Новорічні канікули — час солодощів та різноманітних смаколиків за святковим столом. Проте майонезно-цукрова відпустка може негативно вплинути на розумові здібності та погіршити здатність навчатись. Як саме? Переклали для вас дослідження, які це пояснюють.
Що каже наука про зв’язок харчування і навчання
Коли ми говоримо про важливість правильного харчування, то перш за все замислюємося про фізичне здоров’я. Проте крім гарного стану серця, шлунку й інших органів, здорова їжа допомагає підтримувати також когнітивні здібності.
Дослідження показує, що велика кількість цукру та насичених жирів знижує концентрацію уваги. Натомість їжа з низьким глікемічним індексом покращує пам’ять, увагу та інші функції мозку.
Як це працює?
Для продуктивного навчання нам потрібен серотонін. Ми знаємо його як гормон щастя. Проте він відповідає також за пам’ять, відчуття нагороди, пізнання та мисленнєві процеси.
Важливу роль у формуванні серотоніну в нашому мозку відіграють жири. Багато амінокислот для вироблення серотоніну міститься в ненасичених жирах — горіхах, морській рибі, бобових, авокадо, насінні.
Велика кількість насичених жирів призводить до підвищення рівня холестерину, що навпаки перешкоджає утворенню серотоніну. Найбільше їх у смаженій їжі, фастфуді, майонезі, переробленому м’ясі (ковбасі, сосисках, паштеті).
Тому якщо споживати багато їжі з насиченими жирами, когнітивні функції можуть погіршитися.
Крім жирів, на здатність навчатися може негативно вплинути також велика кількість рафінованого цукру та низька кількість фруктів, овочів і води. Тому ці продукти також варто споживати відповідально.
Як повернутися у форму?
Якщо ви вже пережили святкування з великою кількістю не надто здорової їжі, то ось кілька порад від медиків, як повернути холестерин у норму. А з ним і здатність продуктивно навчатися.
*Важливо пам’ятати, що в нашому організмі є «хороший» холестерин — високої щільності. Та «поганий» — низької щільності. Надлишок останнього призводить до негараздів із фізичним здоров’ям та зниження когнітивних здібностей.
- Їжте вівсянку. Вона містить волокна, що допоможуть знизити рівень холестерину на 10%.
- Додайте до раціону горіхи та насіння. Вони містять багато клітковини та ненасичених жирів. Це сприяє підвищенню рівня «хорошого» холестерину. А він, своєю чергою, виводить «поганий» з організму.
- Обмежте продукти з великою кількістю цукру. Це допоможе знизити кількість «запасних» жирів в організмі.
- Рухайтеся. 30–45 хвилин фізичної активності 4–5 разів на тиждень допоможуть знизити кількість некорисних жирів в організмі. Це не обов’язково мають бути складні вправи. Достатньо ходити пішки або грати в рухливі ігри.
Найпопулярніша дієта для здорового харчування
Однією з найпопулярніших дієт для здорового способу життя є середземноморська. Дослідники виявили, що вона, зокрема, допомагає знизити рівень «поганого» холестерину в організмі.
Традиційно середземноморська дієта включає:
- велику кількість фруктів та овочів;
- цільнозерновий хліб та необроблені крупи;
- картоплю, боби;
- горіхи і насіння;
- оливкову олію як основне джерело жирів;
- молочні продукти, яйця, рибу та м’ясо птиці в невеликих кількостях.
Риба та птиця є більш поширеними, ніж червоне м’ясо в цій дієті. Вона також зосереджена на мінімально оброблених продуктах рослинного походження. З молочних продуктів віддають перевагу йогуртам та сирам. А замість солодощів часто вживають фрукти.
На середземноморській дієті медики рекомендують значно зменшити вживання цукру, солі, солодких напоїв та переробленого жирного м’яса.
Це допоможе не лише знизити кількість некорисних жирів, що впливають на когнітивні здібності, а й подбати про роботу серця, попередити діабет, ожиріння та гіпертонію.