«Пташиний пиріг»: як з дітьми підгодовувати птахів узимку?

Фото надані LABLAB

А ви з дітьми підгодовуєте взимку птахів? У періоди сильних морозів пернаті мешканці міста особливо потребують нашої турботи. Чим можна годувати птахів, а що категорично заборонено? Як приготувати з дитиною «пташиний пиріг»? Та які правила підгодівлі мають знати діти і дорослі? Проєкт Lablab та орнітологиня Ганна Кузьо пояснюють усе про зимову підгодівлю птахів.

У зимовий період чимало птахів гинуть через голод. Саме тому так важливо допомогти їм пережити найважчий час, коли природний корм практично недоступний, а організм через холод вимагає навіть більшої, ніж зазвичай, кількості їжі. Адже птахам необхідно підтримувати постійну температуру тіла, і що холодніше на вулиці, то більше енергії йде на це в організму.

Сам по собі холод не такий небезпечний, як його поєднання зі снігом або ожеледицею, які перекривають шлях до їжі. Така погода для птахів — дуже несприятлива. Тому в місцях, де зими суворі й морозні, підгодівля справді рятує птахам життя.

Підгодівля — справа відповідальна

І найголовніше в цьому — неперервність. Пташки дуже добре запам’ятовують місця концентрації кормів. Вивчивши таке місце, вони перевірятимуть його щодня. Якщо ви привчите птахів навідуватися до годівнички, а потім вона в якийсь момент виявиться порожньою, енергію буде витрачено даремно, і птаха може загинути. Тому якщо не впевнені, що зможете постійно підгодовувати птахів до відлиги, то краще й не починати.

Якою має бути годівниця?

Перш за все, годівничка має бути з дашком від снігу і дощу та недосяжною для котів та інших хижаків. Конструкція годівниці має бути такою, щоб її можна було легко чистити або мити. Пліснява та інфекції — смертельний ворог птахів, тому корми, що зіпсувалися, треба обов’язково викидати, а годівницю регулярно вичищати, і робити це краще в рукавичках. На годівницю почнуть прилітати не відразу, і це нормально: пернатим потрібно виявити нове місце і звикнути до нього. Тому запасайтеся терпінням і пташиним кормом. Щоб не нашкодити птахам, потрібно уважно поставитися до підбору продуктів, якими ви будете наповнювати годівниці.

Ідеально підгодовувати різним сирим насінням, наприклад:

  • соняшниковим,
  • гарбузовим,
  • насінням дині,
  • насінням кавуна.

Також можна годувати сирим арахісом та іншими горішками. Якщо знайдете ячмінь чи пшеницю — теж кидайте до годівнички, але перед тим обов’язково подрібніть.

Готуємо «пташиний пиріг»

Таких птахів, як синиці, повзики і дятли, можна регулярно частувати «пташиним пирогом».

Приготувати його можна на основі несолоного сала або звичайного желатину (без смаку та запаху).

Для цього:

  • У формочки для печива чи кексів залийте підтоплене сало або желатин, засипте суміш з насіння соняшника, маленьких шматочків яблук та моркви, насіння гарбуза, дині та ячменю і виставте на мороз.
  • Поки застигає, зробіть наскрізну дірочку для мотузки (мотузку обов’язково візьміть натуральну, щоби не забруднити середовище у разі, якщо вона загубиться, коли птахи все з’їдять).
  • Потім дістаньте отриману заготовку з форми, прив’яжіть мотузку та сміливо вішайте на дерево.

Що категорично не можна давати птахам?

У жодному разі не можна використовувати для підгодівлі тваринний жир з домішками, на якому готували. Він містить сіль, а також купу шкідливих для птахів речовин, і до того ж є добрим поживним середовищем для небезпечних бактерій.

Для годівлі птахів важливо дотримуватися трьох «не»: не солоне, не зіпсоване і не смажене.

Хлібом теж не варто годувати: житній хліб починає бродити в шлунку і може призвести до смерті.

А от кого не варто підгодовувати, то це водоплавних птахів: на водоймах їм вистачає природного корму. Якщо водойма замерзає — лебеді, качки, чаплі мають крила і можуть полетіти кудись на водосховище чи на відкриту річку.

Хоча зима — це період випробувань для птахів, але також це унікальна можливість спостерігати за ними зблизька. Як? Підгодовуючи їх. Смаколики з вашої годівнички можуть спокусити багатьох цікавих птахів. А менш лякливих, як от синичок, можна спробувати погодувати з рук. Спостереження за їхньою поведінкою та реакціями на годування може стати захопливим зимовим заняттям.

Поділитися цією статтею