Математика — музика розуму. У цьому переконана Оксана Хомич, вчителька початкових класів Новопечерської школи, YouTube-блогерка й майстриня едьютейнменту. Щоб діти здружилися із царицею наук і не боялися складнощів, пані Оксана створює захопливі авторські ігри.
— Діти початкової школи краще запам’ятовують матеріал, якщо його пояснювати або закріплювати через гру, — каже пані Оксана. — Це підвищує інтерес учнів до навчання та їхню успішність.
Як інтегрувати в урок елементи гри?
Спершу продумуємо тему уроку — її ми і візьмемо за основу. Після цього обираємо формат подання матеріалу та гру, яка імпонуватиме дітям різних вікових категорій.
Для того щоб не перетворити урок на суцільні веселощі, вчителю варто визначити у своєму розкладі, в які дні він систематично пропонуватиме дітям ігри. Тут важливо врахувати кількість годин, що відведена на математику на тиждень. Наприклад, якщо у педагога урок із цієї дисципліни тричі на тиждень, доречно проводити навчальні ігри один раз на тиждень. Якщо вчитель має чотири або п’ять годин на тиждень, тоді граємо з учнями в математичні забави раз чи двічі. Ігри можна також пропонувати дітям на групі подовженого дня та під час перерв. Спробуйте створити власні завдання — школярі від такого формату роботи отримують величезне задоволення.
У що граємо з учнями?
«Летюча летючка»
«Летючка» — веселий спосіб перевірити засвоєні учнями знання. Школярі не перебувають у стресовому стані, залюбки виконують роботу, впевнені у своїх силах та менше припускаються помилок.
«Математичний спінер»
«Дроби — це складно і часом нудно» — можна почути від учнів, які вже подумки вважають себе «гуманітаріями» та бояться, що в майбутньому не поладнають зі складними математичними завданнями. Можна вщерть розбити всі страхи, якщо запропонувати цікаву гру для закріплення чи узагальнення теми дробів.
«Числовий QR-код»
Форма завдання дуже захоплива для дітей. Вони із цікавістю засвоять теми додавання та віднімання в межах 100 з переходом через розряд, а також повторять і закріплять знання таблиці множення і ділення.
«Вгадай число»
Вчитель може задіяти у креативній грі весь клас, групу учнів або навіть одну дитину. За допомогою карток із цифрами учні мають скласти максимальну кількість математичних виразів, використовуючи при цьому всі можливі арифметичні дії.
«Квітковий шестикутник»
За допомогою цієї гри вчителі допоможуть учням систематизувати вивчену інформацію. А ще — зробити навчання цікавішим, розвивати увагу та активно досліджувати навколишній світ.
«Хрестики-Нулики»
Ця захоплива гра на новий лад допоможе педагогу відстежити роботу кожного учня та у веселий спосіб перевірити знання дітей з конкретної теми. Час виконання — від 15 до 20 хвилин.
«Математичний пазл»
Перевіряємо обчислювальні навички учнів на тему додавання та віднімання двоцифрових чисел з переходом через десятку. Ця вправа стане в пригоді не лише педагогам, а й батькам: її легко створити в домашніх умовах.
Перевіряємо якість засвоєння матеріалу
«Дошка для рефлексії»
Ця активність не займає багато часу і є чудовим способом отримати зворотний зв’язок від учнів після вивченої чи закріпленої теми. Педагог зможе врахувати індивідуальні можливості кожної дитини та спланувати наступну тему уроку, орієнтуючись на загальну картину знань класу.