Chaoyang Future School — незвичайна школа в Китаї, що нагадує яскраве та багатофункціональне навчальне містечко. Заклад, що не тільки вражає масштабами та дизайном, а й зацікавлює багатьох китайських дітей незвичною для них системою навчання.
Шкільна освіта в Китаї
У Китаї діти навчаються в основному 12 років. При цьому навчання до 9-го класу є обов’язковим та безкоштовним уже понад 10 років.
Шкільна освіта в Китаї має три ступені:
- Початкова школа: 6–11 років (1-6-й клас).
- Неповна середня школа: 12–14 років (7-9-й клас).
- Повна середня школа: 15–18 років (10-12-й клас).
Після закінчення кожного ступеня школярі проходять тестування. Щоб вступити на найвищий рівень, потрібно набрати певну кількість балів. І якщо це високий бал, то учень має шанс вступити в середню школу при виші. А в майбутньому це забезпечує йому зарахування до цього ж вишу. Після 12 років навчання школярі складають іспити на кшталт нашого ЗНО.
Про школу
Chaoyang Future School входить до складу Пекінського університету. Вона є загальноосвітньою середньою школою, якій понад 30 років. У школі навчаються близько 400 школярів і працюють багато висококваліфікованих викладачів, більшість з яких викладає і в Пекінському університеті.
До школи зараховують дітей із 6-го класу, які вчаться в середній школі чотири роки для завершення обов’язкових дев’яти класів. Також школа має три класи старшої школи, учні котрих можуть потім без проблем вступити до Пекінського університету.
Головна мета цієї школи — забезпечити ріст у навчанні кожного школяра, направити дітей на активне вивчення та пошук інтересів для саморозвитку, а не йти традиційними шляхами та завченими знаннями. Діти мають зосереджуватися на автономії, критичному мисленні та громадянській грамотності. Щоб вступити до школи, потрібно подати заявку, отримати високу комплексну оцінку щодо рівня попередніх знань та пройти інтерв’ю в новій школі. Тоді підсумовуються бали й обираються найкращі з майбутніх учнів.
Незвичне навчання для китайської школи
У школах Китаю є одна прикметна риса — велике навантаження для учнів. Причиною тому є важка китайська мова. Школярі повинні вивчити кілька тисяч ієрогліфів, які потрібно не тільки пам’ятати, а й вміти грамотно писати та вимовляти.
Навчання в Chaoyang Future School має трохи іншу специфіку і свої певні системи. Кожен учень має спеціального тьютора-репетитора. Він допомагає, керує процесом навчання та супроводжує ріст знань кожного школяра.
У звичайних китайських школах в одному класі може бути від 30 і до 70–80 учнів. Chaoyang Future School має масштабні розміри, а от кількість учнів у класі незвична як для Китаю.
Школа запровадила систему «малого класу». В основному предмети викладають у малих класах до 20 осіб. Це дає змогу гнучко втілювати проектну систему, що існує в школі, а також використовувати методи змішаного навчання. Дає більше можливостей учням як обговорювати тему, так і співпрацювати один з одним більш практично над різними експериментами чи займатися соціальною практикою.
Система вибору
Система вибору також застосовується в цій школі. З її допомогою школярі можуть обирати режими викладання: чого навчатись, у який час, з ким разом.
Тут існують дві частини АВ-управління, що мають розроблені різноманітні моделі навчання для різних дітей. Наприклад, частина А — це система вибору і система тьютора-репетитора. А частина В має більш традиційний шкільний режим навчання. Також у майбутньому школярі за системою вибору можуть обрати місце навчання в місцевому національному коледжі чи за кордоном.
«У своїй старій школі мені було дуже нудно навчатися — це була пасивна робота з виконанням домашнього завдання до пізньої ночі. А тепер у мене багато часу не просто зробити завдання, а й обговорити з іншими питання, висловити свою думку і навіть запитати вчителя. Цього я найбільше боявся в старій школі. Адже мав страх, що так викладач буде думати, що я не розумію його лекцій чи мій мозок просто не працює.
Тут я можу спілкуватися з моїм тьютором постійно як вживу, так і онлайн, не соромитись робити це в класі, коли на тебе дивляться стільки людей. Я отримую задоволення від нового процесу навчання, що змінило моє життя», — ділиться Сяо Юфей, школяр, що перейшов навчатися до Chaoyang Future School зі звичайної школи.
Кольорові кампуси та дивовижна архітектура
Саму споруду побудували при університеті в 1980 році, і лише рік тому закінчилася реконструкція великого навчального містечка, яке вирішили створити як повноцінний заклад. Процес вийшов досить масштабним — зі зміною ландшафту, фасаду та інтер’єру. Територія кампусів охоплює близько 27 тисяч квадратних метрів.
Раніше це були шість будівель з невиразними коридорами та звичними класами, що не задовольняло всіх потреб для навчання. Тепер кожен кампус пройшов модифікацію і має свій колір — свою ідентичність: жовтий, червоний, помаранчевий, зелений.
Колір тут — не тільки для візуальної краси. Він спрощує навігацію між корпусами як для учнів, вчителів, так і для батьків — легше орієнтуватись і знати, який кампус для чого. Наприклад, будівля червоного кольору — це арт-центр, який є серцем і центром нового обличчя школи. Тут постійна жвавість, ритм та відкриті майданчики для навчання.
Помаранчевий колір кампуса — їдальня та кафе. Тут учні можуть не тільки їсти, а й спілкуватися, дивитися фільми чи влаштовувати танцювальні вечірки. Місця для цього достатньо. Жовтий колір символізує простори для факультативів, а яскраво-зелені кольори надихають школярів на навчання в класних кімнатах, можливо трішки нестандартних як для нас.
Також кольори допомагають диференціювати гуртожитки для дівчат і хлопців — у жовтих та зелених відтінках відповідно. У них живуть по 4–6 осіб у кімнаті. Усі кампуси поєднані між собою переходами, що створює єдиний багатофункціональний навчальний простір.
Оновлена школа рясніє відкритими просторами, де можна постійно щось змінювати і створювати власний простір завдяки безлічі пересувних меблів, пуфів та подіумів. Школа не має фіксованих крісел, столів чи дощок, а модульні меблі дають можливість створювати кожного разу нову атмосферу і простір для педагогів та школярів.
Адже навчання тут відбувається не просто в класі — процес охоплює цілий кампус. Це дає більше можливостей для проведення різних форм інтерактивних занять та значно пожвавлює й урізноманітнює уроки. Є також закриті аудиторії — звичні нам класи, що були просто відреставровані.
Унікальна організаційна структура Пекінського університету нагадує школу Гаррі Поттера. У цьому місці навчання перетворюється на творчий процес, без якого не можливий розвиток і закріплення набутих навичок.