Як часто ви проводите аналіз контрольних та роботу над помилками? Чи вмієте використати помилки у навчанні на користь? Учителька математики в середній школі Іст Хендерсон у Північній Кароліні, США, Маргарет Макдейд у своєму дослідженні розповідає, як зробити аналіз контрольної справді ефективним та чому роботу над помилками не можна пропускати. Переклали для вас її поради.
Аналіз помилок як засіб навчання
Уявімо ситуацію: школярі граються, і одна дитина не хоче ділитися з іншою своєю іграшкою. У конфлікт втручається вчитель і говорить, що це нехороший вчинок. Дитина повертається до свого друга та неохоче ділиться іграшкою. Але чи засвоїла вона урок? Чи поділиться дитина наступного разу без вказівки дорослого? Невідомо. Ми можемо лише спостерігати за її поведінкою цієї миті, і не знаємо, як вона вчинить, поки така ситуація не повториться знову.
Так само і з виправленням помилок у контрольних. Зазвичай вчителі роздають дітям їхні роботи, де позначені неправильні відповіді. А учні працюють над помилками самостійно. У такому разі вони можуть неправильно перевиконати завдання. Або якщо дитина погоджується на оцінку за роботу, то може втратити інтерес до процесу. Ще одна проблема тут: діти взагалі можуть не розуміти правило, за яким потрібно виконувати завдання. Тоді вони ще більше відсторонюються від процесу роботи над помилками.
Аналіз власно контрольної роботи та виправлення помилок — цінний навчальний досвід. Але те, що дитина знайшла помилку та виправила її, не означає, що вона точно знає та розуміє це завдання. Часто діти більш старанні у роботі над помилками, якщо можуть отримати за неї додатковий бал до контрольної. Але, мабуть, ніхто з учителів не зараховує повністю всі правильно виправлені завдання, а лише частково коригує оцінку. Оскільки гарна робота над помилками не є доказом знань учнів. Тому Маргарет Макдейд радить проводити аналіз контрольної як окрему навчальну практику. А потім дати учням можливість повторно написати роботу.
Робота над помилками у групах
Після перевірки контрольних робіт, Маргарет Макдейд виділяє урок для роботи над помилками з учнями. Вона розділяє учнів на три групи, об’єднуючи дітей з однаковими результатами. Дві групи працюють самостійно. Одна використовує онлайн-програму Quizizz для перевірки вже наявних навичок. Інша група зосереджена на роботі з необхідним словниковим запасом. Третя — безпосередньо опрацьовує свої роботи за столом разом із вчителькою. За урок групи змінюються, щоб кожен був залучений до всіх трьох видів діяльності.
У третій групі діти отримують свої контрольні роботи з позначеними неправильними відповідями. Вчителька запитує учнів, чи можуть вони виправити свої помилки. Вона переконується, що діти прочитали всі її коментарі до завдань. Також діти можуть поставити запитання або дати свою відповідь.
Працюючи разом з дітьми у невеликій групі, педагог може побачити, наскільки легко чи складно дітям виявити та виправити свої помилки. А також обговорити з дітьми, як їм уникати цих помилок у майбутньому.
Завдяки об’єднанню у групи за схожими помилками, учні почуваються спокійніше. Адже вони розуміють, що не самотні у своїй боротьбі та допомагають одне одному.
Важливо, щоб педагоги не оцінювали виправлення помилок учнями. І навіть якщо дитина не знає чогось вже після написання контрольної, варто їй пояснювати таким чином, щоб вона зрозуміла. Також одразу можна запропонувати аналогічне завдання для закріплення знань.
Повторне оцінювання — це віра в успіх
Через кілька днів після аналізу помилок, Маргарет Макдейд виділяє час для повторної контрольної на нову оцінку. Не обов’язково всім учням виконувати роботу повністю. Ті, хто отримали максимальний бал, не потребують повторного тестування. Учні, які не виконали попереднього разу завдання найскладнішого рівня, можуть виконати лише цей блок. Конкретність і стислість повторного оцінювання створює більшу готовність з боку учнів виконувати нову контрольну роботу.
Так, цей вид аналізу помилок і повторне оцінювання учнів додає роботи вчителям. Але цей метод гарантує більш ефективне навчання учнів, ніж традиційний аналіз контрольної роботи. Тим паче робота над помилками не завжди є обов’язковою.
Деякі вчителі виділяють час на виправлення помилок у контрольній на уроці. З інших предметів діти повинні робити це після шкільних занять. І в такому разі працювати над помилками прийдуть лише найбільш вмотивовані учні.
Аналіз контрольної на уроці у групах, як пропонує Маргарет Макдейд, є обов’язковою для всіх учнів класу. Всі діти обмірковують свої результати та працюють над помилками. Виділення часу на виправлення помилок та повторне оцінювання дає дітям зрозуміти, що вчителі у них вірять. Що вони можуть бути більш успішними та педагоги підтримують їх у цьому.