Приручити ChatGPT: створюємо правильний запит та використовуємо на уроках

Зображення: DeepMind

Нові технології можуть стати хорошим помічником для вчителів, взявши на себе рутинну роботу. Ми подивилися гайд по використанню ChatGPT та зробили короткий конспект про те, як давати йому коректний запит. А також поспілкувалися з освітянкою Яніною Хіжінською. Вона розповіла, як можна використати чат-бот на уроках.

Як створювати запити для ChatGPT

Важливо розуміти, що ChatGPT — це не пошуковик типу гугл, а справжній асистент. Він знає дуже багато речей та спілкується кількома мовами. Але дуже важливо давати йому правильний запит — промпт. Так він зможе краще зрозуміти своє завдання та надати максимально точну відповідь.

Сприймайте постановку запитів до ChatGPT як спілкування. Проте важливо розуміти, що він відповідає вам не як звичайний співрозмовник. Чат-бот не думає, а прогнозує. Це прогнозування відбувається на базі вашого запиту та даних, до яких він має доступ.

Як правильно формулювати запит?

1️⃣

Поставте чатбот у певну роль. Як хто він повинен надати вам інформацію? Наприклад, учитель, аналітик, історик. Який у нього досвід та що він може робити? Від ролі буде залежати, яку інформацію він проаналізує та у якому форматі надасть вам відповідь.

Приклад: «Ти вчитель математики з 10 річним досвідом. Ти навчаєш дітей вимірювати об’єм різних фігур».

2️⃣

Опишіть контекст. Поясніть ChatGPT, навіщо вам ця інформація та у якій сфері він зараз працює. Це може бути початкова школа, освітні дослідження, розробка шкільних посібників.

Приклад: «Я твоя колега і хочу дізнатися ідеї для задач на урок геометрії».

3️⃣

Поставте чітке завдання. Ви можете попросити чат-бот сформувати покрокову інструкцію, згенерувати 100 запитань та дати відповідь на 10 з них, написати оголошення в діловому стилі на 6 речень.

Приклад: «Згенеруй 10 задач із геометрії на вимірювання об’єму різних фігур для 8 класу».

Коли ChatGPT видасть відповідь, ви можете продовжити розмову з ним. Адже він залишається у контексті завдання. Наприклад, ви можете попросити уточнити щось або доповнити.

Якщо чат-бот зупиняється на півслові, ви можете написати «продовжуй». І він відновиться з того місця, де зупинився.

Якщо вам потрібно поставити ChatGPT запитання на нову тему, почніть новий чат (new chat у меню). Адже якщо будете продовжувати писати все в одному чаті, він буде використовувати дані з попередніх відповідей у новому запиті.

Лайфхак. Якщо ви сумніваєтесь у тому, чи зможете чітко сформулювати запит до ChatGPT, попросіть його зробити це замість вас. Дайте чат-боту завдання: «Напиши для мене промпт, який би точніше описував наступну тематику: історичні події у творах української літератури 20 ст.». Тоді сформульований ним запит скопіюйте та вставте у чат.

Можливості ChatGPT для освіти

Яніна Хіжінська, академічна директорка Unique School

ChatGPT — це потужний асистент, персональний помічник учителя. Ось у чому він може бути корисним:

  • Пробрейнштормити ідеї.
  • Визначити ідеї для уроку/події/воркшопу.
  • Отримати розбір за/проти. Наприклад, «Що ти думаєш про ідею використовувати це завдання для формування таких навичок?»
  • Прописати структуру заняття/курсу/воркшопу.
  • Розписати інструкції/алгоритми/гайди.
  • Згенерувати тексти будь-якого жанру та для будь-якої мети.

Розглянемо кілька ідей, з яких вчителеві варто почати роботу з ChatGPT. І на яких завданнях варто протестувати його можливості.

Підготовка до уроку

ChatGPT може допомогти вчителеві підготувати учнів до нової теми та наступних уроків. Завдяки зручній та інформативній генерації текстів, учителі можуть створювати короткі або детальні матеріали з нової теми.

Створення завдань

Учитель може скористатися ChatGPT для формування завдань для учнів. Вони можуть містити будь-яку кількість варіантів та форми виконання: роздаткові матеріали, онлайн-вправи, усні відповіді. Після створення завдань, обов’язково перевірте їхню правильність та змістовність.

Створення тестів

Учитель може скористатися ChatGPT для створення тестів будь-якої теми з потрібною кількістю запитань та варіантів відповіді з різним рівнем складності. Після створення тестів, учителі можуть перенести їх до будь-якого зручного онлайн-сервісу для тестування. Або ж провести вікторину з учнями прямо в сервісі ChatGPT, використовуючи промпт «Проведи зі мною вікторину з теми. Став запитання і очікуй мою відповідь. Надавай зворотний зв’язок про правильність відповіді.»

Сторітелінг

Учитель задає параметри для створення художньої історії, пов’язаної з навчальною темою. Її мета — зацікавити навчальним матеріалом та допомогти опанувати чи підсумувати тему.

Учні можуть просто читати й обговорювати історії або розігрувати сценки чи вигадувати свої історії за зразком.

Порадники та інструкції для учнів

Учитель створює інструкцію з будь-якої потрібної діяльності: як розв’язувати завдання, як будувати логіку своїх роздумів, як налаштувати себе на роботу, як тримати власну дисципліну.

Учні, використовуючи ці порадники, діляться своїм досвідом: які пункти були для них корисними або що вони пропонують додати до порад.

Гейміфікація

Учитель створює навчальну гру з певної теми або отримує від чату ідеї щодо додавання ігрових елементів у навчальний процес. Учні грають за запропонованими правилами, після чого підсумовують вивчений у процесі гри матеріал.

Сценарії заходів і нестандартних уроків

Критерії оцінювання життєвих компетентностей

Учитель формулює критерії для оцінювання життєвих компетентностей учнів або будь-чого іншого.

Який ШІ ще може згодитися освітянам:

  • EditGPT — співпрацює з ChatGPT та контент англійською мовою в ньому. Може виправити помилки за вашим запитом: лише граматику, перефразувати текст, покращивши лексику, відредагувати, дотримуючись певного стилю.
  • Consensus — величезна наукова база на основі ШІ. Тут ви можете знайти потрібні вам висновок з рецензованих досліджень. По суті це штучний інтелект, який замість вас читає наукові статті та знаходить необхідну інформацію.
  • Exam Cram — додаток, що перетворить складні навчальні матеріали на картки та тести для самоперевірки. Алгоритм аналізує матеріал (лекцію, уривок з підручника) та визначає ключові поняття з них. Тоді на їхній основі формулює відповідні запитання.
  • YouTube Summary with ChatGPT — безкоштовне розширення для Chrome, що дозволяє швидко перетворити відео на YouTube на текст. Замість повного розшифрування відео ви можете також отримати до нього коротке резюме.
  • ChatBA — згенерує слайди для презентації за вашим запитом.
  • Explain Me Like I’m Five — пояснить складні теми простою мовою. Ви можете ввести запит та вибрати рівень складності. А штучний інтелект видасть відповідно до нього простий та зрозумілий текст із поясненням.

Поділитися цією статтею