Візуальні образи мають велику цінність у поширенні і доступному донесенні ідей. Особливо в тих випадках, коли вони грамотно інтегровані в текст. Отож вчителю варто самому вміти застосовувати інфографіку і навчити учнів основних принципів її створення та застосування. Як це можна зробити — під час майстер-класу розповіла Тетяна Ткаченко, вчитель інформатики Новопечерської школи.
Що можна візуалізувати?
Інфографіку називають мовою візуальних символів. Нині вона стала дуже модною у використанні. Її суть влучно пояснює у своїх роботах професор Едвард Тафті, який спеціалізується на інформаційному дизайні. Він зазначає: по-перше, для того щоб візуалізувати дані, треба їх мати. Наприклад, це може бути певна статистика або показники. А, по-друге, треба дати користувачу можливість між собою ці дані порівняти. Це і буде найкраща візуалізація.
Людина може не знати мови, не чути голосу, не бачити відеоряду, але коли бачить картинку — розуміє, що хотів сказати автор. У такому випадку ще наскельні малюнки були своєрідною інфографікою. Сфер застосування інфографіки — досить багато. Окрім навчання це картографія, реклама, журналістика, аналітика, статистика.
Які етапи створення інфографіки?
Інфографіка — це, переважно, зображення. Вона не має містити багато пояснювальних текстів, більше — картинок. Діти дуже гарно працюють з проектами інфографіки, тож доречно давати їм завдання такого типу.
Етапи створення при цьому мають бути такими:
1) Вибір теми майбутнього проекту.
2) Дослідження теми (виокремлення даних).
3) Збір інформації.
4) Аналіз інформації.
5) Пошук сюжету.
6) Створення ескізу для ідеї (краще зробити ескіз на папері, щоб не витрачати час на компоновку в самому редакторі інфографіки).
7) Редагування ескіза.
8) Дизайн (безпосереднє створення інфографіки).
9) Тестування інфографіки.
Які дані можна застосовувати в інфографіці?
Фактично — будь-які дані можна візуалізувати. Однак варто розділити їх на кілька типів.
Категорійні
Маємо, скажімо, різні фрукти (яблука, сливи, груші), аналізуємо інформацію про них.
Порядкові
Маємо дні тижня (понеділок, вівторок, середа і т.д.), завдяки інфографіці можна показати режим дня.
Чисельні
Порівнюємо кількість чогось чи довжину, вагу або інші параметри. Найкраще порівнювати не просто числа стовпчиками, а візуально показати кількісну перевагу. Наприклад, коли ми говоримо про те, яких тварин більше живе у лісі — лисиць чи вовків, можна зобразити великого вовчика і маленьку лисичку. Таким чином, результат очевидний, тобто іноді в інфографіці число не несе на собі все навантаження.
Реляційні
Застосовують, коли необхідно візуалізувати зв’язок між об’єктами.
Просторові
Можна візуалізувати точне розташування, показати координати певної точки.
Як зробити інфографіку ефективною?
Для того щоб інфографіка була ефективною, варто знати кілька правил.
1
Обмежуйте кольори. Вдала інфографіка містить лише 6-7 базових кольорів.
2
Пам’ятайте про силу зображень на площині і небезпеку «глибини». Об’ємні зображення виглядають красиво, але якщо інфографіка насичена, тобто якщо там дуже багато деталей, то її краще робити пласкою. Об’ємна може бути доцільною, коли у вас є два-три важливі об’єкти. Якщо ж об’ємним буде все — сприйняття погіршується.
3
Принцип «очі перемагають пам’ять». У кожному блоці має бути лише 3-4 активні елементи, більше мозку складно утримувати.
Які типи завдань дати учням?
Для початку можна просто дати учням картинку з інфографікою, а завдання полягатиме в тому, щоб виділити звідти основні поняття. Доречно при цьому розподілити ролі між учнями. Наприклад, вони роздивляються інфографіку, а потім отримують певні ролі (актор, політик, домогосподарка).
Далі розповідають про інформацію, яку дізналися з певного зображення від імені свого персонажа. Тобто це аналіз за ролями, перевтілення себе в героя.
Доречно також дати дітям завдання створити конспект з використанням інфографіки. У такому випадку вчитель спочатку пояснює принципи (як це може виглядати), а учень слухає урок і замальовує.
Ще один метод — створення інфографіки за текстом, коли учні після прочитання вчаться виділяти головне та аналізувати ці дані.
Або ж зворотний варіант, який можна використовувати для домашнього завдання: на основі вже існуючої інфографіки створити власний текст. Тобто використати дані з інфографіки для розповіді про певне явище.
Більш складний варіант — доручити учням проект з використанням інфографіки, створеної в графічному редакторі. Наприклад, за темою «Професії майбутнього».
Де створювати інфографіку?
Інфографіку можна створити за допомогою програмного забезпечення для редагування ілюстрацій, такого, як Adobe Illustrator, Inkscape, CorelDraw, Corel Designer, Corel Painter, Adobe Photoshop, Gimp та ін. Але необов’язково володіти дизайнерськими здібностями, щоб створити свій приклад інфографіки. Існують також прості безкоштовні програмні засоби.
Редактор Pictochart.com вважається трендовим на сьогодні. Тут є класична інфографіка, тобто шаблони для її створення. А також можливості для створення графічних презентацій.
Інтерфейс програми досить простий. Обираємо блок, біля нього з’являються всі необхідні об’єкти. Можна змінювати фотографію, завантажувати свої картинки та фото. Можна редагувати текст. Блок діаграм теж можна редагувати.
Сайт Visually для обміну інфографікою дає користувачам змогу вивантажувати створені ними образи в інтернет і досліджувати роботи інших користувачів на певну тематику.
Infogr.am — сайт, що використовує шаблони для створення інфографіки. Це безкоштовний ресурс, який дає змогу легко відвантажувати дані в кілька соціальних мереж.
Tableau Public є завантажуваною програмою, яка автоматично аналізує набори даних під час розміщення користувачами графіки в інтернеті. Програма пропонує образи даних і дає користувачу змогу налаштовувати інфографіку, використовуючи простий drag-and-drop інтерфейс.