору, а ще й дотику.
Щоб зробити літери об’ємними, їх можна вирізати з будівельного поролону або кількох шарів картону, можна взяти і стандартну шкільну «касу цифр та літер».
Щоб літери були саме шорсткими, їх вирізають з картону, змащують клеєм та посипають будь-якою зернистою речовиною (манкою, кавою, пшоном, промитим і просушеним піском). Коли «композиція» висохне, покрийте її ще раз шаром клею.
Гра 6. Знайди літеру навпомацки
Учневі зав’язують очі, або матеріал накривають хусткою. Завдання: знайти задану вчителем літеру, орієнтуючись лише на відчуття пальців.
Гра 7. Прикрась клас літерами
Кожен учень бере одну літеру та шукає в класі предмет, назва якого починається з неї. Потім закріплює на ньому літеру, наприклад: Д — на дошці, С — на столі, К — на килимку.
Гра 8. Літера з подарунком
Крім шорстких літер, візьміть предмети так, щоб на кожну букву алфавіту починалася назва одного чи кількох. Усі мають бути яскравими та приємними для дітей: апельсин, бублик, іграшкове відерце, ґудзик тощо. Вчитель роздає кожному учневі по літері, а він має знайти собі «подарунок» — предмет, назва якого починається із цієї літери.
Можна зробити також варіант з картинками чи наклейками. Їх можна знайти в журналах та старих книгах. Наклейте кожне зображення на картонну картку та, бажано, покладіть у конверт, на якому крупно напишіть фломастером відповідну букву. Варто взяти оригінальні та цікаві дітям ілюстрації: роботи, монстрики, ракети, поні, феєрверки.
Я у світі: вода і суходіл
Мета: дати елементарні географічні знання в доступній та цікавій для дитини формі.
Як підготувати матеріал: пропонуємо учням усі варіанти сполучення води та суходолу на нашій планеті.
На 10 картках розміщуємо однакові по суті, але протилежні за «матеріалом» варіанти (наприклад, озеро — це вода, з усіх боків обмежена суходолом, а острів — навпаки, суходіл, зусебіч оточений водою). Усього їх 10: озеро і острів, перешийок і протока, півострів і затока, мис і бухта, архіпелаг і система озер.
Зробити суходіл можна з наждачного паперу або пінопласту: вирізати контури та наклеїти на синій картон (вода). Зверніть увагу, що форми «протилежних» карток мають бути однаковими: скажімо, озеро та острів — у вигляді кола, щоб дитині легше було зрозуміти суть понять. Зовсім простий варіант: на синій картон наліпити пластилін (суходіл). Це можна робити разом з учнями.
Гра 9. Знайди пару
Беремо кілька наборів «вода-суходіл» за кількістю учнів у класі (скажімо, на 30 дітей — три штуки). Кожен школяр обирає одну картку та має знайти картку, протилежну за змістом: той, у кого перешийок, шукає протоку.
Гра 10. Хто швидше знайде?
Вчитель демонструє на екрані документальне відео з озерами, бухтами, півостровами тощо. Учні мають знайти на столі педагога та показати картку, яка визначає саме цей вид рельєфу, змагаючись, хто швидше це зробить. Якщо немає технічних можливостей, можна обмежитися показом фото реальних об’єктів.