Вчителі — як лікарі: зараз на передовій. Робоче навантаження зросло вдвічі, але як бути з гідною оплатою праці? У постанові МОН від 13 березня чітко зазначено: під час карантину педагогічні працівники отримують середню зарплату та мають повне право не брати неоплачувану відпустку. Та в різних куточках України вчителі скаржаться, що їх таки змушують робити останнє. Олександр Чучаєв, фіналіст Global Teacher Prize Ukraine 2017, директор Благовіщенського НВК № 2, із перших днів карантину вибудував роботу школи таким чином, що абсолютно всі працівники отримують зарплати з надбавками, як і до початку випробування дистанційним навчанням. Своїм корисним досвідом він ділиться з нашими читачами.
Про спікера
Олександр Чучаєв — фіналіст національної премії Global Teacher Prize Ukraine 2017, голова ГО «НОВІ», учитель історії, директор Благовіщенського НВК № 2 «Заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів — заклад дошкільної освіти “Дивоцвіт” Благовіщенської районної ради Кіровоградської області».
Організовували «дистанційку» ще до оголошення карантину
Те, що в Україні можуть оголосити карантин, ми разом із завучами спрогнозували ще 10 березня. Про це не важко було здогадатись із досвіду європейських країн, де ситуація загострилась. Ми одразу із заступниками обговорили два можливі сценарії: або нас відправлять на «канікули», або ми організовуємо дистанційне навчання. Одразу почали працювати над другим варіантом. І вже 12 березня, коли оголосили карантин, ми освоювались на платформах та налаштовувались на продуктивну роботу з дітьми у віддаленому режимі. Одразу налагодили спілкування з батьками у Viber-групах та приєднали вчителів-предметників до кожного окремого класу в цих групах.
У перші дні вчителі просто відправляли дітям завдання, щоб вони не відставали від програми, а потім кожен вчитель обрав для себе зручну платформу та організував навчання класу там (фаворитами стали три платформи — Google Classroom, ClassDojo та Classtime). Я — директор і не маю права викладати більш ніж 9 годин історії, тому обрав складніший формат — відеоуроків. Радує, що всі ці тижні встигаю їх записувати. Також почав проводити з учнями Skype- та ZOOM-конференції.
Що ж було далі? Ми отримали офіційний наказ від Департаменту освіти і науки Кіровоградської ОДА та продубльований наказ відділу культури, освіти, молоді та спорту Благовіщенської РДА, в яких ішлося про те, що ми частково маємо перевести працівників на дистанційну форму освіти. Я прийняв рішення, що всі педагоги нашої школи працюватимуть дистанційно, щоб не наражати здоров’я викладачів на небезпеку.
Питання збереження зарплат працівникам школи стало моїм пріоритетом. Першочергово я спирався на умови, прописані в галузевій угоді між профспілками та МОН. Там вказано, що в умовах карантину чи умовах, які не залежать від педагогічних працівників, їхня середня заробітна плата має зберігатися (як і оплата вчительського навантаження відповідно до ставки). Я одразу повідомив про це вчителів, і ми підготували відповідний указ.
Від вчителів — тижневі звіти, від директора — наказ
Щоб отримати підставу платити зарплату працівникам Благовіщенського НВК № 2 та філій у повному обсязі, я зобов’язав кожного з них робити тижневий звіт про пророблену роботу з учнями. Цей звіт кожен педагог надсилає на електронну пошту закладу. Я знаю, на якій платформі працює кожен викладач, які форми занять практикує, яка активність учнів у кожному класі. Якщо вона невисока, можу звернутись у конкретну Viber-групу конкретного класу та чемно мотивувати батьків слідкувати за тим, аби діти під час дистанційного навчання були сумліннішими у виконанні завдань.
Зі сторони це може виглядати трохи бюрократично — коли контролюється кожен крок учителя і учнів, але це наша спільна доказова база для будь-якої можливої «незрозумілої» ситуації. Я називаю це моніторингом совісті. Насправді, ми викладаємось на всі 100 %.
Надзвичайно вчасним і дієвим у справі повного збереження зарплат став наказ Департаменту освіти і науки Кіровоградської обласної державної адміністрації. Там був прописаний окремий пункт, у якому вказано: «Бухгалтерам забезпечити оплату праці працівників освіти згідно з чинними умовами оплати праці». Цей пункт дав змогу зберегти всі доплати та надбавки, які були й до карантину. Все це ми прописали внутрішнім наказом.
Оскільки наш заклад освіти працює під час карантину, я додатково розробив наказ про організацію дистанційної форми навчання. У ньому детально розписав, що кожен працівник щотижня робить звіт про проведену роботу. Додав також пункт, що під час весняних канікул, коли діти не отримували навчальних завдань, наші працівники займалися самоосвітою, брали участь у вебінарах, займались організаційно-методичною роботою. Надіслав цей наказ усім вчителям у Viber, щоб вони з ним ознайомились. Усе це було зроблено для того, щоб педагоги не мали сумнівів щодо того, що вони зможуть отримати кошти.
До слова, наш НВК з 2016 року — на самостійному фінансуванні. Ми автономні: у школі є власний кошторис, бухгалтер. Коштами розпоряджаємося самостійно, але з погодження районної адміністрації.
В умовах карантину вчителям варто ще й доплачувати
Оскільки я включений у процес організації дистанційного навчання кожним із вчителів нашої школи, можу за ці тижні зробити висновок: вчителям не просто важко — їхнє навантаження зросло вдвічі.
В умовах карантину, коли вчитель весь робочий день проводить онлайн та сидить за комп’ютером 7–8 годин на добу, ми кожному педагогу ще б мали доплачувати за шкідливість! Адже робота з комп’ютером саме так і класифікується. Наші вчителі, як і лікарі — на передовій, постійно шукають нові підходи до співпраці зі школярами, впроваджують дієві «фішки» цифрової освіти та випробовують на міцність свою нервову систему. Тому саме в цей час геть негуманно забирати бодай гривню із зарплати вчителя. І так думаю не тільки я: батьки школярів, з якими спілкуюсь, розуміють, які труднощі стоять перед вчителями, які звикли за будь-яких умов викладатися на повну.
Проте, будьмо реалістами: не всі вчителі включаються в проактивну роботу та намагаються придумати цікавинки чи спробувати зняти бодай один відеоурок чи хоча б відеоінструкцію, як опрацьовувати новий матеріал.
Багато хто мені скаже: «Нам бракує інструментів», але прості моделі мобільних дають змогу знімати невеликі відео. З мого досвіду, бажання працювати та освоювати щось нове не залежить від віку вчителя — більше від того, наскільки людині подобається її робота. А ще — чи вона розуміє її надважливість.
Класне керівництво: оплачувати чи ні?
Я чув чимало думок про те, що класне керівництво в умовах карантину оплачувати не потрібно. Мовляв, діти вдома, у чому ж тоді сенс? Але класні керівники згідно з планом своєї роботи інформують дітей про техніку безпеки, про всі небезпеки, пов’язані з коронавірусом, про небезпеку на дорогах, про поводження біля рік і озер з настанням тепла.
Та й виховні години теж потрібні! Дітям потрібно дізнаватися нове й цікаве про пам’ятні дати, про події в історії, що вплинули на розвиток державності. Тож наші керівники просто перейшли у формат роботи з учнями online і працюють над реалізацією свого виховного плану.
Окрім того, кожен класний керівник — як «зв’язковий» між вчителем-предметником і батьками та учнями. Допомагає створити та адмініструвати Viber-групу, під’єднати туди потрібних вчителів.
Також вони відповідають за комунікацію з батьками в телефонному режимі, якщо дитина «зникає» з поля зору вчителів і її треба повернути назад у навчальний процес.
Коли карантин завершиться, ми підіб’ємо підсумки з педагогічною радою, проаналізуємо всі плюси та мінуси нашої роботи під час онлайн-навчання. І обов’язково зробимо проєкцію на майбутнє, щоб у випадку потенційно схожих випадків бути в повному озброєнні та гідно тримати навчальну оборону в найнепередбачуваніших ситуаціях.
Для цього ми плануємо навіть у режимі звичайної роботи продовжувати тримати зв’язок із батьками та учнями ще й онлайн. Звісно, удосконалимо алгоритм роботи на навчальних платформах. І зробимо акцент на розвитку вчительських відеоблогів.
Куди звертатись вчителям у разі порушень з виплатами зарплат
Якщо у вас виникли проблеми з нарахуванням і виплатою заробітної плати під час карантину, звертайтеся до освітнього омбудсмена, який разом із командою ретельно опрацьовує та реагує на кожне звернення.
Можете надіслати листа на електронну пошту: info@eo.gov.ua чи за цим посиланням.
Для письмових звернень: Служба освітнього омбудсмена, 03058, м. Київ, відділення поштового зв’язку 58, а/с 48.
Телефонуйте: (044) 4067234, +380 951438726.