У перший клас по-новому: як обійти підводне каміння

cover_firstgrade
Автор тексту: Аліна Мірошникова

1 квітня — не тільки день розіграшів. Це традиційна дата, коли стартував набір у перші класи, а батьки штурмували популярні школи та вели дітей на співбесіди. І ось уперше за багато років дату змінено: прийом документів розпочнеться тільки 23 квітня. Але виявилося, що в деяких навчальних закладах запис вже в розпалі. А також там вводять додаткові «правила гри». Як батькам у всьому цьому розібратися? Дитячий психолог Олена Гридасова радить, про що варто подбати вже сьогодні.

psyhologist1

Чому все по-іншому

Закон «Про освіту» змінив і прийом до школи. Він має буде простим, здебільшого однаковим і без будь-якої «селекції дітей». Якщо школа не приватна, за нею закріплені певні будинки, звідки дітей 6-7 років мають зарахувати без зайвих слів.

Утім, щоб узгодити механізм зарахування в перші класи з новим законодавством, потрібен окремий наказ Міністерства освіти і науки. Він є, але поки що як проект, який пройшов громадське обговорення. До остаточного затвердження ще далеко. Є певні регіональні документи, які відтворюють положення майбутнього наказу МОН.

А ось дітей школи почали запрошувати вже зараз. Є ризик, що коли «правила гри» будуть остаточно прийняті, більшість шкіл вже зарахує учнів. Тож цікавитися варто зараз.

Куди записують батьків

З 23 квітня по 31 травня можна подавати документи за місцем проживання.

Щоб зарахувати всіх дітей з відповідної території, рекомендовано відкривати додаткові класи і навіть вводити другу зміну навчання. І ніяких співбесід і тестів.

Якщо ж раптом першокласників на закріпленій території буде мало, на вакантні місця почнуть відбирати всіх охочих: з 1 по 15 червня чекають заяв від них. Тут уже йдеться про конкурсний відбір. Здавалося б, усе просто.

Але досвідчені батьки не розслабляються. Наприклад, ще минулого року існували певні схеми: 1 квітня було точкою відліку лише на папері, а в реальності в «гарних школах» взимку зазвичай уже була зібрана «колекція» заяв без дат. Особливо наполегливі тата й мами буквально чергували до початку робочого дня 1 квітня, щоб встигнути зареєструватися на тестування.

UPD_Blog_Cover_Kukhar
Як обрати школу: гід для батьків першокласника

А що зараз? У частині шкіл почався попередній запис на прийняття документів першокласників. Тобто заяви ще не приймають, але в журналі треба особисто записатися на певний день і час, коли можна буде здати документи. Мовляв, щоб не стояти в чергах і не товпитися. Що пізніше прийдеш, то пізніше доведеться «здаватися». Раніше від усіх, напевно, стартувала київська школа №96, де такий облік почали вести ще 1 березня.

На що варто звернути увагу

У столичній школі №3 навіть на сайті уточнюють: жодного попереднього запису! А в гімназії №315 для подання документів буде впроваджено електронну систему реєстрації.

У гімназії №117 з 24 березня почали реєструвати і тих дітей, яких зобов’язані взяти за територіальним принципом, і окремо — інших охочих. А от з поданням документів доведеться постаратися, адже на це виділяється… 12 годин. Так, у період 23.04-31.05, але тільки по четвергах (а це лише шість днів) і тільки з 15:00 до 17:00.

Крім того, школи вводять свої доповнення в правила. Наприклад, скрізь до тих, кого зараховують у першу чергу, належать діти педпрацівників цієї школи і ті, чиї брати і сестри тут навчаються.

А в столичній школі №200 зараховуватимуть лише тих, чиї сиблінги вчаться на достатньому і високому рівні. А ще — дітей випускників, які вчилися на відмінно. Тому добре б уже зараз піти до своєї школи і уточнити, як там все організовано.

Чому сусіди — в одну школу, ви — в іншу

26 березня на сайтах шкіл з’явилася інформація про те, які будинки прикріплені до кожного навчального закладу. Не варто підходити до справи легковажно: школа — у дворі, отже, нам туди, і дивитися нема чого. Або: у сусідів з 1-го поверху теж малюк до школи йде, значить, і наш з ним. А от і ні!

Деякі будинки поділені: перший під’їзд належить до одного навчального закладу, другий — до іншого. Або навіть так: 30 квартир — до одного, а 60 — до іншого. Трапляється, ті, хто мешкає зовсім поруч з навчальним закладом, «приписані» до іншого, трохи далі.

Pic_Cover_Nova_School_1
Без домашніх завдань і оцінок: що таке Нова українська школа

Річ у тім, що навантаження на школи намагалися розподілити рівномірно.

Інформацію не скрізь легко отримати. Деякі шкільні сайти якраз оновлюються, тому на них немає свіжої інформації. У деяких навчальних закладів відключені телефони.

У столичній школі №40, наприклад, обіцяють дати інформацію про «свій» мікрорайон тільки до 23 квітня. Що ж до регіонів, то там чимало сайтів із застарілою інформацією і тогорічними правилами вступу. У цих випадках варто звертатися за інформацією до відповідного управління освіти.

Як довести, що ти — «свій»

Потрапити до престижного закладу тепер дуже просто: потрібно жити в правильному місці. Недарма ріелтори зізнаються, що виникає незаконна послуга: фіктивна оренда житла.

Батьки майбутніх першокласників сплачують за «липову» (але засвідчену нотаріусом) угоду, беруть на себе регулярну сплату податків і нібито живуть поруч із «солідною» школою. Таким чином, дитина претендує на місце в ній.

Щоправда, якщо афера розкриється, батьки «претендують» на кримінальну відповідальність. Утім, кілька шкіл планує тих, хто звертається за місцем проживання, а не реєстрації, зараховувати вже після «основного складу», але в рамках першої хвилі (23 квітня — 31 травня). Хоча в законі про такі обмеження нічого не сказано.

До слова, визначено документи, які мають підтверджувати проживання дитини на території, закріпленій за навчальним закладом. Але деякі школи віддають перевагу лише якомусь одному з таких «доказів». У більшості досить паспорта одного з батьків. Та є й такі, що вимагають довідку про реєстрацію, витяг з Єдиного державного реєстраційного реєстру або ж документ про право власності на майно.

На жодному сайті не довелося поки що побачити серед документів, які можна подавати, довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Хоча цей варіант передбачено МОН.

Постраждати можуть родини, які прописані в одному місті чи районі, а проживають в іншому. Скажімо, чимало молодих батьків орендують житло, а в квартирах, де вони зростали, залишилися бабусі й дідусі майбутніх першачків. Нотаріально завірити угоду оренди дозволяє лише дещиця господарів квартир, адже після цього їм доведеться сплачувати податки.

Як набиратимуть спеціалізовані школи

Невже спеціалізовані школи почнуть набирати дітей на загальних підставах, не вірять деякі батьки. Адже там кількість заяв зазвичай у 5-15 разів перевищує кількість місць!

Якщо взяти ситуацію тільки по столиці, то на 117 «звичайних» шкіл припадало 143 спеціалізовані школи, куди приймали на конкурсній основі. Спочатку працювали цілі психолого-педагогічні комісії, щоб перевірити, чи потягне дитина з 1-го класу поглиблену програму. Тож діти почувалися як конкурсанти перед журі: їм нараховували бали за відповіді, опитували «партіями».

cover_world_classes
Як виглядають уроки в початкових класах різних країн світу

Потім перевіряти знання заборонили (хоча в реальності були школи, де перевіряли і швидкість читання, і вміння відповісти на запитання англійською мовою). І відбирати найкращих почали вже не так відкрито: за рівнем загального розвитку дитини та здатністю до вивчення дисциплін. Причому називали це і співбесідою, і знайомством з педагогом, і консультацією шкільного психолога. І тепер навіть натяк на таку перевірку викликає в батьків настороженість. Приміром, харківська спеціалізована школа №119, як і ще кільканадцять навчальних закладів, поки що наполягає на винятковості свого статусу і планує відбір першачків, які здатні будуть вже з 1-го класу поглиблено вивчати англійську мову.

Але в проекті наказу МОН передбачено, що величезну кількість спеціалізованих шкіл прирівняють до решти — хоча б на рівні програм початкової школи.

Окрема ситуація буде лише в спортивних і мистецьких школах (ідеться ще й про військові та наукові, але це профілювання — не з молодших класів). Тож статус «спеціалізована» не дає школі права влаштовувати відбір у 1-й клас.

Документи подаємо, мов до вишів

За тим самим принципом: хочете вступити туди, де будуть вільні місця? Подавайте копії документів у кілька шкіл.

Але спочатку залиште оригінал у школі, до якої ви «приписані», навіть якщо вона вам чомусь не подобається. Поки що експерти радять такий алгоритм: отримати підтвердження, що вас зараховують у бажану школу, і лише тоді взяти в навчальному закладі, до якого територіально прикріплені, довідку про те, що першокласник туди не буде зарахований. Доведеться побігати.

Якщо ж спочатку написати відмову, а потім чекати в червні «другої хвилі зарахування», можна втратити все: не пройти за конкурсом і мати клопіт з гарантованим місцем, яким знехтували.

Нове завжди викликає тривогу. Але якщо врешті-решт дитина без усіляких перевірок та «відбраковок» навчатиметься неподалік від дому, певно, це варте сьогоднішніх клопотів.

Поділитися цією статтею