Часто наймолодшим школярам складно всидіти на одному місці більше кількох хвилин. Вони хочуть розім’ятися, порухатися та побігати після сидіння за поки незвичною їм партою. Як контролювати цей процес та допомогти дітям поповнити запас енергії завдяки іграм? У пригоді стануть чотири гри-енерджайзери для молодшої школи.
«Знайди своїх!»
Тривалість:
7-10 хвилин
Гра:
Запропонуйте учням стати в коло разом з вами. Праворуч від вчителя стають ті, хто відповів на твердження «так», ліворуч — ті, у кого відповідь «іноді». Біля вчителя групуються ті, хто не визначився зі своєю відповіддю.
Вчитель зачитує твердження. Завдання учнів — швидко перебігати в ті частини класу, які відповідають їхнім відповідям: праворуч, ліворуч чи залишатися біля вчителя. Щойно всі об’єдналися в групи, зачитуйте наступну думку.
Твердження можуть бути такі: «Я люблю їсти яблука»; «Бачила море»; «Люблю солодощі»; «У мене є сестра або брат»; «Собак люблю більше, ніж котів»; «У мене є друг/подруга з класу»; «Моя улюблена пора року — зима»; «Я люблю День святого Миколая».
Ефект:
На початку навчального року, коли діти дещо відвикли від школи й однокласників, гра виконає інтегративну функцію й допоможе почуватися впевненіше та комфортніше в колективі однолітків.
Діти отримують можливість рухатися та одночасно згуртовуватися з іншими. Таке формування міні-груп всередині класу допомагає більше дізнаватися один про одного.
«Пітер сказав…»
Тривалість:
7 хвилин
Гра:
Учні стають у коло. Гру розпочинає вчитель такими словами: «Пітер сказав: «Зроби як я!» та показує певний рух: плескає в долоні, піднімає одну руку вгору, підскакує чи згинає одну ногу в коліні. Завдання класу — одразу повторити цей рух.
Продовжує гру або той, хто не встиг швидко повторити рух, або будь-хто з класу — за бажанням. Рухи ведучих не повинні повторюватися.
Ефект:
Фізична активність є однією з найголовніших потреб молодших школярів. Вони поки не вміють тривалий час концентруватися винятково на навчальній діяльності, тому чергування навчання з грою буде помічним. Також гра розвиває відчуття свого тіла та координацію рухів. Вчить бути спонтанними і творчими.
Для несміливих дітей саме короткі завдання та ігри, де слід перед класом презентувати щось своє, можуть стати репетиціями їхніх соціальних навичок. Завдяки тому, що презентація власної ідеї триває лише кілька секунд, дитина вчиться опановувати свій страх перед виступами.
«На кого я схожий?»
Тривалість:
7-10 хвилин
Гра:
Візьміть малярський скотч та приклейте його вертикальною лінією на підлогу. Так візуально ви поділите класну кімнату на дві частини. Половина справа — це відповідь «ні», зліва — «так». Відповідно, можете скотчем приліпити «-» та «+» у потрібних місцях.
Вчитель говорить кілька перших тверджень, які є для нього правдивими. Наприклад: «У мене чорне взуття», «Мої очі — карі», «Я люблю прокидатися рано», «У мене коротке волосся», «Я народилася в грудні».
Діти, які мають чорне взуття, групуються в лівій частині класу, решта — у правій. Наступною гру проводить дитина, ім`я якої назвав вчитель. Вона говорить якийсь факт про себе, перебігає на сторону «так» і швиденько називає ім`я наступного, хто проводитиме гру.
Ефект:
Діти потребують простору для того, щоб вчитися розповідати про себе та свої вподобання, особливо — одноліткам. Завдяки грі вони отримують таку можливість.
Гра закріплює відчуття того, що діти з класу мають щось спільне, тому завжди можна домовитися та знайти спільні теми.
«Швидкі переміщення»
Тривалість:
5-7 хвилин
Гра:
Діти швидко та хаотично рухаються в межах класної кімнати, аж поки вчитель не скаже: «Стоп!» та не назве завдання. Приклади завдань: сформувати лінію від найвищого до найнижчого; утворити квадрат, трикутник чи коло; сформувати лінію за місяцем свого народження — від січня до грудня; утворити цифру 7, 2 або 5; утворити два однакові квадрати.
Ефект:
Гра налаштовує дітей на краще сприйняття навчального матеріалу. Завдяки завданням учасники вчаться працювати разом через звичний для них спосіб — гру.
У такого типу енерджайзерах діти взаємодіють на рівних, тому нема незручності та сором’язливості, що хтось сміятиметься з інших.