Есе про проведене учнями літо навіть на вас навіює нудьгу? А учні зустрічають його вигуками розчарування? Не поспішайте ставити табу на цій темі. Є чимало завдань, від яких учні будуть у захваті та залюбки поділяться враженнями від канікул! Зібрали для вас 25 шалено крутих ідей:)
Чому про це варто говорити
Спогади про літо — гарний перехід від канікул до реалій нового навчального року. А ще — простий спосіб розділити яскраві літні емоції, що дає змогу відчути причетність до спільноти класу. Особистий досвід, розкриті подробиці життя вимагають певної довіри до однокласників, але якщо атмосфера належна, це ще більше зміцнює довіру одне до одного. Також спогади про літо дають змогу більше дізнатися про інтереси кожного учня, плани, дозвілля, друзів. Та чи завжди есе дає необхідне вчителю та класу? Часом у зошитах з’являється формальне, списане, замовлене ШІ або чесно складене зі штампів у пам’яті: «Літо — це чудова пора року. Можна спостерігати схід сонця…» Як зробити, щоб учні виконували завдання самостійно, із задоволенням та ділилися реальним життям? Запропонуйте нестандартні завдання, чимало варіантів яких описує англомовна преса, а також колеги з різних країн та вчителі з України. Ми зібрали найцікавіші!
1. Лепбук
У цій саморобній теці чи мінікнижці учень зможе знайти місце для будь-якої інформації про своє літо. Малюнки, фото, квиток на потяг до моря, яскравий камінець чи засушена квітка —
у паперовій кишеньці.
🌞
🌅
2. Колекція літніх речей
Схоже на попередній варіант, але ще простіше. Хай кожен учень принесе дві-три цікаві речі, що нагадують про його літо. Фото та вірші так само мають право потрапити до колекції, як і мушля або м’яч, яким було забито супергол у дворі. Кожен поділиться, чим важлива ця річ, у ранковому колі або обговорить це у парах.
3. Саундтрек до мого літа
Як звучали твої канікули? Це завдання зацікавить юних меломанів. Запитайте їх, що це буде. Улюблена пісня? Або попурі з кількох? (Його просто зробити у відповідній програмі). А може, в аудіофайл варто додати якісь сказані підлітком важливі фрази? Знайти в інтернеті та доєднати голоси почутих птахів, побачених звірів?
4. Мінівистава
Діти об’єднуються у 3–5 груп. Кожна з них обговорює, яка ситуація, що сталася з учасником влітку, найцікавіша. Її намагаються відтворити на весь клас. Поділити ролі, вигадати репліки — теж літературна вправа.
5. Відеопрезентація
Хай кожен школяр зніме маленьке відео. Цікаво буде, якщо влаштувати змагання: чиє літо було найкращим? Розрекламуйте його. Хай переможе найбільш емоційне, веселе та креативне. Не дозволяйте переводити обговорення у площину соціальної нерівності: хто де побував та що придбав.
6. Змагання фантастів
Літні канікули можна й вигадати! Але робимо це з розмахом: хай учень уявить, що він живе у далекому майбутньому. Подорож до зірок? Змагання з роботами? Порятунок останньої на планеті панди? Підлітки можуть написати свої оповідання або записати подкасти.
7. Веселі комікси
Вигадані канікули можна намалювати. Для цього є програми або шаблони мемів. Тут у фантастику не йдемо. Учні можуть лише перебільшувати те, що насправді було, але в реалістичних межах. А ось гумор вітаємо. На уроці можна визначитися з ідеями та підібрати для кожного учня смішні нікнейми. Саме втілення тоді залишиться як домашнє завдання. «Як мої очі стали квадратними від гаджетів», «Хто жахливий крадій бабусиної полуниці» або «Як ми пережили найспекотніше у світі літо».
8. Канікули прабабусі
Фантазувати можна не лише про майбутнє, а й про минуле. Як би школярка проводила вакації, якби навчалася в гімназії XIX сторіччя? А якби хлопчик був помічником козака або кобзаря? Був учнем братської школи? Заразом діти пригадають знання з історії.
🌻
9. Канікули мами/тата
Цей проєкт — для підлітків і вимагає реалістичності. Хай розпитають у тата, мами чи обох про їхні шкільні канікули. Тут вже не досить знайти прикмети 1980-х років, треба дійсно більше дізнатися про дитинство батьків. Яке дозвілля в них було? Яку музику, кіно обирали? Чим цікавилися? З ким товаришували? Що цікавого з ними траплялося влітку? Разом усім класом діти можуть скласти список речей чи занять, які лишились у минулому, та перелік ідей, які можна повторити і сьогодні.
10. Твоє літо, якби…
…ти жив в Африці чи в Антарктиді? …канікули скасували? (Але замість суму й розчарування хай діти пошукають ідеї і на цей випадок). …це були ідеальні канікули?
11. Гаррі Поттер відпочиває
Хай діти спробують розказати чи написати про канікули улюбленого літературного героя. І хоча про відпочинок Поттера якраз інформація є, про інших можна пофантазувати. Як відпочиває містер Вонка? А коти-воїни? Як щодо Венздей? Може, це буде герой аніме або з української класики? Жодних обмежень.
🕶️
12. Челендж у TikTok
Оберіть тренд або запропонуйте визначити самим школярам. Очікування та реальність? Так відпочиваю я… так мій тато… так мій учитель… Веселе відео. Головне — нікому не ображатися!
13. Фотогалерея
Кожен учень приносить одне-два фото. Роздруковані світлини чи виведені на екран або інтерактивну дошку — байдуже. Значно важливіше те, як прокоментує його школяр.
14. Спільне літо
Діти в парах обговорюють різноманітний досвід літа: що бачили, куди мандрували, що цікавого сталося, чого навчилися, з ким проводили час, про яких домашніх улюбленців дбали, якою їжею смакували? Але є завдання: знайти в парі якомога більше спільних моментів.
15. Дарую тобі пригоди
Що цікавого та фантастичного могло б статися з однокласником? Кожен тягне ім’я та прізвище когось із класу та вигадує пригоди для нього. Але правило: нічого образливого не казати, аби не дискваліфікували. Ця вправа багато скаже не лише про автора, а й про стосунки у класі.
16. Диспут про ефективне літо
Для старшокласників: який стиль проведення літа найкращий. Попрацювати? Спорт? Мандри? Байдикування? Може, працювати з репетитором? Клас ділиться на групи прихильників того чи того варіанта, йде обговорення, а потім один представник від групи відстоює його у класі. Якщо знання в класі просунуті, завдання можна запропонувати на занятті іноземною мовою.
🙋♀️
👀
17. «Що я не зробив влітку»
Тема для есе старшокласників. Майже традиційне, але писати буде значно цікавіше. Та й підказок в інтернеті не знайдуть.
18. Графічний організатор
Pinterest дає чимало прикладів готових бланків, які можна роздати на вході в клас. Окрім різноманітних віконечок та красивих літніх малюнків, там питання на кшталт: що ти найбільше любиш робити влітку? Чому ти любиш літо? Яка гра подобається на канікулах? Учням початкової школи залишається заповнити організатори.
19. Змінюємо дієслова
Швидкий спосіб поділитися враженнями. Кожен по черзі ставить запитання, в якому замінює дієслово. Наступний відповідає та складає нове питання. «Що ти їв улітку? У що ти грав улітку? Що ти бачив улітку? Що ти дізнався влітку?»
🚣♀️
20. Листівка до літа
Коротке послання, яке можна написати на справжніх листівках або зробити їх із кольорового паперу. Та хай це просто аркуш паперу, головне у словах. Подякувати літові, побажати нової зустрічі з ним, дорікнути за втрачені можливості або написати компліменти про його красу? Правильними будуть усі відповіді.
21. Сторінка щоденника
Хай це буде один день із життя учня на канікулах. Сторінка — це не так і багато. Текст може обриватися або бути продовженням чогось невідомого. Щось сталося або це типовий будень? Яким був ранок, що приніс день?
22. Правда чи брехня
Граємо у класі. Завдання — розказати два факти про свої канікули. Один правдивий, один вигаданий. Якщо однокласники помилилися з визначенням брехні, гравець переміг.
🏀
🌊
23. Шукаємо когось, хто…
Хто ніколи ще не був на морі? Хто цього літа не ходив на пляж? Хто влітку прокидався о 7-й ранку? Кожен має вигадати запитання (або витягнути складене вчителем та надруковане) й знайти у класі свою людину.
24. Допитливі папараці
Завдання в парі. Одна дитина уявляє себе публічною персоною, а інша — журналістом, що має все про першу дізнатися. Відповідати «зірка» має лише правду, про реальне дозвілля влітку. Коли час на питання вичерпано, «папараці» відповідають на запитання вчителя. Чи зможуть усе пригадати? Чи все розпитали про літо однокласників?
25. Літо 20 років потому
А яким буде літо кожного з учнів, коли це будуть вже не канікули, а відпустка? А самі вони стануть зовсім дорослими? Плани та мрії багато чого розкажуть про ваш клас.