Вікіпедія — ворог чи друг у навчанні?

Хто пише Вікіпедію, чи можна на неї посилатися і чи справді вона заважає навчанню у школі? Про все це розповіла Наталія Тимків, редакторка і адміністраторка розділу Вікіпедії українською мовою. «Освіторія» підготувала стислий конспект лекції.

30 січня 2004 року була створена перша стаття в українській Вікіпедії. Це була стаття про атом, і складалася вона з одного речення. Зараз українська Вікіпедія має понад 870 тисяч статей, і є сьомим за популярністю сайтом в Україні.

Статті для Вікіпедії пишуть волонтери — вони не отримують за це грошей і необов’язково є фахівцями в певній галузі. У Вікіпедії немає цензури — будь-хто може щось додати чи прибрати зі статті. Проте у Вікіпедії є редакційна політика — інформація має бути подана з нейтральної точки зору і її можна перевірити за допомогою посилань на джерела. Загалом, Вікіпедія — це найбільша колективна інтелектуальна праця у світі.

Чи можна довіряти Вікіпедії?

Може здатися, що Вікіпедія заважає вчителеві вчити: багато матеріалів є доступними, діти можуть не хотіти користуватися підручниками. Вікіпедія забирає традиційну авторитетність — не зрозуміло, чому хтось вирішив викласти саме ці факти. Можна боятися недостовірності даних, адже редагувати Вікіпедію можуть усі, а хто тоді відповідає за правдивість інформації?

Але неперевірені факти потрапляють і в книжки. Приклад цьому — стаття в Українській літературній енциклопедії про ірландського монаха Ріангабара і уривок з його пісні, у якій він згадує про зруйнування Києва 1240 року. Монах Ріангабар — літературна містифікація, вигадана письменником Юрієм Винничуком. Недостовірна інформація потрапила в авторитетне друковане видання, бо упорядники не перевірили джерело інформації — оригінал ірландської пісні. Отже, проблема в тому, що люди не перевіряють факти, і байдуже, чи це Вікіпедія, чи друковане видання.

Автор фото – Наталія Каташинська

Вікіпедія спонукає до критичного мислення. Це сайт, на якому будь-хто може щось додати чи вилучити, а отже, будь-хто може виправити помилку чи поставити під сумнів інформацію, яка не містить посилань на джерело. Критичне мислення — це постійне прагнення щось дослідити і поставити під сумнів. Саме в цьому Вікіпедія може бути добрим помічником вчителя.

Як правильно читати Вікіпедію?

Що краще і акуратніше оформлена стаття у Вікіпедії, то більше їй можна довіряти. Підсвічені синім кольором рядки — посилання, що дають змогу «провалитися» в іншу статтю. Вікіпедія — це величезний будинок з переходами з кімнати в кімнату, і в кожній є багато дверей в інші кімнати. Можна читати одночасно кілька статей, де в наступній пояснюються супутні терміни з попередньої. Стаття може мати повідомлення, що вона містить недостатньо джерел або інформація в ній висвітлена упереджено.

Кожна сторінка у Вікіпедії має вкладку «Переглянути історію» — це перелік редагувань: хто, що і коли додав чи видалив зі статті. Щоб редагувати статтю, необов’язково реєструватися. Але деякі статті можуть бути тимчасово захищені для редагування, особливо це стосується контроверсійних тем. Учням часто кортить поредагувати сторінки про відомих письменників. Тож коли наближається час вивчення у школі творчості Котляревського, наприклад, варто тимчасово захистити цю статтю, щоб туди не потрапили неправдиві факти.

Вікіпедію, як і підручники, книжки чи ЗМІ, потрібно читати відповідально. Слід пам’ятати: усе кимось редагується, відбирається, і не можна без сумніву довіряти тому, що кажуть батьки, вчителі, викладачі, політики. Ставити під сумнів слова іншого — важлива життєва навичка: є твердження — має бути джерело.

Як написати першу статтю у Вікіпедії?

Вікіпедія в освіті — зручний тестовий майданчик роботи з інформацією та джерелами. Стаття у Вікіпедії — це те саме, що якісна письмова робота: є впорядкована інформація, є посилання на джерела, книжки, сайти. Вчитель може дати завдання написати не реферат, який лежатиме у шухляді і ніхто його ніколи не побачить, а статтю для Вікіпедії на підставі джерел. Це вже добре працює в університетах за кордоном. Перша стаття для Вікіпедії не повинна бути ідеальною, але в ній мають бути посилання на джерела — звідки ви взяли інформацію. Якщо пишете про письменника чи письменницю і ще не минуло 70 років від дня смерті, то його або її твори будуть захищатися авторським правом. Тож у статті можна процитувати лише уривок вірша чи прози.

Не варто недооцінювати учнів — діти 10–13 років цілком здатні написати якісну статтю для Вікіпедії. Найчастіше люди роблять помилку, коли вирішують написати у Вікіпедії про себе. Щоб вирішити, про що написати статтю, подумайте, чи цікаво буде прочитати її людям через 100 років. Якщо так — пишіть, не вагайтеся.


30 січня українській Вікіпедії виповнюється 15 років. На день народження ми проводимо Вікімарафон — волонтери Вікіпедії вчать інших, як писати та редагувати статті у Вікіпедії.


Кілька фактів про Вікіпедію:

  • Вікіпедія — вільна багатомовна онлайн-енциклопедія, що створюється і редагується волонтерами з усього світу. Її заснували 15 січня 2001 року в США Джиммі Вейлс та Ларрі Сангер.
  • Вікіпедія налічує 300 мовних версій.
  • Вікіпедія — п’ятий за популярністю сайт у світі.
  • Англомовна версія Вікіпедії налічує понад 5 мільйонів статей.

Поділитися цією статтею