На першому місці тут не оцінки, а пошук нестандартних розв’язків. Тому в цій школі активно використовують інноваційні освітні практики, як-от дизайн-мислення. Обдаровані учні — у пріоритеті, а лідерські позиції школи у вихованні талановитих дітей тримаються багато років. Можливо тому тут навчаються діти багатьох викладачів Стенфордського університету. Nueva School — одна з найкращих приватних шкіл Америки.
51 рік тому в американському штаті Каліфорнія з’явилася нова приватна школа. Її засновниця Карен Стоун Маккоун прагнула зібрати якомога більше обдарованих і талановитих дітей в одному закладі, щоб надихати їх постійно вчитися та розвиватися в різних сферах. Так зародилася маленька школа Nueva, яка згодом перетвориться на потужний приватний заклад з двома кампусами.
Nueva School зараз має повноцінну систему навчання. Початкова та середня школа розташовані в кампусі, що в Гіллсборо. Старші класи ходять до кампуса в Сан-Матео, який відкрили у 2014 році. В останні роки з появою старшої школи кількість учнів у закладі сягнула понад 900 осіб. Протягом всього часу існування школа має репутацію закладу, що реалізує інноваційну освітню практику, яка була відзначена кількома нагородами державного рівня. Вартість навчання в Nueva School сягає $28-49 тис. (що старший клас, то більша вартість).
Чим так приваблює Nueva School?
Відрізняє школу динамічне освітнє середовище, де учні й вчителі разом досліджують та експериментують. Щоденно школярі працюють у групах, різних за кількістю осіб, що може досягати повноцінного класу. Навчаються вони в класних кімнатах та в інноваційній лабораторії, яка є епіцентром дизайн-мислення і конструктивного навчання. Там школярі занурюються в проектні роботи та стають винахідниками. Програма I-Lab є першою такою програмою розробки інженерної та конструкторської підготовки до 12-ти класів.
«Найбільше мені подобається гнучкість навчального процесу. Він налаштований так, що зі своїм часом ви можете робити, що хочете. І вивчати саме те, чим захоплюєтесь», — ділиться 14-річний учень Nueva School Джейк Менґаррелі, який запустив власний клуб дебатів. За підтримки вчителів та адміністраторів до клубу вступили понад 30 осіб.
Вчителі тут навіть на канікулах навчаються. Точніше проходять літні інтенсиви, підвищують рівень своїх знань і навичок, діляться з колегами корисними ідеями та порадами.
Дизайн-мислення як база в усьому
Дизайн-мислення — один з основних напрямків навчання в Nueva. Це здатність генерувати ідеї, шукати різноманітні шляхи та застосовувати їх у дії. Якщо дитина фокусується на завданні, то може стикнутися зі складними проблемами, але в результаті знайде ефективне рішення.
Дизайнерське мислення — постійне й щоденне в навчальній програмі школи. Займаються ним як у спеціальній I-Lab, так і в класах. Цей базис викладають і вивчають шляхом проектного навчання чи інтегрованих проектів. Вони вимагають від кожного учня вирішувати реальні проблеми та робити незалежні дослідження. Проекти охоплюють математику, техніку, мистецтво, музику, гуманітарні та інші науки. Із розвитком I-Lab у 2007 році Nueva була однією з перших, хто запровадив програму Thinking Design, що навчає кожного учня методології дизайнерського мислення, а також надає інженерні класи, проекти та практики, які тепер є центральним елементом навчального підходу Nueva School.
«Один з найвідоміших проектів належить Кіану Срідхару, випуску 2011 року. Він розробив ідею своєї неприбуткової організації «Відходи без їжі». Або ж двоє старшокласників створили проект — шапку, що може функціонувати як компас, щоб допомогти пацієнтам, які хворіють на Альцгеймера та Паркінсона, відчути напрямок руху. Це все і є дизайн-мислення наших учнів, які втілюють свої ідеї в життя», — розповідає керівниця школи Діана Розенберг.
Проект Кіана Срідхара почався з думки про те, скільки насправді їжі щодня викидають ресторани, ферми, продуктові магазини по всій країні. Водночас багато людей просто голодують. Хлопець розпочав переговори з магазинами, ресторанами, фермами щодо надлишку продуктів і паралельно спілкувався з благодійними організаціями, притулками, які потребують цю їжу (так звані продовольчі пожертвування). Так і виник проект, який став некомерційною організацією із сайтом, де донори продуктів можуть розміщувати харчі, а благодійні фонди — їх знаходити.
Інтегроване навчання
Технологічна програма Nueva зосереджена на використанні технологічних ресурсів та інструментів. Головне завдання школи і вчителів — забезпечити кожному учню широкий спектр технічних знань. Навчальні програми дають змогу школярам вдосконалювати навички роботи з комп’ютером під час роботи з блогами, редагування відео чи презентацій. Кожен учень у 6–8-х класах має свій власний ноутбук MacBook з чудовим програмним забезпеченням.
А вже з другого класу починають використання блогів та вікі-класів. У кожному класі нижчої школи є блог або вікі для вчителів, щоб ділитися тим, що відбувається в класі, навчальними ресурсами. Викладачі створюють їх для завдань, в яких учні можуть додавати власні коментарі до підручників, а вчителі — відповідати на них.
У кожному класі середньої школи є домашній блог, у якому вчителі публікують завдання або надають додаткову інформацію про урок та нагадування про необхідну роботу. Додатки, відеоролики або зображення можуть бути додані до блога, щоб допомогти викладачам обмінюватися уроками. Домашні блоги оновлюють у кінці дня та поширюють електронною поштою серед учнів і батьків. Будь-який клас середньої школи може також створити певний блог для додаткового обміну інформацією, коментування або спільної роботи з документами.
Сама школа використовує також групові блоги для обміну інформацією, списками, розсилками електронної пошти, розкладом класів. Сайт школи обробляє шкільний календар, відвідуваність, керування обідом, електронні запрошення, електронну пошту, реєстрацію волонтерів, конференції для батьків і вчителів та вибір факультативів.
Бібліотека Nueva надає школярам у використання різну техніку: фото- та відеокамери, портативні екранні проектори, мікрофони, карти пам’яті.
Екологічна архітектура
Кампус старшої школи був спроектований так, що його архітектуру використовують для «екологічного навчання». Заклад оточений різними відкритими майданчиками, які також пов’язані зі школою та загальним простором.
Дизайн створює дітям умови для вивчення та взаємодії з процесами місцевої екосистеми. Сама будівля розташована на вершині схилу з видом на затоку. Таким чином, школярі можуть вивчати ландшафт, адже поруч є ліс, який розширює територію як закладу, так і навчального простору.
Школа має зелені дахи, деревообробні верстати, фотоелектричні системи. Дах збирає дощову воду і переносить на нижню терасу, де вона, вже відфільтрована, розсіюється. Окрім того, діти відстояли, щоб під час будівництва не зрізали великі дерева. Більшість кипарисів залишилися на своїх місцях, їх використали і в дизайні закладу.
Зелений дах охоплює бібліотеку та учнівський центр. Тут мешкають різні види птахів та комах, що допомагають школярам вивчати довкілля. Найцікавішим з видів є метелик Мілт-Сілверспут, що перебуває під загрозою зникнення.
Nueva використовує на 65% менше енергії, ніж типова школа в США. Фотоелектричні системи забезпечують близько 21% потреб електроенергії у школі. А збір дощової води та системи високої ефективності дозволяють закладу використовувати удвічі менше води, ніж більшість шкіл.
Подорожі — частина навчання
Ще одна унікальна особливість школи Nueva — програма «Подорожі». Від першачків до 12-класників щороку всі мають свою навчальну програму. Для наймолодших — це невеличкі табори. Із 2-го по 4-й клас учнів відряджають до кемпінгу. Що старші класи, то на триваліший період.
Середня школа вже може мандрувати в інші штати Америки, наприклад, відвідати фестиваль Шекспіра в штаті Орегон, побачити археологічний центр Кроу-Каньйон чи поїхати до Вашингтона. А 8-класники навіть можуть відвідати Іспанію, Китай чи Японію, з якими школа підтримує обмін студентами.
У старшокласників програма ще цікавіша. Їм можуть позаздрити навіть дорослі. Адже в 9-му класі учні можуть побачити Мачу-Пікчу в Перу, 10-класники прямують до Коста-Рики для роботи з природоохоронними організаціями Leatherback Trust та Інститутом Monteverde. На рік старші учні можуть кількома групами відвідувати різні місця США, а 12-класники взагалі самостійно організовують подорож на два тижні та допомагають порадами одне одному. Таким чином «Подорожі» дають з кожним роком дедалі більше незалежності та самостійності учням.
Викладачі Nueva підтримують цю програму, адже вона надає на кожному етапі незамінний практичний досвід навчання. Наприклад, школярі можуть вивчати різні організми, які живуть у тих середовищах, познайомитися з іншими культурами, відчути себе археологом та слідкувати за екосистемою звідусіль. А другий важливий компонент — діти за допомогою подорожей зростають як особистості. Адже соціально-емоційна програма — один з основних напрямків школи. Програма «Подорожі» входить у вартість навчання.