Рідкісні, дивні, вигадані батьками імена — право людей на оригінальність чи насильство над дитиною, яка змушена називатися так до повноліття і часом терпіти знущання? Це питання днями загострив уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба, який написав у соцмережах, що уряд має право втрутитися і заборонити вписувати «дивне» ім’я в перші документи малюка.
Чи Емануель краще за Полуничку?
За словами дитячого омбудсмена, він проти того, щоб ім’я дитини було несвідомою забаганкою батьків «виділитися». Він посилається на досвід інших країн. Зокрема, у Франції заборонили називати дітей «Нутелла» та «Полуниця», оскільки це може призвести до знущань і глузувань з боку однолітків. В Ісландії перевіряють, чи нове ім’я відповідає народним традиціям. Скажімо, назвати немовля Кароліною тут не можна, а ось Бембі — будь ласка.
Крім цього, можливий більш систематизований підхід: скласти перелік заборонених імен. Приміром, у мексиканському штаті Соноре зібрали вже понад 60 імен, які не можна давати дитині.
Далеко не всі в соцмережах погоджуються з такою позицією. Головне, що непокоїть людей: втручання держави в родинні справи. Тож розмірковують, за яким критерієм і хто саме визначатиме «дивність» імені.
Другий дискусійний момент: заборонити імена, за які дражнять — наче визнати право на булінг. Деякі батьки наполягають, що треба розробляти механізми захисту тих, хто не може за себе постояти, а не викорінювати те, за що можуть цькувати. Адже тоді, мовляв, слід видати дітям з порушеннями зору лінзи, провести ліпосакції, бо за окуляри та ожиріння теж дражнять.
Їхні опоненти стверджують: треба вважати насильством над дитиною лише імена, в яких є знущання або які мають сексуальні асоціації. Приміром, як почуватиметься дівчинка на ім’я Емануель? Пропонують також у складних випадках не вирішувати «згори», а запитувати дітей з 10-річного або з 6-річного віку, чи не хочуть ті змінити ім’я? Дошкільнятам цькування через ім’я, на їхню думку, не загрожує.
Аура малює аніме, Ісус вчиться в семінарії
Не можна сказати, що в нашій країні батьки не вигадують нових імен. 10-річний Янукович Іванович Бережанський із Закарпатської області представляється як Ян. У такому вигляді це не більш дивне ім’я, ніж у сестри Власти та братика Ігнасіо. Утім, це ромська родина, де зовсім інший підхід до цієї теми.
16-річна Аура Лазарева з Маріуполя талановито малює і мала торік персональну виставку аніме. Як відомо з постів сім’ї в соцмережах, її старші брати виїхали з країни: 23-річний Антарес працює розробником комп’ютерних ігор у Швейцарії, а 28-річний Оріон та 25-річний Воггос — у Росії й ведуть блог про комп’ютерні ігри. А ось сестричка 9-річна Ера та братик 7-річний О (це повне ім’я) проживають з Аурою та батьками.
17-річний Ісус Христос Володимирович Радзюк навчається в семінарії, грає в баскетбол. Щоб не привертати зайву увагу до хлопця, рідні звуть його Масіх (месія з арабської), але й це ім’я переробили в Масю.
«Король, відповідай!»
Які ще неординарні імена давали в Україні дітям за останні 5 років за даними Державної служби статистики? Частину з них можна пояснити тим, що ці імена дають дітям батьки з іноземним корінням, і вони типові для інших країн. Наприклад: Адель, Абігейль, Белла, Беатріс, Габріель, Герман, Глорія, Грейс, Ізабелла, Ія, Кевін, Клементина, Корнелія, Мерісабель, Мірабелла, Оскар, Патрік, Прісцилла, Франческа, Хлоя, Шарлотта. Але ж чимало таких імен українські батьки дають просто «для краси». Як свідчить всеукраїнська база даних дітей-сиріт, українські за національністю діти, яких залишили батьки або яких вилучили зі складних родин, переважно Амалії, Каріни, Діани, Евеліни, Альбіни, Андріани. Імена вже не рідкісні, але з акцентом на екзотику.
Тож, приміром, Мерісабель Василівна Петренко — це незручно для дитини, яка прагнула б мати інше ім’я, чи це вільне право родини?
Впливає на вибір імен і популярність публічних людей. Три-чотири роки тому в різних областях з’являлися Анджеліни, Мадонни та Бенедикти, у цьому році — Грети.
А як пояснити рідкісні навіть для іноземців імена, які нагадують про міфологічних, історичних чи літературних персонажів або місця? Аврора, Амадей, Аріель, Асканія, Аскольд, Аттіла, Візантія, Джошуа, Єгошуа, Йорданія, Кассандра, Клеопатра, Ліліт, Медея, Поліанна, Садко, Спартак, Філомена, Фрейя, Юнона, Ясон.
Чимало рідкісних чи новостворених імен пов’язані з назвами коштовностей — мабуть, на щастя: Алмаза, Діаманта, Рубіна, Златогора, Златозар, Златослава, Златояр, Златоцвіта.
Певно, батьки хотіли підкреслити ніжність та чарівність дівчаток, яких назвали Ляля, Весна чи Фея.
А часом взагалі не можна здогадатися, з яких міркувань було обране те чи те дивне ім’я: Ангел, Бариш, Бомонд, Еліта, Король, Космос, Луна, Орхідея, Фон. Заборони — не завжди найкращий шлях. Та чи не викликатиме сміх «Еліта, вивчила урок?» або «Король, відповідай».
Називають Велесом, Зореславою, Ярополком
Ще один вид незвичних імен — жіночий варіант тих, які ми звикли вважати чоловічими, або навпаки. Якщо Богдан та Богдана давно стали звичними, то Дмитра, Михайлина, Володимира, Аркадія, Артемія або Даріан, Cвітлан впадають в око. А хлопчика зі Львівської області, якого назвали Діана, з високою ймовірністю питатимуть, чому в нього дівчаче ім’я.
Особлива тема — забуті старослов’янські імена. Можна багато сперечатися: це бажання тат і мам виділитися чи чудова ідея відродження давніх традицій. Але факт є фактом: незвичними виглядають зареєстровані за останні 5 років імена на кшталт Велес, Влас, Вогнедар, Дзвенимира, Доброслава, Єсенія, Ждан, Забава, Звенислава, Зореслав, Славосєма, Сонцемір, Хорив, Цвітослава, Яра, Ярополк, Ясна.
Варто не забувати, що з часом змінюється мода на імена і ті, що були мало поширеними, стають популярними. Скажімо, Каріни, Ангеліни, Емілії нині в тренді, а років 30 тому вважалися іноземними.
У ХІХ сторіччі Кирило, Антоніна, Марина були віднесені до рідкісних імен, а нині належать до широковживаних. Сто років тому, за даними карти поширення імен України, дівчаток найчастіше звали Маруся, Ганна, Катруся, Надя, Оля, а хлопчиків — Іванко, Миколка, Вася, Михайлик, Володя. У 1960-ті роки з прогулянки додому частіше гукали Люд, Галь, Тетянок, Люб і Толиків, Сашків, Віть. До 1980-х модними стали імена Оленка, Світланка, Іринка, Наталка, Оксанка та Сергійко, Ігорьок, Юра, Діма, Андрійко.
Найпопулярнішими у 2019 році були Марія, Софія, Анастасія, Вероніка, Вікторія та Артем, Олександр, Максим, Дмитро, Назар. Також є місцеві особливості — приміром, на Західній Україні «топові» Ганна та Соломія, на Східній — Дарина, Злата, а в Києві — Єва, Мілана.