Молодий, проактивний, сучасний та чуттєвий — таким знають Олександра Жука усі його учні та колеги. 7 жовтня о 20:10 його ім’я дізналася вся Україна — коли 29-річний учитель Запорізької спеціалізованої школи-інтернату «Джерело» став найкращим вчителем за версією премії Global Teacher Prize Ukraine 2018. Він виграв 250 тисяч гривень і поїздку в Дубай на Global Education and Skills Forum. Ми дізнались у Сашка, які зміни відбулися за півроку після премії.
Зараз у мене стало дуже мало часу на життя у другій половині дня. Цього року ми з командою реалізували 18 проектів, я провів EdCamp Запоріжжя та відвідав Global Education and Skills Forum у Дубаї. Зовсім не планую зупинятися на досягнутому: я — амбасадор премії Global Teacher Prize Ukraine, тому допомагаю вчителям, які звертаються до мене, і навчаю своїх найулюбленіших учнів, хоча зараз отримую дуже багато пропозицій очолювати школи як приватні, так і державні по всій Україні.
Хоча моя англійська не ідеальна, одразу після перемоги я почав багато спілкуватися з іноземцями, особливо із країн Азії. Завдяки нашим екологічним проектам ми проводимо скайп-бесіди та реалізуємо проекти з учнями та вчителями зі Шрі-Ланки, В’єтнаму, Пакистану, Казахстану. У такий спосіб ми практикуємо та «підтягуємо» іноземну мову й жестовий супровід під час онлайн-зв’язку одночасно.
Вас відзначали у багатьох рейтингах?
О, це окрема історія, такої кількості приємних «визнань» я ще не відчував.
Спочатку за версією KyivPost я потрапив у рейтинг Top 30 Under 30. Завдяки цьому я познайомився з сучасними інноваторами в різних галузях, які змінюють життя українців. Ми продовжуємо спілкуватися досі, обмінюємося власними ідеями та підтримуємо одне одного.
Далі привітав усіх мешканців Запорізької області з екранів телевізорів, коли потрапив у ТОП-12 лідерів області. Отримав орден «За заслуги перед Запорізьким краєм» IIІ ступеня й увійшов у ТОП-10 модераторів освіти Запорізького краю.
Із найсвіжішого — увійшов у ТОП-10 інноваторів за версією журналу «Фокус» як представник освіти. Адже крім вивчення шкільної інформатики та інших предметів жестовою мовою ми створюємо з учнями роботів і сонячні панелі.
Частину виграних грошей Ви планували витратити на роботів LEGO, щоб активно брати участь у LEGO-турнірах. Чи вдалося реалізувати задумане?
Так, навіть більше та краще. Одразу після нагородження премії Global Teacher Prize Ukraine я мав залишитися в Києві на навчання з екологічної програми CDN. Водночас у Запоріжжі на мене вже чекали губернатор і медаль «За розвиток Запорізького краю». Тож я без вагань поїхав додому, де пробув лише 2 години перед тим, як вирушити назад на навчання у Київ. Саме під час вручення медалі Костянтин Бриль запитав, чи є в мене мрія, і пообіцяв реалізувати її. Уявіть моє здивування, коли школа отримала 4 електронні конструктори LEGO Mindstorms, 1 ресурсний набір LEGO Mindstorms та набір WeDo 2.0 загальною сумою більше ніж на 80 тисяч гривень.
Наша команда вже встигла виступити на конкурсі з робототехніки FIRST LEGO League, де ми показали гарний результат, тож уже розпочали підготовку на наступний рік.
Який із проектів вважаєте найперспективнішим?
Проект мобільного додатка «Кліматичні краплі» став цього року для нас визначним. Саме його ми презентували від України під час міжнародної конференції у польському Катовіце. Додаток шукає еко-свідомих громадян і компанії та перетворює екологічно дружні вчинки своїх користувачів на електронні бали. За ці бали можна купити горнятко кави, придбати подарунок чи навіть отримати ліцензійний софт від Microsoft. Призовий фонд міжнародної конференції складає 100 тисяч гривень і ми вже почали готуватися до неї.
Як пройшло знайомство з найкращими вчителями світу в Дубаї?
У березні ми з командою освітнього десанту від Освіторії відвідали Global Education and Skills Forum, керівні освітні установи в Дубаї та найкращі школи міста. Три тисячі освітян в одному місці — це надзвичайно! Я відчув дух заходу й зрозумів, що хочу розвиватися ще та стимулювати ділитися досвідом педагогів не лише України, а й усього світу. Американка Мелісса Сальгеро захопила мене своєю відкритістю та простотою. Викладаючи в школі, де 59 учнів живуть за межею бідності, Мелісса подавалася на численні гранти та організувала в школі музичний гурт.
Школи — це взагалі окремий світ: процес навчання та свобода дітей викликали надзвичайне захоплення. Учні є вільними, ніхто не контролює кожен крок дитини. Я постійно пояснюю вчителям вдома, що потрібно давати дітям можливість бути активними на перервах. Не потрібно їм сидіти у класах, вони мають виплескувати емоції. Вразила надзвичайна кількість наочного матеріалу та кількість дослідів.
Що привезли в Україну з Дубая?
По-перше, я привіз купу нових знайомств, особливо стосовно екологічної теми.
А по-друге — дуже багато смаколиків: солодощів та тропічних фруктів.
Який найсмішніший лист отримували?
Найкумедніші листи від учнів, які бачать у соціальних мережах, що я вже їду до Запоріжжя, то вони починають вчити інформатику і запитувати: «Завтра урок за розкладом?». Приємно, що на тебе чекають у твоїй школі. Дехто просить надіслати журнали з моїми статтями.
Які плани на майбутнє?
Прагну значно покращити англійську мову, саме тому влітку планую поїхати на місяць у Францію працювати з дітьми. Хочу на цілий місяць зануритись у мову, повчитися та разом із тим обдумати все, щоб прийняти рішення, що саме я хочу робити та як розвиватися. Я хочу допомогти реформувати систему освіти й уже роблю перші кроки у цьому напрямку.