Всеукраїнську школу онлайн неможливо уявити без запальних і динамічних руханок, які проводить вчителька хореографії Новопечерської школи, 23-річна Анна Домніч. Та ще й не сама, а із зірковими співаками, танцюристами, ведучими і спортсменами. Ця зарядка з міксом танців, популярними рухами з TikTok і несамовитою енергетикою виконавців, запал яких аж через екран кличе облишити бутерброд та струсонути кожну клітинку тіла, підкорила серця школярів і зібрала мільйони лайків, хештегів і шерів у соцмережах. Руханки стали справжнісіньким трендом, але відкриваємо таємницю: їх взагалі могло не бути. Річ у тім, що вчителів фізкультури в проєкті «Всеукраїнська школа онлайн» не було передбачено. Зате творці проєкту в офіційному листі вказали одну чарівну фразу: «Якщо у вас є ідеї — ми їх розглянемо».
Анна Домніч зізнається, що саме ці слова круто змінили її життя. Завзята дівчина звернулась до очільниці «Освіторії» та Новопечерської школи Зої Литвин і привела з десяток аргументів, чому під час навчальних буднів учням обов’язково треба рухатись удома, та запропонувала авторську методику — серію ненудних руханок. Зоя Литвин запропонувала цю ідею МОН. Чиновники довго думали, перш ніж сказати Анні так. Зрештою погодились, і що з цього вийшло, ми спостерігаємо, вмикаючи щодня онлайн-уроки. І певна — дехто, як і я, ще й старанно повторює біля дзеркала ті прикольні й деколи непрості «па» — так точно веселіше на карантині!
Аню, ви взяли на себе відповідальність за рухову активність дітей у Всеукраїнській школі онлайн. Довго думали над тим, якою ж має бути подача вправ, щоб школярі одразу приєднувались до вас, а не йшли на перекус чи «засідали» в гаджети?
Аудиторія 5–11-х класів дуже вибаглива. А зробити так, щоб діти й підлітки хотіли рухатися разом з тобою — дорогого коштує! Я мала придумати таку концепцію міксу танка й спорту, щоб захопити всю увагу школярів-телеглядачів. Але ось і перший секретик: я мала ідею, яка до цього вже підкорила багато дитячих сердець та прищепила любов до руху й танців.
Адже історія руханок почалась не на ТБ, а ще коли я працювала в державній школі. Тоді я на початку заняття робила з дітьми звичайну розминку. Але бачила: учням нуднувато. Захотілося зробити щось екстраординарне, щоб діти аж бігли на урок. Ось і придумала рухливу композицію, в якій елементи фізкультурної спортивної зарядки, легкі танцювальні рухи та кілька трендів, які полюбляють діти (з TikTok, Instagram), накладаються на популярну пісню. І назвала цей мікс «руханка».
Яка руханка стала суперпопулярною серед ваших учнів?
Коли я почала працювати в Новопечерській школі, зробила руханку під трек What does the Fox Say. У ній було багато рухів, які діти 100 % не очікували побачити від вчителя — наприклад, рухи стегнами, які імітують виляння лисячим хвостиком. І їм стало настільки цікаво, що учні з 1-го по 11-й клас почали танцювати цю руханку, яка перетворилась на улюблену розминку перед уроком. Потім вистрілили руханки й під інші хіти — Clap Snap, Little Party Never killed Nobody. Слово «руханка» в нас стало трендом. Якщо діти чули це слово — збігались одразу. Потім я пропонувала школярам придумувати цікаві рухи на рівних правах зі мною: старшим учням — придумувати руханки для молодших. Усе це додало особливого азарту!
Саме тому, коли ми стартували зі зйомками, страху не відчувала ані крапельки.
Те, що ви із зірковими гостями показуєте в руханках — дуже сміливо й нетипово. Творці проєкту одразу дали повну свободу для реалізації найкреативніших задумів?
Коли ми відзняли на відео перші руханки за участю зірок і показали матеріал творцям проєкту, почалась дискусія. Я виказувала думку, що ідеальний варіант — вправи з танцювальними рухами та елементами зарядки під цікаву музику і з трендовими рухами. Мені ж казали, що потрібна більш традиційна фізкультурна зарядка — така, яку діти роблять на фізкультурі. Вийшло так, що перші дві руханки ми відзняли в моєму стилі, а далі знімали звичайні зарядки. Та й зі сторони я теж часто чула думки про те, що мій формат не підходить і що «це буде нецікаво, дітям не сподобається». Але я не здавалась: багато років працюю з дітьми і бачу їхню бурхливу реакцію на такі експерименти. Поки ролики з руханками не вийшли в ефір, ми не могли спрогнозувати, який отримаємо фідбек від аудиторії: знімали і так, і так.
А тепер ваші фізкульт-танки б’ють рекорди з переглядів у соцмережах. У чому магічна сила руханки, яка набрала понад 15 мільйонів переглядів у TikTok?
Пісня та люди. Мелодія, яка звучить у руханці, для мене має величезне значення. Натхнення на нулі, коли чую музику без сенсу чи коли пісня «не моя» за внутрішнім відчуттям. Тому продюсер дав мені можливість обирати виконавців. Я розуміла: другого шансу на перше враження в мене не буде. Найпершу руханку ми створювали разом із Женею Котом та Наталею Чумак-Татарінцевою під композицію Світлани Тарабарової. Я її випадково почула в авто й відчула: «Те, що треба». І не помилилась: сьогодні у TikTok її переглянули більш ніж 15 мільйонів разів. А на саме слово «руханка» там же — 17 мільйонів хештегів. Саме в такі моменти пробую уявити перед собою 17 мільйонів людей.
Отож, вночі перед першим записом не могла заснути, хвилювалась, чи все сподобається дітям. Але надихали слова, які були в цій руханці: «Літай, літай, як на крилах. Літай, в тебе є сила». Це дуже співзвучно моїй філософії про те, що треба танцювати, мов востаннє. Адже, якщо ви помітили, у кожній руханці я викладаюсь, наче востаннє. Про цей принцип мама мені давно-давно розповіла: «Коли щось робиш — нехай це буде так, наче робиш це в останній раз».
Пустіть нас до творчої кухні приготування руханок. Які етапи проходить кожна, перш ніж потрапити в ефір ТБ?
Мені потрібно залишитися наодинці. Тому після зйомок їду додому, спілкуюсь трохи з родиною. А потім зачиняюсь сама в танцювальній залі (батьки зробили мені свого часу такий подарунок). Там я просто вмикаю музику і намагаюсь передати сенс пісні через рухи. У самому кінці записую свіжий варіант на відео. Сам процес створення займає 3–4 години. Зараз я вже навчилася ставити за цей час три-чотири руханки. Вже на ранок прокидаюсь та переглядаю вечірні відео, можу щось підкоригувати. А потім їду до Новопечерської школи та починаю підготовчу роботу із зірковими гостями, після чого ми все знімаємо для телеефірів. Наразі відзняли понад 20 руханок. За день намагаємось відзняти 5–6. Уф-ф! Якщо чесно, у мене геть не було уявлення, в яких об’ємах треба буде постачати руханки на ТБ.
Аню, як воно — прокинутись одного разу та відчути себе зіркою? Певна, у вас вже є багацько фанатів!
У мене ніколи не було TikTok — не розуміла до кінця, як ним користуватись, як знімати відео, що таке TikTok-тренди. Але коли побачила, що в TikTok перша наша руханка зібрала 15 мільйонів, я подумала: «Здається, настав час зареєструватись тут!» Завантажила TikTok опівночі і вирішила — ну нехай собі буде, відео з руханками переглядатиму. Прокинулась зранку, а в моєї сторінки вже… 13 тисяч підписників! Зараз вже близько 50 тисяч та півмільйона лайків на моїх відео за кілька днів. А в Instagram з’явилися фан-акаунти мого імені. Їх вже 6 чи більше — вони постять відео, намагаються мені сподобатись, щось питають весь час.
В особистих повідомленнях у мене зараз «висить» понад тисячу запитів. Спершу я намагалась усім відповідати, але коли меседжі посипались сотнями, я не встигаю. Всім цікаво, яка завтра буде руханка, з якими артистами найбільше сподобалось працювати. Намагаюсь хоча б «сердечками» відписувати.
Відповімо вашим фанам просто тут! Озвучите 5 найцікавіших запитань із соцмереж від школярів?
- Навіщо показуєте замість руханок діджитал-фізкультуру?
Це одне з найпопулярніших запитань зараз. Діджитал-фізкультурою діти називають вправи без танцювальних елементів. Запитують: «Ну навіщо в ефірі діджитал-фізкультура». Але вона теж повинна бути! Усе має бути в балансі. Якщо ми протягом кількох місяців будемо щодня з вами танцювати драйвові руханки, то через якийсь час вони піднабриднуть, стануть не такими цікавими. Тому міксуємо. Слідкуйте за ефірами і не засмучуйтесь!
Тому що ми прийняли рішення, що працюємо з руханками під музику українських виконавців. До того ж є права на іноземні пісні, і щоб вони вийшли на ТБ, треба платити великі суми. В Україні неймовірна кількість класних виконавців, тож танцюємо під своє!
- З ким із зірок сподобалось працювати найбільше?
Всі зірки, які знімались у руханках — по-особливому цікаві — Леся Нікітюк, Jerry Heil, Даша Астаф’єва, Юрій Ткач, Олександр Усик, Олена Кравець… Збирається в гості DZIDZIO. У житті артисти виявилися набагато щирішими, відкритішими та приємнішими, ніж я уявляла. Якщо згадати найсильніші враження від співпраці — це був запис зі співаком Артемом Пивоваровим і олімпійською призеркою з гімнастики Анною Різатдіновою. З ними руханку було цікаво створювати, бо Артем танцями професійно ніколи не займався, а Аня його сильно підтримувала. Йому не вдавався один рух, і він робив його без зупинки дві години, поки не вийшло (зазвичай одну руханку знімаємо хвилин за 40). Уже й знімальна група почала збиратись додому, всі вже втомились, а він продовжував. Зрештою в нас вийшов потужний тандем.
- А як було працювати з MONATIK?
Про MONATIK отримую багато запитань. У перші ж хвилини відчуваєш, що в нього особливе бачення світу, людей і музики. Усе це він відчуває якось дуже тонко. А ще крутезно танцює! Не намагається зробити із себе зірку чи відповідати якомусь образу. Він з усіма такий, як є. Фішка руханки — записували її під пісню MONATIK з динамічною хореографією, і там є цікавий рух ногами з TikTok.
- Чи можна з вами буде зустрітись після карантину?
Все можливо! Фан-зустрічі — не моє, я просто хочу бачити якомога більше дітей, для яких можу бути прикладом як учитель. Однозначно хочу з вами зустрітися після карантину і потанцювати разом. Думаю, якщо студії танців у містах, де є багато дітей, які хочуть зустрітись і потанцювати разом (Львів і Тернопіль — лідери), запропонують скористатись їхніми танцмайданчиками, я із задоволенням знайду час і приїду. Влаштуємо майстер-клас та поспілкуємось. І по-секрету: я б хотіла зробити в майбутньому фестиваль з мажорет-спорту в Новопечерській школі в Києві. Можливо, зустрінемось з вами і там!
На яких відчуттях ловили себе, коли довелось стати суворою вчителькою для відомих українців?
А ось і не суворою — ніколи не змушую нікого робити те, що не до душі. Насправді, багато зірок дуже просунуті в плані танців, і я хвилювалась, що мені доведеться їх чогось «навчати» в класичному розумінні цього слова. Чи захочуть вони робити те, що я покажу? Чи це буде їм цікаво? Ще два місяці тому я б не повірила, коли б мені сказали, що до моєї зали зайде Дмитро MONATIK та 10 людей з проєкту, які будуть дивитись — а що ж вони зараз танцюватимуть? Але мені було тоді спокійно — впевненості надає відчуття: те, що ми робимо, ВЖЕ подобається дітям.
Наскільки це фізично виснажливо — зранку і аж до ночі танцювати нон-стоп? На скільки кілограмів схуднули за час зйомок?
У мене не тільки зйомки, а й мої учні з 3-го по 11-й клас у Новопечерській школі, з якими продовжую дистанційне навчання! Вагу не втрачаю — тримається на одному рівні ще з 16 років — 46 кг при зрості 163 см. Просто я з трьох років і до 19 займалася народними танцями — навантаження було солідним, тож організм гартований. І харчуюся збалансовано — 3–5 прийомів їжі на день.
Чи треба дитині мати досвід у танцях, аби руханки вдавалися? Чула, як школярі розповідають, що просто не встигають за вами в танці.
Я теж час від часу чую, що руханки деяким діткам даються важкувато. Але коли я створюю танець, орієнтуюсь на «золоту середину». Там немає надскладних рухів. Вони не орієнтовані на професійних спортсменів, — створюю їх для дітей і підлітків, які займаються чи займались будь-якими видами спортивних активностей і тепер вимушено роблять перерву на карантині. Якщо навіть щось у моїх зіркових партнерів з руханок не виходить, я кажу: «Усміхайтесь і отримуйте задоволення!» А своїм учням у школі кажу: «Не вийшло 100 разів? На 101-й вийде сто відсотків!» Обирайте одну з порад і все буде супер. До слова, зараз діти почали називати руханку — рухАнка, з наголосом на «а». Це смішно та круто водночас — у руханок з’явилася індивідуальність.
Що за час проєкту зрозуміли нового про себе?
Що мене надзвичайно надихає, коли величезна кількість дітей починає працювати над собою, вчити рухи, вчитися танцювати, можливо, з нуля. Що це їх надихає. Коли чую, як діти кажуть, що руханки дають їм можливість не тільки підняти настрій, а й повірити в свої сили та в себе, і вони всерйоз починають думати про те, щоб займатися танцями професійно. Зрозуміла, що саме це надає крила. І вкотре впевнилась: спорт і танці — це моє життя.
І наостанок — дасте одну, але золоту пораду для дітей і підлітків, які вважають вас зараз своїм взірцем?
Мої батьки зробили гарну кар’єру, і я теж в ідеалі мала би бути економісткою, заробляти в перспективі солідні суми, жити в ритмі бізнесвумен. Але з 10 років я обожнювала дітей, няньчила малих діток друзів батьків. Мама казала, що маю неабияку схильність до педагогіки. Та я казала — ні, я хочу багато заробляти, буду економісткою. І коли я вступала до навчального закладу, мама порадила вступати на факультет менеджменту, але до педагогічного вузу. Тож я маю зараз диплом менеджера з управління освітніми закладами та диплом хореографа. Коли я була на 2-му курсі, мене запросили поставити вальс у школі. Потім мене попросили взяти на навчання два класи. Потім ще два. А потім у тій школі з’явилася перша команда із чирлідингу. В якийсь момент я зрозуміла: танці й педагогіка — це те, чим я живу. Якщо любиш те, що робиш — можеш бути зіркою в будь-якій професії. Ти можеш бути природженим столяром і нікчемним юристом. Тож від серця порадила б: якщо є справа, яку ти сильно любиш, яка тобі дарує крила і дає відчуття «Це моє!», берись за неї. І рано чи пізно отримаєш винагороду від життя. Не біжи за модними трендами, знайди те, що дасть віддачу та заряджатиме тебе. Це щастя!